Czy potrzebny mi MS Office?

Zdradzę Ci pewien sekret – prawie nigdy nie używam MS Office i nie mam go na swoim komputerze. Wiele osób się dziwi, że zawodowy tłumacz nie wykorzystuje w swojej pracy najpopularniejszego pakietu biurowego, tylko „dziubie” w Libre Office. W tym artykule postaram się przedstawić kilka argumentów przemawiających za tym, by nie wydawać pieniędzy na Office.

Cena i legalność

Libre Office to darmowy pakiet, który możesz ściągnąć ze strony https://pl.libreoffice.org/. Na stronie często pojawiają się aktualizacje pakietu i nowe dodatki zwiększające funkcjonalność programu. MS Office jest płatny, a wybór odpowiedniej opcji jest tak skomplikowany, że gdybym miał go kupować, musiałbym się najpierw skonsultować z kimś bardziej doświadczonym. Najgorsze jest to, że MS Office 365 jest dostępny w modelu abonamentowym, co moim zdaniem, jest słabym posunięciem ze strony Microsoftu.

Libre Office można stosować zarówno do użytku domowego, jak i w firmie, bez dodatkowych opłat.

Stabilność i łatwość użytkowania

Korzystam z tego programu od czasów Open Office, który jest bardzo podobnym projektem i obecnie moje doświadczenie wynosi około 7 – 8 lat. Mogę powiedzieć, że już zapoznałem się z większością denerwujących błędów, jakie pojawiały się w Libre Office i jedynym, którego nie udało mi się pokonać jest wyłączanie programu po załadowaniu do niego bardzo dużego pliku. W innych sytuacjach Libre Office nie sprawia kłopotów.

Profesjonalne używanie tego pakietu wymaga nauki, podobnie jak w przypadku MS Office. Moim zdaniem, bardzo dobrze sprawdza się klasyczny interface bez wstążki, opcje pogrupowane są logicznie, a jeśli chcesz zmienić pasek narzędzi, możesz dostosować go w niemal nieograniczony sposób.

Jeden i drugi edytor tekstu jest przeładowany ogromną ilością opcji, jednak w Libre Office możesz je skutecznie ukryć lub włączyć tryb pisania w skupieniu.

Jeszcze kilka lat temu program był oskarżany o wolne działanie, jednak wraz z nowymi wersjami, ten problem został rozwiązany.

Kompatybilność

MS Office i Libre Office wciąż nie są do końca kompatybilne, jednak w większości przypadków nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Osobom, które chcą mieć pewność, że dokumenty zostaną później prawidłowo odczytane przez Microsoft, mogą zainstalować darmowy program MS Word Viewer i podejrzeć go przed wysłaniem klientowi. Opcją, którą mam włączoną na stałe, jest zapisywanie plików w formacie Worda.

Bardzo dużym problemem jest to, że Libre Office nie współpracuje z SDL Studio Trados i jeśli używasz tego pakietu, musisz mieć Worda na komputerze. Osobiście wykorzystuję program memoQ, w którym nie ma tego kłopotu.

Co ciekawe, niektóre programy CAT (OmegaT), są kompatybilne z plikami z rozszerzeniem .odt, natomiast nie da się w nich tłumaczyć plików .doc.

Wygląd

Nie przywiązuję większej uwagi do wyglądu aplikacji. Osoby, które są estetami, na pewno będą chętniej korzystały z pakietu Office, który pod tym względem prezentuje się znacznie lepiej.

Libre Office oferuje jedną, wyjątkowo ciekawą opcję wpływającą na wygląd aplikacji – możesz w nim używać Personas, które nieco przypominają skórki do programów. Pomyśl sobie, że w interface programu wstawisz na przykład swoje ulubione zdjęcie.

Jak już wspominałem, układ ikon w programie można dowolnie edytować.

Sprawdzanie pisowni

Dla tłumacza to bardzo ważna opcja. Libre Office Writer posiada bardzo dobry słownik, a dodatkowo możesz zwiększyć jego możliwości, dzięki zainstalowaniu Language Tools. Sprawdzanie błędów nie jest już Twoim ograniczeniem.

Podsumowanie

To z jakiego programu korzystamy podczas tłumaczeń, nie jest sprawą najważniejszą pod słońcem i kłótnie na ten temat nie mają sensu. Osoby, które od lat pracują z MS Office będą miały trudność z nauczeniem się nowego interface, jednak nie jest to problem nie do przejścia. Moim zdaniem, jeśli dopiero zaczynasz pracę jako tłumacz, obciążanie swojego budżetu kosztem abonamentu na tę aplikację jest naprawdę zbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *