Cena nieznajomości języka w skali światowej, firmowej i indywidualnej

Emigracja to proces, który budzi wielkie kontrowersje. W Anglii toczy się boje, by zabrać przywileje Polakom, a w Polsce boimy się, że przybysze z krajów arabskich, zabiorą nam pracę. Okazuje się jednak, że emigracja to także spore koszty usług tłumaczeniowych.

Wielu Polaków ma problemy ze znajomością języka angielskiego, co zaniża szanse na dobrą pracę. Jedną z oznak kłopotów dotyczących naszych rodaków w Anglii, były niedawne problemy, które pojawiły się w sieci sklepów Lidl. Zabroniono w nich rozmów po polsku między pracownikami, co spowodowało protesty.

Dlaczego znajomość języka jest tak ważna dla gospodarki?

Istnieje wiele powiązań między znajomością języka, a stanem gospodarki. Widać to nawet na najniższym poziomie. Pracownik, który nie zna dobrze angielskiego, nie przyczyni się do rozwoju firmy. Trudniejsze będzie zyskanie międzynarodowego kontraktu czy eksport towaru. Ten trend zaczęto dostrzegać w Polsce dopiero niedawno, dlatego jest tak wielu managerów i prezesów w średnim (a czasami nawet w starszym) wieku, którzy dopiero zaczynają uczyć się angielskiego. Brak znajomości tego języka, prowadzi do poważnych strat finansowych w przedsiębiorstwie.

Im zrozumialej się porozumiewamy, tym większa jest nasza szansa na osiągnięcie oczekiwanych celów. Nieznajomość języka obcego może być porównana do wysokiego cła narzucanego na każdą transakcję.  Ocenia się, że ponad 25% firm w Anglii i Walii ponosi straty dlatego, że nie zna różnic kulturowych i języka obcego. Jeśli Ty także boisz się negocjować z osobami z zagranicy, bo nie znasz języka, powinieneś jak najszybciej zmienić tę sytuację. Jeszcze poważniejszym problemem jest fakt, że nieznajomość języka wpływa na nieprofesjonalny wizerunek firmy i powoduje utratę wielu intratnych kontraktów. Na pewno nie chcesz, by Twoja firma była odbierana w ten sposób.

Brak znajomości języka obcego może prowadzić także do zastopowania rozwoju firmy na rynki międzynarodowe. Jeśli chcesz sprzedawać swoje towary lub usługi, będziesz musiał się upewnić, że pokażesz klientom dobrze przetłumaczone pliki, które trafią wprost w ich potrzeby.

Znajomość języka wpływa na zarobki

Jeśli nie znasz języka angielskiego i myślisz o emigracji, ograniczy To Twoje szanse na karierę. Polacy bardzo często narzekają na zarobki, ale jeśli brakuje nam umiejętności w porozumiewaniu się, trudno spodziewać się lepszej posady, niż wykonywanie najprostszych zadań.

Skąd bierze się podejście „wystarczy mi znajomość języka, którą nabyłem na studiach”? Moim zdaniem, wpływa na to bardzo długi czas nauki, który prowadzi do poprawienia swoich umiejętności. Jeśli chcesz dobrze poznać język angielski (albo jakiś inny) i nie mówisz nim na co dzień, musisz regularnie czytać, pisać i obcować z tym językiem. W praktyce, wymaga to nauki na intensywnym kursie i dużej ilości lekcji poświęconych na naukę we własnym zakresie. Osoby wykonujące najgorzej płatne prace, raczej nie mogą się spodziewać zwiększenia zarobków tylko dlatego, że podszlifowali swój angielski.

Warto pomyśleć o nauce w szerszym zakresie i zastanowić się, jakie możliwości da nam lepsze opanowanie języka. Przykładowo – jeśli będziesz aplikował do bardziej wymagającej pracy, a drugim kandydatem będzie osoba bez znajomości języka, Twoje szanse się zwiększą. Znajomość języków obcych pozwala także na zdobycie znacznie lepszej pracy w Polsce.

Nie przeliczaj znajomości języka obcego bezpośrednio na zarobki – staraj się myśleć w kategorii większych możliwości. Znajomość języka obcego to sposób na skrócenie czasu poświęcanego na poszukiwanie pracy, który z czasem może się przełożyć na wyższe wynagrodzenie.

Podobnie jest wtedy, gdy bierzesz pod uwagę szerszy zakres działalności. Jeśli prowadzisz firmę i sprzedawcy nie znają języka obcego, zamykasz się na możliwość zarabiania pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zaoferowanie pracownikowi kursu w szkole językowej lub zwracanie mu kosztów nauki.

Na szczęście, coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę, że bez znajomości języków osiągnięcie sukcesu nie będzie możliwe. Jeśli pracodawca pokaże pracownikowi, że znajomość języka obcego jest dla niego ważną umiejętnością (a jest, bo pozwala na przykład zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na usługach tłumaczeniowych), pracownicy wykażą się własną inicjatywą. Naszym zdaniem, problem z nauką języka nie polega na braku pieniędzy czy czasu (mnóstwo kursów języków obcych jest dostępna za darmo), ale na braku motywacji.

Jakich języków się uczyć?

Znajomość angielskiego to dziś podstawa. Firmy starają się też trafić do klientów posługujących się takimi językami, jak hiszpański, arabski, francuski, mandaryński, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, turecki i japoński.

Znajomość tych języków wśród Polaków jest bardzo niska, natomiast odgrywają one ogromną rolę w międzynarodowym handlu. Jest prawdopodobne, że osoby znające te dialekty będą miały większe szanse znalezienia pracy w dużych firmach.

Ucząc się mniej znanego języka, zyskujesz przewagę nad innymi osobami i otwierasz przed sobą zupełnie nowe możliwości.

W Anglii wprowadzono już szereg zmian w edukacji, które mają na celu poprawić stan rynku pracy.

  • Języki mają się stać tak samo ważne, jak przedmioty naukowe.
  • W szkołach w Anglii będzie zatrudniana większa ilość native speakerów z innych krajów.
  • Firmy powinny traktować języki obce na równi z innymi umiejętnościami miękkimi.

Ogólne zalecenie mówi także o tym, że mieszkańcy Anglii powinni poznać podstawy przynajmniej jednego z najpopularniejszych języków świata.

Nacisk należy położyć także na naukę języków azjatyckich, która jest znacznie bardziej zaniedbywana, niż europejskich.

Te zalecenia można swobodnie przenieść również na polskie realia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *