Autohotkey

Większość tłumaczy na początku swojej pracy nie zastanawia się nad tym, że mnóstwo czasu marnuje na powtarzalnych akcjach, które można zautomatyzować. Jestem pewny, że każdego dnia tracisz kilka lub kilkanaście minut na przykład na:

Tworzenie nowych plików tekstowych i innych plików

Poprawianie tych samych literówek

Robienie powtarzalnych czynności na wielu plikach – na przykład kopiowaniu ich zawartości i wklejaniu w nowe miejsce

Przełączaniu się między słownikiem a programem do tłumaczeń (jeśli korzystasz ze słownika online lub w programie)

Włączaniu lub wyłączaniu przycisku Caps lock lub NumLk (które bardziej przeszkadzają, niż pomagają w pracy)

Wpisywaniu tych samych formułek w e-mailach (na przykład „pozdrawiam i proszę o polecanie moich usług”)

Na szczęście jest rozwiązanie, które pozwala pozbyć się tych wszystkich problemów – wystarczy odrobina programistycznej wiedzy. Aplikacja nazywa się Autohotkey i wpadłem na jej ślad, podczas poszukiwania programu, który umiałby zamienić miejscami dwa klawisze na klawiaturze. Okazuje się, że AHK ma znacznie więcej możliwości.

Za chwilę dowiesz się, jak go skonfigurować i jak używać.

Czym jest AHK?

Autohotkey to aplikacja, która rozszerza możliwości systemu operacyjnego Windows. Składa się z wykonywalnych plików, które tworzymy samodzielnie oraz programu, który je wykonuje. Program ściągamy ze strony producenta i instalujemy. Po jego zainstalowaniu, kliknięciu prawym przyciskiem myszy, możemy wybrać opcję „Utwórz nowy skrypt AHK”.

Aby program włączał się wraz ze startem systemu, tworzymy 2 pliki.

1. Znajdujący się w folderze Autostart w Windows i wywołuje plik główny, za pomocą polecenia.

Run C:\ścieżka do pliku\

Wprawdzie można zastosować tylko jeden plik, ale jeśli pracujesz na dwóch komputerach i chcesz mieć taką samą konfigurację (a na pewno chcesz), plik 1 musi podawać specyficzną ścieżkę.

2. Plik główny, w którym znajdują się skrypty.

Kolejne porady odnoszą się do pliku dwa, który umieszczam w folderze Dropbox lub na innym dysku wirtualnym. Gdy włączasz komputer, to automatycznie startuje plik 1 i skrypt uruchamia drugi skrypt.

Poniżej przedstawiam kilka zastosowań

Tworzenie nowych plików – AHK pozwala na przypisanie każdemu programowi skrótu klawiaturowego, co znacznie przyśpiesza pracę.

Aby na przykład włączyć LibreOffice Writer za pomocą skrótu win+7, w pliku 2 wpisz następującą linijkę:

#7::

Run D:\ścieżka instalacji\swriter.exe

Na stronie aplikacji znajdziesz szczegółowe informacje na temat składni skryptów.

Poprawianie literówek

Skrypt znajdziesz na tej stronie. Jeśli wpiszesz jakieś słowo błędnie (na przykład pomijając polskie ogonki), to zaznaczasz je i wciskasz skrót win+H wpisując poprawną wersję. Następnie skrypt sam się odświeża i za każdym razem, gdy ponownie popełnisz ten sam błąd, słowo zostanie zastąpione odpowiednim. Obecnie w swojej bazie mam prawie 2500 słów po polsku i bardzo pomaga to w tłumaczeniach na polski.

Znajdź znaczenie słowa w słowniku

Chcesz podłączyć słownik do swojej aplikacji CAT? Nie musisz tracić czasu na szukanie rozwiązania w sieci – na to także znajdzie się skrypt. Zmień w nim adres na adres Twojego ulubionego słownika online. Po zaznaczeniu słowa, wciskasz skrót ctrl+g i następnie słowo wkleja się samoczynnie do słownika, a ty dostajesz wynik.

Wpisywanie długich wyrażeń

Działanie tego skryptu jest bardzo proste – jest podobne jak funkcja Autotekst, tyle że w każdym programie na komputerze.

Skrypt wygląda następująco:

::hotstring::wyrażenie, które ma być wpisane

Jeśli chcesz, by po napisaniu wyrazu „szan”, od razu pojawiało się wyrażenie „Szanowni Państwo”, wpisz w pliku następujący kod:

::szan::Szanowni Państwo

Oczywiście, należy dokładnie dobierać wyrażenie, które ma być aktywne, ponieważ w przeciwnym razie, będzie się ono pojawiało także wtedy, gdy nie jest konieczne.

Co jeszcze można zrobić w tym programie?

Możliwości tej aplikacji są znacznie większe (pozwala nawet na tworzenie prostych programów okienkowych), jednak aby z tego skorzystać, trzeba rozwijać swoją wiedzę programistyczną. Łatwiej jest czerpać z gotowych skryptów, przygotowywanych przez społeczność programu na jego forum.

Do bardzo ciekawych opcji należy między innymi wykonywanie specyficznych akcji tylko wtedy, gdy otwarte jest odpowiednie okno w Windows lub wywoływanie z programu funkcji różnych aplikacji. Dzięki niemu, można symulować ruch myszy i tworzyć zaawansowane sekwencje czynności wykonywanych na PC.

Polecam AHK każdemu, kto nie lubi przeklikiwać się po kilkanaście razy dziennie przez foldery, a zamiast tego woli wcisnąć jeden skrót klawiaturowy.

Aplikacja jest dostępna w modelu Open Source i całkowicie darmowa. W sieci można znaleźć także edytory do tego programu, które upraszczają programowanie.

Czy program ma minusy?

Jednym z nich jest to, że nie oferuje gotowych rozwiązań – jego możliwości są bardzo duże, ale użytkownik musi samodzielnie wybrać, do czego chce go używać i znaleźć lub stworzyć rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *