Darmowe narzędzia do nauki języków obcych

Nauka języka obcego daje możliwość doświadczania nowej kultury. Czy wiesz, że istnieje wiele skutecznych narzędzi i sposobów przyswajania takiej wiedzy? Niektóre z nich są dostępne całkowicie za darmo.

Być może profesjonalny zestaw do nauki z multimediami albo intensywny kurs będzie dla Ciebie najskuteczniejszą metodą, jednak wcale nie musisz inwestować w drogi sprzęt, akcesoria czy usługi. Są sposoby na naukę, które nic nie kosztują.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych technik i szlifowanie swoich umiejętności językowych.

1. Podcasty internetowe.

Podcasty to treści za darmo udostępniane w internecie, najczęściej w postaci filmików. Dostępne są zwykle za pośrednictwem sklepów typu iTunes. Są to językowe narzędzia edukacyjne, które zawierają w sobie krótkie lekcje. W ten sposób można uczyć się niemalże każdego języka świata.

Niektóre najbardziej popularne filmiki z wartościową treścią trafiają do nas za pośrednictwem serwisów informacyjnych (np. BBC czy The Independent). Takie podcasty są wyświetlane regularnie i mają różne stopnie zaawansowania – od początkującego do mistrzowskiego.

Jest to ciekawy i efektywny sposób nauki przystępny dla każdego w różnych formach. Od wykładów gramatycznych, poprzez słownictwo, aż do dialogów. To i wiele więcej oferują nam ich twórcy. Niektórzy proponują nawet arkusze „pracy domowej”, które uczeń może ściągnąć z internetu i wypełnić po zakończonej lekcji.

Dzięki temu możemy sprawdzić ile zapamiętaliśmy i nad czym dodatkowo popracować.

2. Menu w restauracjach.

Kiedy wybierasz się na obiad do restauracji, to koniecznie zwróć uwagę na menu. Wiele barów o profilu regionalnym, np. włoskie, armeńskie czy meksykańskie, posiada dwujęzyczne menu. Jest to prosta i szybka alternatywa do nauki słówek związanych z jedzeniem.

Możesz zamówić posiłek w swoim rodzimym języku lub poeksperymentować z całkiem nowymi zwrotami. Bez obaw, jeśli będziesz miał jakiś problem z akcentem lub wymową, poproś o pomoc kelnera.

Wyrażenia związane z żywnością są jednymi z najbardziej przydatnych. Dlatego też warto uczyć się ich na początku swojej przygody z nowym językiem i na bieżąco je uzupełniać. Ponadto taki sposób nauki jest chyba jednym z najprzyjemniejszych – najpierw chwila skupienia i złożenie zamówienia w obcym języku, a później przepyszny obiad.

3. Nagrywanie.

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę akcentu jest praca z native speakerem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz po prostu nagrywać się podczas nauki. Kontrolujesz wówczas swój akcent i wymowę, korygując ewentualne niedoskonałości.

Większość dostępnych na rynku komputerów, tabletów czy telefonów posiada tę przydatną funkcję. Ponadto rozwija się rynek usług online, za pomocą których możesz nagrywać się w trakcie nauki i i przechowywać te pliki w tzw. chmurze na dysku.

Poświęć przynajmniej 5 minut dziennie na realizację tej metody, a po krótkim czasie zauważysz różnicę. Ułóż sobie wypowiedź na dany temat, używaj nowych słówek i nagrywaj się. Odsłuchaj nagranie i skup się na poprawie ewentualnych błędów.

4. Czat z ludźmi z całego świata.

Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy jedynie dostęp do internetu. Tylko tyle, a będziesz czerpać z zasobów językowych całego świata. Jednym z najbardziej pożytecznych sposobów wykorzystania internetu, jako narzędzia do nauki języków obcych, jest znalezienie partnerów do rozmowy w języku, którego się uczysz.

Istnieje wiele stron, gdzie osoby takie jak Ty szukają rozmówców. Możecie rozmawiać:

1) na czacie w trybie online – szlifujesz swoją gramatykę i lekkość pisania,

2) pisać do siebie e-maile – korzystasz z pomocy słowników i używasz nowych słówek,

3) za pomocą bezpłatnej usługi Skype – ćwiczysz swój akcent, wymowę oraz trenujesz rozmowę z obcokrajowcami.

Wykorzystanie internetu, jako narzędzia do nauki języków, daje szansę dotarcia do ludzi z całego świata. Tym sposobem, Ty i Twój konwersacyjny partner, zdobywacie bezcenne doświadczenie i oswajacie się z wybranym przez siebie językiem. Ponadto taki sposób nauki może się okazać wspaniałą przygodą i zabawą w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *