AccuType – program pozwalający ćwiczyć bezwzrokowe pisanie na klawiaturze

Czasy ręcznego czy nawet maszynowego opracowywania tekstu dawno odeszły do lamusa. Współczesny tłumacz spędza coraz więcej czasu przed komputerem, tu zaś szybkie pisanie ma kluczowe znaczenie. Umiejętność patrzenia jedynie na treść na ekranie, bez spoglądania co chwilę na klawiaturę, potrafi przyspieszyć pracę nawet o 50 – 70 %, co zwłaszcza przy ekspresowych zleceniach jest na wagę złota – dosłownie, bo przekłada się na wysokość zarobków. AccuType to jeden z programów pozwalających ćwiczyć bezwzrokowe pisanie.

Zawody, w których nie da się obejść bez szybkiego pisania na komputerze

Zawrotna szybkość wklepywania tekstu na klawiaturze, do tego bez patrzenia w ogóle na własne dłonie, to zwykle domena dziennikarzy, copywriterów, informatyków. Decyduje o ich efektywności i znacząco przyspiesza pracę. Przydaje się jednak bardzo w każdej branży, gdzie wykonywanie zawodu nierozerwalnie wiąże się z opracowywaniem tekstu – a więc również w przekładach między językami.

AccuType – odpowiedź na potrzebę ćwiczenia bezwzrokowego pisania

Większość tłumaczy, zwłaszcza na początku swojej kariery, poszukuje sprawdzonych i dobrych programów do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Jednym z łatwiejszych i przyjemniejszych w obsłudze jest niewątpliwie AccuType.

Jego autorzy przekonują, że dzięki AccuType w ciągu zaledwie miesiąca można nauczyć się szybko pisać wszystkimi palcami u rąk bez patrzenia na klawisze. Prawdopodobnie jest to częściowa prawda, jako że sam program wiele nie zdziała – każda tego rodzaju aplikacja wymaga od użytkownika przede wszystkim systematycznych ćwiczeń. Jeśli jednak ktoś potraktuje naukę poważnie, a może i podejdzie do niej jak do treningu sportowego, to jest spora szansa, że rzeczywiście opanuje tę umiejętność bardzo szybko.

Jak aplikacje komputerowe uczą nas pisać?

Większość programów przeznaczonych do treningu bezwzrokowego pisania opiera się na wykonywaniu prostych ćwiczeń: przepisywaniu wyrazów, całych tekstów, ale często także nic nie znaczących zbitek liter, dobranych jednak w taki sposób, aby angażowały wybrane palce i pozwalały ćwiczyć określone ułożenia dłoni.

Zasadniczą wadą aplikacji tego rodzaju jest to, że w większości napisane są w języku angielskim i nie zostały nigdy spolszczone. Nie powinno to co prawda stanowić problemu dla tłumacza, jeżeli jednak chce on rozwijać umiejętność szybkiego pisania po polsku, a więc również używania naszych rodzimych znaków diakrytycznych, programy przeznaczone na rynek amerykański zupełnie się nie nadają.

Accu Type posiada swoją polską wersję i spokojnie można go użyć do trenowania wprowadzania tekstu w naszym języku. Uczy zaś nie tylko szybkiego, ale także precyzyjnego pisania. Pozwala również na stałe kontrolowanie osiąganych wyników, co skutecznie motywuje do dalszych ćwiczeń. Co więcej, aplikacja sama dostosowuje kolejne ćwiczenia do nabytych już przez nas umiejętności. Dzięki temu nie „nudzimy się” wykonywaniem prostych dla nas zadań, dostajemy zaś ciągle nowe wyzwania.

Trening czyni mistrza, o ile nie poddamy się zbyt wcześnie

Nauka szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputerowej nie jest wcale taka łatwa. Zwłaszcza na początku, kiedy nie możemy odzwyczaić się od starego stylu pisania i cały czas uciekamy wzrokiem w dół, próbując kontrolować ułożenie dłoni. Najczęściej też mamy już wyrobione pewne nawyki, na przykład używanie jedynie części palców do pisania, i bardzo trudno jest nam się przestawić tak, aby angażować do tego wszystkie.

Trzeba wykazać się sporą cierpliwością. Próby zmiany starych przyzwyczajeń będą ciężkie, często irytować nas będzie „nienaturalny”, bo nie stosowany wcześniej sposób pisania. Początkowo tekst wprowadzać będziemy więc wręcz w żółwim tempie. Jednak niemal z dnia na dzień zauważać zaczniemy poprawę, przyspieszenie poruszania palcami po klawiaturze. Przyzwyczaimy się też do nowego ułożenia dłoni. Początkowe zdenerwowanie zniknie, zastąpione zadowoleniem z własnych osiągnięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *