Co wpływa na sukces tłumaczenia?

Błędem byłoby stwierdzenie, że sukces dobrego tłumaczenia zależy wyłącznie od oryginalnego dokumentu. Oczywiście, profesjonalizm i umiejętności lingwistyczne są najbardziej wpływową zmienną w odniesieniu do jakości tłumaczenia. Oto kilka kluczowych wskazówek, o których warto pamiętać przy wysyłaniu dokumentów do przetłumaczenia.

1.Jeśli oryginalny dokument jest w formie edytowalnej, to unikaj plików PDF.

Dokumenty są często konwertowane do formatu PDF w celu zapewnienia odpowiedniej przejrzystości tekstu. Przy wysyłaniu pliku PDF warto upewnić się, czy istnieje wersja edytowalna (Word, PPT, IDML, itd.). Zapewni to bezpośrednie manipulowanie dokumentem, który nie będzie musiał być poddawany procesowi przetwarzania, co może odbić się na jego jakości.

2.Upewnij się, że zawartość jest czysta i wolna od błędów gramatycznych.

Wskazane jest, aby przeprowadzić końcową ocenę tekstu przed samym wysłaniem go do klienta. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych błędów, które mogą prowadzić do niewłaściwej interpretacji treści tłumaczenia lub późniejszych korekt.

3.Postaw na wysoką jakość przy skanowaniu dokumentu.

Jeśli nie masz wersji cyfrowej dokumentu, jedynym rozwiązaniem jest jego zeskanowanie. Warto na to zwracać szczególną uwagę, ponieważ pozwoli Ci to uniknąć późniejszych odcięć lub zagięć stron, które utrudniają właściwe zrozumienie zawartości.

4.Jeśli to możliwe, w przypadku tłumaczeń technicznych, zamieszczaj słowniczek.

Jeśli już przetłumaczyłeś techniczny tekst lub po prostu preferujesz dołączać wyjaśnienie niektórych terminów zawartych w przetłumaczonym dokumencie, nie krępuj się udostępniać tych informacji innym lingwistom. Pozwala to na uniknięcie kosztownych zmian w gotowym dokumencie.

Przestrzeganie tych prostych wskazówek pozwoli na utrzymanie dobrej jakości tłumaczeń. O jakość wykonywanej pracy należy dbać na każdym jej polu, nie tylko podczas tłumaczenia danego dokumentu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *