Ile zarabia specjalista IT w Norwegii, a ile przeznacza na codzienne życie w Oslo?

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do pracy w Norwegii. Zwykle robią to z motywacji zarobkowych i nie mają ochoty pozostawać tam na dłużej. Interesuje ich określona pula pieniędzy, którą stawiają sobie za cel i wracają. Dlaczego? Powód jest bardzo oczywisty!

Życie w Norwegii jest naprawdę drogie.

Bywa, że głównie specjaliści mogą sobie pozwolić na nieograniczony komfort funkcjonowania w tym kraju. Dodatkowo, aby więcej zarabiać, trzeba mieć także opanowany język norweski, a to przecież nie takie łatwe. Bez wątpienia, nieznajomość języka nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ także angielski wchodzi w grę, jeśli mowa o dobrze płatnej pracy. Konieczne jest jednak jego biegłe przyswojenie, co tacy specjaliści jak choćby programiści, mają już w małym palcu!

Praca w Norwegii

Wydaje się, że w Norwegii pracy dla nikogo nie zabraknie. Kraj ten plasuje się wysoko w Europie, jeśli wziąć pod uwagę komfort życia i dobry status materialny. To państwo przez długie lata wypracowało sobie doskonały system ekonomiczny i gospodarczy, a także polityczny i edukacyjny. Dodatkowo, chętnie przyjmuje imigrantów, którym może zaoferować godziwe zarobki. Nic więc dziwnego, że i Polacy znaleźli tam swoje miejsce.

Szacuje się, że aż 80% stanowisk mają w swoich rękach imigranci. Centralne Biuro Statystyczne (SSB) publikuje, że ponad 30 tysięcy etatów należy do przyjezdnych, a więc także Polaków.

Warto mieć na uwadze, że te dane mogą się okazać niepełne, ze względu na czarny rynek pracy, o jakim można mówić w każdym kraju.

Co roku grupa Polaków pracujących na nowych stanowiskach pracy zwiększa się o ponad 7 tysięcy. Oznacza to tym samym, że jesteśmy najliczniejszą grupą imigracyjną w Norwegii.

Oczywiście, dane te dotyczą bardzo wielu branż, ale IT ma tu swoje równie istotne miejsce.

Dlaczego jednak mamy taką szansę przybyć do Norwegii w celu zarobkowym? Otóż dzieje się to z jednego, bardzo ważnego powodu.

Społeczeństwo norweskie się starzeje. Podaje się, że w 2060 roku emeryci będą stanowić aż 20% społeczeństwa, a w 2100 roku co trzeci Norweg będzie w wieku starczym.

To otwiera rynek pracy również w branży opieki zdrowotnej, szczególnie w szeroko pojętej opiece geriatrycznej. Okazuje się, że brakuje także specjalistów IT, więc dla naszych polskich bystrych umysłów ścisłych starczy nowych etatów.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Minęły już czasy, kiedy ogłoszenia o pracę wisiały na przydrożnym drzewie. Teraz najbardziej powszechnym źródłem wszelkich informacji, także tych związanych z naszą przyszłą karierą, jest oczywiście Internet. Warto przejrzeć w tym celu kilka pomocnych linków, gdzie naszym oczom ukażą się wyjątkowe oferty. Niektóre z nich są niestety wyłącznie w języku norweskim, ale jeśli naprawdę myślimy o życiu i funkcjonowaniu w tym kraju, to musimy zaangażować się także w naukę tego języka.

Znając język norweski, na różnych portalach można nie tylko przeglądać atrakcyjne ogłoszenia o pracę dla programistów, ale też dać sobie szansę znalezienia przez pracodawców, poprzez dołączenie swojego CV oraz aplikacji czy listu motywacyjnego. To obecnie jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań dla przyszłych pracowników IT, ponieważ nie muszą robić dosłownie nic, aby nagle duże pieniądze i wspaniała kariera pojawiły się na ich horyzoncie.

Transfer z Polski do Norwegii

Jedną z popularnych dziś metod zdobywania pracy jest transfer z Polski do Norwegii. Odbywa się on na wiele sposobów. Czasem za granicę wysyła nas sam pracodawca, a innym razem możemy się zgłosić w swoim kraju do jednego ze związków zawodowych, jak choćby:

norweski LO – Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO – the Norwegian Confederation of Trade Unions ) lub druga do wielkości UNIO.

Ostatnią i całkiem popularną możliwością znalezienia zatrudnienia jest także szukanie pracy na własną rękę za pośrednictwem agencji pracy. Te mają swoje oddziały także w takim kraju, jak Polska.

Nierzadko sami pracodawcy proponują przeniesienie do Norwegii najlepszych pracowników w nagrodę lub ze względu na braki kadrowe. Wiele firm prężnie działających w Polsce ma swoje oddziały poza granicami, również w Norwegii, gdzie wysyłają swoich programistów do różnorakich projektów. Prawdziwie zainteresowani pracą mogą odwiedzać domowe strony internetowe światowych marek mających znaczenie w branży IT, ponieważ nierzadko umieszcza się tam intratne oferty pracy. Wówczas wystarczy tylko dobrze przygotowane zgłoszenie i chęć aplikowania na dane stanowisko.

Jakie są koszty życia w Norwegii?

Nawet ci, którzy nie wyjeżdżają doskonale zdają sobie sprawę, że życie w Norwegii nie jest tanie. Bywa, że stanowi to pewien czynnik odstraszający niektórych z nas, jednak programiści nie boją się o własne życie i funkcjonowanie, ponieważ zarabiają naprawdę duże pieniądze. Już w Polsce, według najnowszych danych, mogą zarabiać nawet 13,5 tysiąca złotych i więcej. Nietrudno sobie więc wyobrazić, jak te zarobki kształtują się w naszym kraju.

Dla przykładu, OECD podaje, że średnie roczne wynagrodzenie w Norwegii wynosi niemal sześć razy więcej, niż w Polsce.

Jest zatem czym kusić naszych Polaków, mimo wysokich cen podstawowych produktów spożywczych, jak choćby chleb czy mleko.

Sedlak & Sedlak na podstawie EUROSTAT donosi, że chleb w Norwegii kosztuje aż ok. 187% procent więcej niż w Polsce, a mięso prawie 200%, podobnie jak alkohol, warzywa czy nabiał. Najtańsze są w tej perspektywie ubrania, ponieważ ich cena jest zaledwie 50% wyższa, aniżeli w Norwegii. Nie najgorzej jest także z transportem, za który zapłacimy o 100% więcej niż u nas.

Wydaje się jednak, że to i tak całkiem pozytywny wyniki, biorąc pod uwagę aż 6 razy lepsze zarobki.

Ile da się zarobić w Norwegii?

W Norwegii nie istnieje coś takiego, jak płaca minimalna liczona za godzinę, jednak wiele branż ustala to sobie samodzielnie.

W branży budowlanej, dla przykładu, zależne jest to od posiadanego doświadczenia. W przypadku, gdy go zwyczajnie nie posiadamy, i tak możemy liczyć na wysoki zarobek, czyli 79 zł za godzinę. Minimum roczne doświadczenie podnosi tę płacę o 3 zł, a pracownik wykwalifikowany może liczyć już na 87 zł.

Wracając jednak do programistów, czyli specjalistów z branży IT, to w Norwegii uda się im zarobić krocie.

Za 8 godzin regularnej pracy dostaniemy 11 tysięcy złotych.

To podstawowe zarobki w branży IT, a więc z pewnością mogą jeszcze rosnąć ze względu na zdobywane tam doświadczenie czy prestiż firmy, w jakiej się pracuje. Programista PHP w Oslo będzie zatem zadowolony, jeśli tylko wykaże się odrobiną zaangażowania i oczywiście potrafi porozumiewać się w języku angielskim, co wydaje się być niezbędne w tego rodzaju zawodzie również w Polsce.

Za ile zamieszkamy w Norwegii?

Nie można nie wspomnieć o tak ważnym czynniku, jak mieszkanie.

Wynajem domu poza miastem nie będzie znowu taki drogi, ponieważ waha się w przedziale 1000-2000 zł. Gorzej kształtują się ceny mieszkań w samej stolicy, szczególnie jeśli chce się żyć w komforcie, w kilku pokojach. Wówczas na ten cel należy przeznaczyć od 4000 zł, czyli całkiem niemało. Koszt wynajęcia pokoju jest stosunkowo najniższy i będzie wynosił ok 2000 zł.

Czy warto wyjechać do Norwegii?

Norwegia nie jest chyba rajem, nawet dla programistów. Koszty życia i utrzymania nie są bowiem małe. Wysokie zarobki nie czynią jeszcze z tego kraju idealnego miejsca do życia, aczkolwiek mogą być doskonałą alternatywą dla tych, którzy pragną szybkiego zarobku w krótkim czasie. Trzeba jednak wtedy pomyśleć o mieszkaniu w kilka osób i zorganizowaniu życia tak, aby można było jak najwięcej zaoszczędzić. Na szczęście loty do Polski są bardzo tanie, a połączenia nie sprawiają żadnego problemu, z czego Polacy bardzo chętnie korzystają.

Zawsze musimy jednak pamiętać o edukacji językowej, ponieważ opanowanie norweskiego znacznie zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Oczywiście, jak już zostało wcześniej wspomniane, język angielski także daje podstawy do intratnego zarobkowania.

W wielu branżach możliwe jest wykonywanie swoich obowiązków bez żadnej znajomości języka, aczkolwiek życie staje się wówczas mało komfortowe. Jeśli jednak poważnie myślimy o przeprowadzce do Norwegii, to konieczne będzie przetłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów w dobrym biurze tłumaczeniowym jeszcze przed wyjazdem.

Wykonanie tego już na miejscu, na przykład w Oslo, będzie się wiązać z dużo wyższymi kosztami tej usługi, nawet w kwocie kilkukrotnie przekraczającej polskie warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *