Główne branże na polskim rynku, w które inwestują Niemcy

Coraz więcej krajów członkowskich Unii Europejskiej inwestuje w Polsce. Wpływ na to ma przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza Polski (brak kryzysu, ciągły rozwój), pozytywny wizerunek polskiego pracownika (właściwe cechy takie jak pracowitość, profesjonalizm, odpowiednie wykształcenie) oraz stabilna polityka państwa (brak zakłóceń powodujących rozłam gospodarczy) .
Według raportu dotyczącego bezpośrednich inwestycji zagranicznych, który opublikował Narodowy Bank Polski, w Polsce tylko w 2011 roku napływ środków z inwestycji niemieckich wyniósł 3, 592 mld euro. Tym samym Niemcy zajęły pod tym względem trzecie miejsce biorąc pod uwagę największą ilość bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Na pierwszym miejscu znalazł się Luksemburg (4, 542 mld euro), na drugim zaś Hiszpania (4, 318 mld euro). Jak podaje Bundesbank, w pierwszej połowie 2012 roku wartość inwestycji niemieckich na terenie Polski opiewała na kwotę ponad 1,7mld euro (o 15% więcej niż rok wcześniej biorąc pod uwagę ten sam okres badawczy). Łącznie wartość zainwestowanych środków na terenie Polski przez niemieckich inwestorów od lat 90-tych wylicza się na ponad 21mld euro. Niemcy zajmują w tym obszarze drugie miejsce, zaraz po Holandii, która uplasowała się na miejscu pierwszym. Trzeba jednak dodać, iż w podanych statystykach (zarówno Bundesbanku jak i Narodowego Banku Polskiego) nie wzięto pod uwagę ulokowanych inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw niemieckich, z kapitałem do 1 mln euro. Te głównie działają w strefach przygranicznych i trudnią się handlem hurtowym oraz detalicznym, duża część firm trudni się również działaniami w branży samochodowej (naprawa, kupno-sprzedaż).
Wśród największych inwestorów zagranicznych działających na terenie Polski wylicza się 389 firm z Niemiec.
To największa liczba znaczących przedsiębiorstw obok francuskich (około 200 firm) oraz amerykańskich (mniej niż 200 firm). Ogólnie w Polsce działa ponad 6 tysięcy niemieckich firm z rodzimym kapitałem. Najczęściej niemieccy inwestorzy lokują własne środki w nowe firmy, rzadko spotyka się przejęcia oraz prywatyzację działalności państwowych. Zazwyczaj Niemcy zakładają w Polsce oddziały sprawdzonych już na własnym terenie działalności, rozszerzając tym samym swoja działalność
Główne branże na polskim rynku, w jakich inwestują Niemcy to sektor:

 • motoryzacyjny,
 • chemiczny,
 • farmaceutyczny,
 • spożywczy,
 • bankowo-finansowy,
 • budowy maszyn,
 • handel hurtowy i detaliczny.

W przypadku inwestycji niemieckich w branży motoryzacyjnej wylicza się, iż każdego roku środki, jakie lokowane są na terenie Polski ze strony niemieckich firm to ponad 2mld euro. Warto  zauważyć również coroczny wzrost tychże inwestycji, pomimo iż w Europie sprzedaż samochodów nie wzrasta, a wręcz maleje. Głównymi producentami motoryzacyjnymi, którzy działają na rynku w Polsce są Volkswagen, MAN, Federal Mogul, Mahle, Bosh oraz inne mniejsze przedsiębiorstwa. Najwięcej środków inwestowanych jest w tworzenie części i komponentów niezbędnych do produkcji samochodów.
Przedsiębiorstwa niemieckie zainwestowały też sporą ilość środków w branże chemiczną, bo aż 433 mln euro, budowa maszyn pochłonęła nieco ponad 514 mln euro, natomiast usługi bankowo-finansowe 679 mln euro. Niemcy coraz częściej inwestują również w całkiem nowe dziedziny, jakie rozwijają się w Polsce. Do takich należy działalność naukowo-badawcza czy innowacyjne technologie produkcyjne (ulokowane inwestycje ze strony Niemiec na terenie Polski to 2, 529 mln euro). Coraz częściej inwestuje się też w branżę energetyczną oraz informatyczną. W przypadku tej ostatniej powszechne stają się delokalizacje procesów handlowych, czyli całkowite zaprzestanie działalności na terenie Niemiec i przeniesienie firmy na teren Polski.
Małe i średnie przedsiębiorstwa z niskim kapitałem działają głównie w regionach znajdujących się blisko granicy z Niemcami. Najwięcej przedsiębiorstw, w których ulokowano niemiecki kapitał prosperuje w dużych, kluczowych miastach Polski, takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Katowice czy Szczecin. Biorąc pod uwagę województwa najwięcej firm z niemieckim kapitałem znajduje się w mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim.
Najważniejszą zaletą inwestowania w Polsce przez niemieckie przedsiębiorstwa jest niższy koszt produkcji. Niemieckie inwestycje na terenie Polski to przede wszystkim tworzenie fabryk, w których produkowane są towary przeznaczone na rynki światowe – głównie U.S.A i Chiny. Duży odsetek firm z kapitałem niemieckim eksportuje także wyroby do swojego rodzimego kraju. W tym przypadku najczęściej wymienia się produkty takie jak: części samochodowe, maszyny mechaniczne i urządzenia elektryczne, ale również meble oraz żelazo i stal. Zapisuje się również wzrost eksportu produktów żywnościowych. W ostatnich latach zauważono spadek eksportu odzieży oraz materiałów drewnianych. Właśnie te sektory rynku stwarzają dużą szansę zaistnienia na polskim rynku dla nowych, niemieckich inwestorów.

4 comments

 1. Milijka1234

  Motoryzacja, bankowość i farmacja. Każdy zna niemieckie banki, leki firmy Bayer, a większość Polaków uwielbia niemieckie samochody. Niemieckie przedsiębiorstwa inwestując u nas tworzą nowe miejsca pracy. Oczywiście najlepiej by było, gdyby było stać na to polskie firmy, lecz realia mamy takie jakie mamy. Trzeba nie narzekać tylko korzystać z możliwości jakie są

 2. jagooda

  No tak, nic dziwnego skoro u nas są niższe koszty produkcji, skoro Polacy pracują za śmieszne stawki w porównaniu do tych niemieckich. To smutne, ale czasami traktuje się nas jako tanią siłę roboczą i do tego do tych najcięższych prac.

 3. BaśkaM

  Tak, ale z drugiej strony sami na to pozwalamy. Nikt nas tam do pracy nie zmusza. Zmusza jedynie życie i własne decyzje, a o tych aspektach decydujemy już sami.

 4. elwira kacek

  Powiedz może to człowiekowi, który urodził się i żyje w małej miejscowości bez perspektyw i możliwości wyjazdu. Owszem, każdy jest kowalem swojego losu, ale nie każdy dostaje równe szanse na start.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *