Ciekawe aplikacje do nauki języka

Tłumacze mający zamiar poprawić znajomość języka, który jest im potrzebny w pracy, lub uczący się nowych dialektów, zwykle nie mają czasu na tradycyjne lekcje.

Moim zdaniem, nauka w formie standardowego kursu nie jest zbyt efektywna, ponieważ bez dużego zaangażowania ucznia się zwyczajnie nie sprawdzi. Na pomoc przychodzą nam aplikacje, które pozwalają na zdobywanie wiedzy w domu lub w trasie. A wszystko za sprawą np. smartfonów.

Na wszystko jest aplikacja

Wiele aplikacji zniechęca do nauki już podczas pierwszych minut. Mają niedopracowany interface lub źle dobrany materiał. Niektóre z nich są płatne, ale jeśli dobrze się przyłożysz, znajdziesz także programy freeware.

50 languages to program, który uczy przede wszystkim słownictwa na poziomie podstawowym. Jest darmowy, a jeśli zapłacisz producentom, otrzymasz dodatkowe 70 lekcji. Dzięki niemu możesz poznać język na poziomie A1 i A2. Plusem jest ogromna ilość kombinacji językowych – ponad 1600 i jeśli masz ochotę, będziesz się dzięki niemu uczyć języka niemieckiego po hiszpańsku albo użyć innej kombinacji.

Podobną aplikacją jest Busuu. Jego nazwa pochodzi od języka, którym w Kamerunie mówi w tej chwili jedynie 8 osób. Program reklamowany jest bezpłatny, ale jeśli chcesz korzystać z wszystkich jego możliwości, musisz wykupić płatne konto. W tej chwili, dzięki Busuu, uczysz się 150 języków.

Duolingo to aplikacja, z której aktualnie korzystam do nauki hiszpańskiego. Jest całkowicie darmowa, a użytkownik może nie tylko uczyć się kolejnych zwrotów i słówek, ale także opracowywać tłumaczenia. To bardzo ciekawa opcja, ponieważ oprócz nauki, autorzy podsuwają nam do translacji różne dokumenty. Możesz wpisywać tłumaczenie, jakie według Ciebie będzie prawidłowe, a inne osoby będą je sprawdzały. Moim zdaniem, to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą nauczyć się tłumaczeń, a boją się to robić podczas współpracy z klientami.

Gdy poprzednie programy stawiają nieduży nacisk na powtórki, zupełnie inaczej jest z SuperMemo i kursem Profesor Henry (oraz kilku innych z tej serii).

W SuperMemo najpierw uczysz się prostych wyrażeń i słówek. Nauka jest różnorodna, ponieważ jednym razem wpisujesz tłumaczenie, a innym to, co usłyszałeś lub ułożyć słowa w odpowiedniej kolejności. Następnie oceniasz, czy poprawnie wykonałeś ćwiczenie. Kolejną lekcję rozpoczniesz od powtórzenia wszystkich błędów. Moim zdaniem ta metoda jest jedną z najskuteczniejszych, z jakimi można mieć do czynienia, bo aktywizuje pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Supermemo jest dostępne także na smartfony i tablety, a kursy oferują naukę słownictwa oraz gramatyki na różnych poziomach. Minus w SuperMemo to wielość powtórek. Użytkownik wraca do ćwiczeń, które już w wysokim stopniu opanował.

W bardzo podobny sposób działa kurs Profesor Henry.

MindSnacks to znacznie prostszy program. Pierwsze 49 lekcji kosztuje niecałe 5 euro, a nauka dzięki niemu jest przyjemna ze względu na dużą ilość gier. To zachęcające nie tylko dla dorosłych.

Kolejnym sposobem na naukę są fiszki – powstały nawet specjalistyczne aplikacje, które pozwalają poznawać nowe słowa. Te, które wymieniłem poprzednio, są skierowane raczej dla osób, które dopiero zaczynają naukę z językiem (nie dotyczy to wyższych poziomów SuperMemo i Profesora Henry). Tłumacze mają to już zazwyczaj opanowane, dlatego nie będzie im się chciało przechodzić przez bardzo proste etapy. W przypadku aplikacji do fiszek, można poznać słownictwo dotyczące tych obszarów, które nas interesują.

Audible.com to strona internetowa, na której możesz słuchać audio-booków. Usługa jest darmowa przez pierwsze 30 dni i możesz ją zainstalować także na smartfonie. Wydawcą jest Amazon. Jeśli chcesz się osłuchać z nowym językiem i mieć pewność, że korzystasz z materiałów najwyższej jakości, to jest to świetne rozwiązanie.

Jeszcze jedną, bardzo prostą aplikacją do nauki, są słowniki. Moim zdaniem, najlepiej uczyć się języka na czytniku e-booków z wbudowanym słownikiem. Dzięki czytaniu w języku obcym, uczysz się gramatyki i słownictwa. Te słowa, które są dla Ciebie nieznajome, możesz sprawdzić w słowniku. Identycznie działasz na smartfonie czy tablecie, ucząc się języka bez instalowania aplikacji. Na początku będziesz miał problemy ze zrozumieniem większości tekstu. Masz go jednak pod ręką w formie cyfrowej.

Podsumowanie

Nie zapominaj, że nauka języka powinna polegać nie tylko na pisaniu i robieniu zadań – liczy się też mówienie. Warto mówić na głos ćwiczenia, które pojawiają się w programie, dzięki czemu zapamiętasz je jeszcze lepiej. Jeśli czujesz, że nie będziesz miał motywacji do pracy z programem, zacznij ćwiczenia z drugą osobą, która będzie Cię wspierała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *