Czy wiesz jak dużo nie wiesz o Rosji i jej mieszkańcach?

Rosja leżąca w Eurazji to pod wieloma względami fascynujące miejsce. Rozciąga się od wschodniej części Europy, przez północną Azję aż po sam Ocean Spokojny. Jest największym państwem na Ziemi patrząc na powierzchnię – zajmuje 17 075 400 km², szóstym pod względem wielkości w całej historii świata i dziewiątym biorąc pod uwagę liczbę ludności – dane z 2018 roku mówią o 146 877 088 mieszkańcach. Oficjalnym językiem jest rosyjski, ale w różnych regionach kraju można usłyszeć 27 innych. Dysponuje największymi na naszym globie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Jest tu kilka stref klimatycznych, kilkanaście stref czasowych, a terytorialnie wyróżnia się 85 równoprawnych podmiotów. Do tego pod względem etnicznym jest to niezwykle barwne miejsca na mapie, żyje tutaj wiele narodów, m.in.: Rosjanie, Baszkirzy, Czuwasze, Ormianie, Dargijczycy czy Jakuci. Ta ogromna różnorodność obecna niemal na każdej płaszczyźnie sprawia, że nasze oczy z zainteresowaniem kierują się ku Rosji.

Co wiesz o Rosji?

Ten ogromny kraj pełen naturalnego piękna, różnorodności kulturowej, jedynej w swoim rodzaju spuścizny historycznej i wszechobecnych kontrastów od lat wzbudza zainteresowanie nie tylko Polaków, Europejczyków, ale i mieszkańców różnych części świata.

Czy wiesz, że…:

 • Rosja istnieje od rozpadu ZSRR, od 26 grudnia 1991 roku.

 • Graniczy z: Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz przez obwód kaliningradzki z Litwą i Polską. Graniczy również z kilkoma innymi państwami, m.in. z Japonią czy USA poprzez linie morskie, w tym: Morze Bałtyckie, Czarne, Kaspijskie, Ochockie, Beringa.

 • Terytorialnie składa się z 85 równoprawnych podmiotów: 46 obwodów, 22 republik, 9 krajów, 3 miast wydzielonych, 1 obwodu autonomicznego i 4 okręgów autonomicznych.

 • Istnieje tu 11 stref czasowych, w tym czas: Kaliningradu, moskiewski, Samary, Jekaterynburga, Omska, Krasnojarska, Irkucka, Jakucka, Władywostoku, Sriedniekołymska i kamczacki.

 • Wyróżnić można tutaj kilka stref klimatycznych: kontynentalny strefy umiarkowanej i podbiegunowej, monsunowy, podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego.

 • Góry Ural formalnie oddzielają europejską część Rosji od tej azjatyckiej.

 • Największe miasta Rosji to: Moskwa, Petersburg, Nowosybirsk, Jekaterynburg, Niżny Nowogród, Kazań, Czelabińsk, Omsk, Samara, Rostów nad Donem.

 • Struktura etniczna jest niezwykle barwna. Narody zamieszkujące Rosję to: Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy, Baszkirzy, Czuwasze, Czeczeni, Ormianie, Awarowie, Mordwini, Kazachowie, Azerowie, Dargijczycy, Udmurci, Maryjczycy, Osetyjczycy, Białorusini, Kabardyjczycy, Kumycy, Jakuci, Lezgini, Buriaci, Ingusze i inne mniejsze narodowości.

 • To także kraj jednych z najbardziej znanych nazwisk w historii ludzkości, w tym m.in.: cara Iwana IV Groźnego, Piotra I Wielkiego, Anny Pawłowej, Jurija Gagarina, Aleksandra Puszkina, Fiodora Dostojewskiego czy kompozytora Piotra Czajkowskiego – autora najbardziej znanych baletów na całym świecie: „Jeziora Łabędziego”, „Dziadka do Orzechów” i „Śpiącej królewny”.

To znajdziesz w Rosji

Aby poczuć atmosferę Rosji warto spojrzeć na nią nieco inaczej, przez pryzmat dość osobliwych statystyk. Oto kilka ciekawostek, które sprawią, że będziecie bliżej Rosji i Rosjan.

Kraj z najdłuższą linią kolejową na Ziemi

Na pewno mieliście okazję słyszeć o Kolei Transsyberyjskiej. Ta sieć linii kolejowych rozciąga się niemal przez całą długość Rosji. Startuje w Moskwie, przebiega przez azjatycką część tego państwa, aby na końcu dojść do portu Władywostok. Linia liczy 9 200 km i jest najdłuższą na Ziemi. Jeśli ktoś z was podejmie próbę przejechania jej w całości – jadąc non-stop – według wyliczeń specjalistów będzie potrzebował na to 152 godziny i 27 minut.

Największy na świecie McDonalds

Jesteście fanami McDonalds? Jeśli tak, warto mieć świadomość, że właśnie w tym kraju znajduje się największa restauracja na świecie. Posiada 700 miejsc.

Kraj kobiet

Według statystyk to kobiety są większością w Rosji. Dane pokazują, że przedstawicielek płci pięknej jest tu o ok. 10 mln więcej niż mężczyzn.

Obrączka ślubna na prawej dłoni

Dla nas Polaków tradycja wkładania obrączki na prawą dłoń nie jest zaskakująca, ale dla wielu innych narodów świata już tak.

Tylko nie tuzin kwiatów!

Jeśli w Rosji chcesz komuś podarować kwiaty strzeż się równych liczb. Rosjanie uważają to za pechowe. Na domiar złego, takie ich ilości kojarzą się im z pogrzebami.

Roi się tu od miliarderów

W Moskwie mieszka więcej miliarderów niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Obecnie mówi się o 74 miliarderach. To robi wrażenie!

Jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie

Rosja jest drugim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie, wyprzedza ją tylko Arabia Saudyjska.

Najszybsze środki transportu publicznego

O tym, że sprawna i szybka komunikacja miejska jest na wagę złota nie trzeba przekonywać żadnego mieszkańca dużego miasta. Moskwa może pochwalić się świetnym systemem metra. W godzinach szczytu pociągi odjeżdżają co 90 sekund. Statystyki podają, że nawet 9 mln osób każdego dnia korzysta z tutejszego metra.

Na wspomnienie zasługuje również metro w Petersburgu. Wiedzieliście, że jest to najgłębsze metro na świecie? W najgłębszym punkcie liczy 100 m.

Niezależnie od tego czy interesujesz się Rosją i Rosjanami ze zwykłej ciekawości, planujesz podróż lub prowadzisz tam interesy, kluczem do zrozumienia tego kraju i jego mieszkańców jest język rosyjski.

Wielka rosyjska dusza

Umysłem Rosji nie zrozumiesz,

I zwykłą miarą jej nie zmierzysz:

Postać szczególną ona ma.

(Fiodor Iwanowicz Fiutczew)

Nie uśmiechają się do nieznajomych, mają wielkie poczucie humoru. Są pesymistyczni i wytrzymali. Gdy los im sprzyja potrafią żartować, jak nikt inny. Wierzą też w przeznaczenie stąd nigdy nie przekraczają ścieżki czarnego kota.

Rosyjska dusza

Bardzo często podczas rozmów o mentalności Rosjan pojawia się pojęcie „rosyjskiej duszy”. Było ono używane przez wielu literatów do opisu rosyjskiej tożsamości. Znajdziemy je m.in. u takich wybitnych twórców, jak: Dostojewski, Gogol czy Tołstoj.

Sam termin narodził się w latach 40. XIX wieku. Funkcjonował głównie w literaturze. Ukłuli go wspólnie Gogol i krytyk literacki Vissarion Belinski.

Miało to miejsce tuż po opublikowaniu „Martwych dusz” w 1842 roku. Tak stworzono koncepcję rosyjskiej tożsamości – wielkiej rosyjskiej duszy. Optymistycznej, podkreślającej historyczną młodość Rosji i jej zdolności. Kraj, który idzie za mądrością prostego chłopa, aby stać się zbawicielem świata.

Najbardziej wszedł w naszą świadomość za sprawą Dostojewskiego. Pisał on o antyeuropejskim nacjonalizmie i często sugerował tzw. „ducha ludowego”, którego mogą utrzymać „nieświadome idee, które są jedynie silnie odczuwane”.

Rosjanie w oczach Zachodu

 • Melchior de Vogüe, francuski dyplomata, pisarza oraz krytyk literacki, przypisał Iwanowi Turgieniewowi (poecie) najbardziej dominujące cechy prawdziwej rosyjskiej duszy, mianowicie: naturalną dobroć serca, prostotę i rezygnację oraz niesamowicie silny umysł i serce dziecka.

 • Ten sam Vogüe powiedział o Lwie Tołstoju w kontekście „bycia Rosjaninem”: „umiejętność angielskiego chemika z duszą hinduskiego buddysty”.

 • Martin Malia, amerykański historyk specjalizujący się w dziejach Rosji, napisał tak o Fiodorze Dostojewskim: „Dostojewska moc wglądu w niższe głębiny i wyższe tęsknoty ludzkiej duszy była szczególnie rosyjska, narodzona od razu z bliską znajomością narodu rosyjskiego, z cierpieniem i niezwykłą witalnością charakteru”.

Zrozumieć Rosjanina

 • Mówiąc o rosyjskiej osobowości narodowej bardzo często padają synonimy słowa tajemnica. A to stąd, że według powszechnej opinii dusza Rosjan zawiera w sobie wiele skrajności.

 • Mieszkańców Rosji postrzegamy jako skromnych i cierpliwych ludzi. Wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz. Znanych jest wiele przypadków, gdy żyli w strasznych warunkach; doświadczając ubóstwa i poniżenia.

 • Kojarzeni są też z lekkomyślną odwagą i poświęceniem na rzecz „wspólnego dobra”, zazwyczaj chodzi o ojczyznę czy naród.

 • Mają niechętny czy wręcz negatywny stosunek do pieniędzy i biznesmenów, a to za sprawą wiary w to, że to, co najważniejsze nie jest materialne.

 • Najważniejsze dla nich są: dusza, dobroć, prawda.

 • Cenią szeroko pojętą „głębię”, stąd znani są z zamiłowania do filozoficznych rozmów i sporów.

 • Brak uśmiechu na twarzach Rosjan, o którym zdążyliśmy wspomnieć już na wstępie, jest w rzeczywistości wynikiem szczerości. Oni po prostu nie mają w zwyczaju kogoś oszukiwać nieszczerym uśmiechem.

 • Warto być świadomym, że czymś charakterystycznym dla nich jest to, że wierzą w swoje mistyczne szczęście. Wiele rzeczy według nich odnosi sukces tylko dlatego, że ktoś wierzy w cud i podejmuje nieracjonalne ryzyko.

 • To naród ludzi o błyskotliwych spostrzeżeniach i niekonwencjonalnym sposobie myślenia – niektórzy powiadają, że Rosja to nie kraj, a stan umysłu.

 • Doceniają ambicje i ciężką pracę pojętą jednak jako szczerą miłość do pracy, ale nie dążenie do zysku.

 • Rosjanie to ludzie dbający o to, co inni myślą o nich. To dla nich bardzo ważne, jak są widziani przez kogoś z boku, oczywiście zależy im na zrobieniu dobrego wrażenia.

 • Sympatyzują z biednymi i potrzebującymi ludźmi.

 • Słyną także z gościnności.

To jest typowo rosyjskie

Płynny czas

Choć rozumieją wagę czasu to nie czują potrzeby kontrolowania go lub zarządzania nim. Jeśli masz przyjaciół wśród Rosjan lub prowadzisz tu interesy na pewno zauważyłeś, że spotkania zazwyczaj trwają dłużej niż się spodziewano, a przesuwane terminy nie są odosobnionym zjawiskiem.

Kilka spraw jednocześnie

Rosjanie mają to do siebie, że najczęściej pracują jednocześnie nad wieloma projektami i relacjami.

Najpierw relacje, potem zadania

Większość ludzi w Rosji woli najpierw budować relacje, a dopiero później skupić się na wykonywaniu zadań. Wskazuje to na silną preferencję bytu. Przekłada się to na to, że trudno jest nawiązać szybkie przyjaźnie z Rosjanami. Zanim nazwą cię przyjacielem potrzebują czasu na poznanie cię i obdarzenie zaufaniem. Jeśli więc chcesz wejść z nimi w bliższe znajomości będziesz musiał zainwestować znaczną ilość czasu i wysiłku w budowanie relacji.

Wysokokontekstowa komunikacja

Rosjanie mają typowy dla siebie, wysokokontekstowy styl komunikacji. Ważną rolę odgrywa dla nich symbolika, zwracają także uwagę na sygnały niewerbalne, słyną z pomysłowego języka. Charakterystyczne jest dla nich dość długie, by nie powiedzieć, rozwlekłe mówienie.

Uznanie dla hierarchii i struktur władzy

Przysłuchując się wypowiedziom Rosjan szybko dojdziesz do wniosku, że większość z nich podkreśla uznanie władzy i zwraca uwagę na status danej osoby.

Stąd będąc w Rosji należy pamiętać, że hierarchia wpływa na tutejsze relacje. Warto przyjrzeć się jak przekłada się to na chociażby sytuację w miejscu pracy. Zazwyczaj będziemy mieli do czynienia z brakiem inicjatywy. Rosjanie bowiem wierzą w to, że szef wie najlepiej i jest tym, który mówi, jak ma wszystko wyglądać.

Nic nie jest zepsute do końca”

Przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w rosyjskim społeczeństwie. Dla Rosjanina przyjaciel jest mile widziany o każdej porze dnia i nocy. Oczekuje się jednak, że przyjaciel myśli tak samo i podobnie jak ty, zrobi wszystko dla ciebie.

Rosyjskie poczucie obowiązku dotyczy przede wszystkim rodziny i przyjaciół. Dla tych najbliższych im osób są naginane czy łamane zasady – w końcu po to istnieją wyjątki.

Mają oni w swojej naturze coś takie, co podpowiada im, że trzeba naprawiać wszystko, nic nie uznają za zepsute do końca. Uważają, że każda sytuacja zasługuje na wyjątkowe podejście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *