Choroby wpisane w zawód tłumacza – problemy z nadgarstkami

W przypadku wielu zawodów pojawia się termin tzw. choroby zawodowej. W dzisiejszym artykule omówimy sobie jedną z dolegliwości jakie często dopadają osoby zawodowo zajmujące się tłumaczeniami.  Jedną z najpopularniejszych dolegliwości jest  tzw. zespół cieśni nadgarstka, który jest wynikiem nienaturalnego wygięcia dłoni.  Zapadają na nią głównie osoby, które bardzo dużo czasu spędzają przy komputerze. 
W takim przypadku bardzo częstymi dolegliwościami, na które mogą uskarżać jest ostry ból w nadgarstkach.
Pierwszy sygnał
Początkowo choroba może być wręcz niezauważalna. Najczęściej opisywanymi objawami jest nagłe budzenie się w nocy, z powodu dokuczliwego bólu, a także odczucia drętwienia i mrowienia w rękach. Innym sygnałem może być problem z podniesieniem kubka z kawą czy talerzyka, podczas porannego posiłku.
Niestety większość osób w ogóle nie traktuje tego rodzaju dolegliwości w kategoriach choroby. Zazwyczaj rozwiązuje tego rodzaju problem zażywając tabletki bólowe, dzięki czemu mogą bez problemu przetrwać kolejny dzień w pracy. Jakże wielkie bywa zaskoczenie, gdy po dłuższym czasie i nasilających się objawach trafiają do lekarza, który diagnozuje u nich zespół cieśni nadgarstka.
Gdzie przyczyna choroby?
Tak naprawdę choroba nadgarstków może spotkać każdą osobę, która musi codziennie wykonywać te same ruchy, a które wiążą się z nadmiernym zginaniem lub wyprostowaniem nadgarstków.  Po wewnętrznej stronie dłoni, w okolicy nadgarstka znajduje się tzw. nerw pośrodkowy. Jest on dosyć ciasno umieszczony w  kanale, którzy współtworzą trzy kości nadgarstka oraz więzadło.  Ze względu na specyficzne położenie nerwu,  bardzo łatwo go podrażnić.
Kto częściej cierpi na tego rodzaju dolegliwości?
Według przeprowadzonych badań na zespół cieśni nadgarstka pojawia się u osób w średnim wieku. Statystycznie częściej zapadają na niego kobiety niż mężczyźni. W przypadku mężczyzn może on być skutkiem ciężkiej fizycznej pracy. Należy jednak powiedzieć, że na tą chorobę zapadają często sportowcy, którzy narażeni są na różne urazy rąk.  Urazy wywołują często stan zapalny i obrzęk ścięgien, co sprawia, że przestrzeń w kanale cieśni nadgarstka stopniowo się zmniejsza. Bardzo często pacjenci są zaskoczeni nagłym pojawieniem się choroby, kompletnie nie zdając sobie sprawy, że jej przyczyną były liczne codzienne urazy, zupełnie nie zauważalne.
Ćwiczenia bardzo ważne
Ze względu na fakt, że zbagatelizowane pierwsze symptomy zespołu cieśni nadgarstka mogą prowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, wskazana jest odpowiednia profilaktyka. Aby uniknąć dalszego rozwoju choroby, konieczne jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń.
W jaki sposób zapobiegać?
Bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka przeciążania nadgarstka. Aby uniknąć tego rodzaju schorzeń tłumacze powinni wyposażyć się w specjalną ergonomiczną klawiaturę, która pozwala na pisanie bez odchylania na boki nadgarstków oraz pomaga w podparciu nadgarstków na wygodnej podkładce, w taki sposób aby możliwe było u trzymanie neutralnej prostej pozycji nadgarstka. Często bagatelizuje się też dobór odpowiednio wyprofilowanej myszki komputerowej.
Pisząc trzeba zadbać o  wygodną pozycję przy pracy, a także odpowiednio dopasowane biurko z regulowanym krzesłem. Należy też wygospodarować odpowiednią ilość czasu na przerwy w pisaniu przeznaczone na odpoczynek i rozluźnienie rąk. Ten czas warto przeznaczyć na ćwiczenia rozciągające mięśnie przedramion i rąk. Polegają one na zginaniu i prostowaniu nadgarstka drugą ręką, a także krążeniu zwisającymi swobodnie nadgarstkami. Innym ćwiczeniem są np. ruchy strzepywania palców, rozstawianie i złączanie palców, a także ćwiczenie polegające na naprzemiennym otwieraniu i ściskaniu ręki w pięść.
W profilaktyce istotny element stanowi także zachowanie ogólnej, dobrej kondycji całego organizmu. Ważne, więc aby w swoim życiu zachować odpowiednią aktywność fizyczną, a także właściwą wagę ciała. W celu utrzymania dobrej kondycji warto rzucić także palenie, oraz dobrze się odżywiać.
A co w sytuacji gdy dosięgnie nas choroba?
W przypadku krótkotrwałych dolegliwości spowodowanych jednorazowym nadwyrężeniem pomocny może się okazać po prostu odpoczynek dla ręki, a także wspomaganie się fizjoterapią i lekami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Może to wystarczyć, szczególnie przy objawach związanych z obrzękiem ścięgien po chwilowym przeforsowaniu ręki. Inaczej sprawa wygląda gdy objawy utrzymują się znacznie dłużej i wcześniej wymienione formy leczenia nie dają wyraźnego rezultatu. Wtedy jedyną skuteczną metodą pozbycia się kłopotliwego bólu może być niestety operacja, w celu otworzenia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego.
Operacyjne leczenie
Widzimy, więc że z pozoru błaha i niepozorna dolegliwość, która mogłaby się wydawać niegroźną, nieleczona może wiązać się nawet z ryzykiem trwałego uszkodzenia i brakiem możliwości wyleczenia. Operacja przeprowadzona jest zarówno tradycyjną metodą otwartą i jak i za pośrednictwem endoskopu. W obydwu metodach operacja polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka i otwarciu kanału od góry. Według lekarzy zdecydowanie mniej inwazyjną metodą jest metoda endoskopowa. Dzięki jej zastosowaniu  ryzyko uszkodzenia leżących po drodze struktur jest minimalne, a rana pooperacyjna goi się o wiele szybciej.
Jakie ćwiczenia powinno  się stosować żeby uniknąć tego rodzaju dolegliwości?
Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy ćwiczeń

 • Na początek wyciągamy ręce nad głowę, a następnie łapiemy lewą ręką prawy łokieć i staramy się go przeciągnąć w stronę przeciwległego ramienia. Trzymamy tak przez kilka sekund. To samo powtarzamy z drugą ręką.
 • Drugie ćwiczenie polega na uniesieniu prawego ramienia powyżej głowy i chwycenie lewego ucha. Następnie przeciągamy głowę w kierunku prawego barku i tak wytrzymujemy przez dziesięć sekund. To samo robimy z drugą ręką.
 • Następne ćwiczenie polega na spleceniu palców rąk na karku. Staramy przesunąć łokcie do tyłu nie podnosząc przy tym ramion. W takiej pozycji wytrzymujemy przez pięć sekund lub więcej.
 • Jeszcze inne ćwiczenie polega na złapaniu się za uszy i trzymaniu prosto głowy i szyi. Następnie robimy koła dwoma barkami do przodu  i do tyłu. Należy zrobić po pięć kółek w jedną i drugą stronę.
 • Aby wykonać ostatnie ćwiczenie musimy rozluźnić ręce. Najpierw zaciskamy pięści a następnie prostujemy palce i nadgarstki. Każde z ćwiczeń powtarzamy co najmniej pięciokrotnie.

Kto jest szczególnie zagrożony tego rodzaju dolegliwościami?
Są także osoby, które ze względu na specyficzne uwarunkowania są szczególnie narażone na tego rodzjau schorzenia. Należą do nich między innymi osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą lub schorzeniami tarczycy (zwłaszcza niedoczynność). Na tego rodzaju dolegliwości mogą się uskarżać także kobiety w ciąży ze względu na możliwość wystąpienia obrzęków w tkankach i zatrzymywanie płynów, szczególnie w okolicach rąk i stóp.
Wcześnie zdiagnozowane problemy mogą zostać w pełni wyleczone. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych nawet najbardziej błachych symptomów.

5 comments

 1. anetka78

  Jak powinna wyglądać prawidłowo wyprofilowana myszka, o której mowa w tekście? Ma ktoś może namiary na najlepsze myszki, w które warto zainwestować?

 2. Roberto

  Choroby nadgarstków będą plagą naszych czasów. Ważna jest odpowiednia pozycja przy komputerze i pracy przy biurku. Problem może wydawać się banalny, lecz znam osoby, które miały do czynienia z zabiegiem operacyjnym i nie jest to miłe przeżycie.

 3. margolettka

  Wspomniany reumatyzm nie jest już domeną ludzi zaawansowanych wiekiem. To schorzenie dopada też coraz młodsze osoby. Ból towarzyszący tej chorobie jest jak zadany tępym nożem – nie do zniesienia. Tak więc dbajmy o zdrowie póki na to czas.

 4. jagooda

  Ja zaczynam chyba mieć z tym powoli problem. Często pracując przy komputerze zapominam o prawidłowej postawie, a co dopiero o nadgarstkach, o których nadal się często nie mówi. Efekt jest taki, że najprostsze czynności stają się co najmniej niekomfortowe.

 5. B.Bogusławska

  Jeśli ktoś nie dba o siebie, to już jako młody człowiek ma problemy, chociaż podobno duże znaczenie ma tu czynnik genetyczny. Trzeba się ciepło ubierać i przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *