Jak doskonalić swoje umiejętności?

Jeśli sądzisz, że jesteś całkiem dobry w tym, co robisz, prawdopodobnie jest jeszcze mnóstwo aspektów do rozwinięcia.

Nigdy nie jesteś tak dobry, jakim możesz się stać. W karierze freelancera i w życiu osobistym ważne jest nieustanne rozwijanie swoich umiejętności i pozyskiwanie nowych.

Dlaczego jest to takie ważne?

Profesjonalizm- zabierze Cię na sam szczyt i na nim utrzyma. Da Ci lepsze zlecenia, klientów, stawki i poprawi reputację. Szlifowanie swoich umiejętności w karierze freelancera jest najlepszym co możesz zrobić, bez skutków ubocznych.

Więc jak możesz stale doskonalić swoje zdolności? Oto kilka propozycji.

Poświęć czas na naukę

Nieważne czy będzie to 30 minut dziennie, czy godzina tygodniowo. Istotna jest regularność. Może to być czytanie magazynów, blogów, książek, czasopism branżowych, zwrócenie uwagi na pracę innych, z której możesz czerpać lekcję. Cokolwiek robisz, pamiętaj, żeby robić to regularnie i bez wymówek. Wielokrotnie podkreślałem jak dobrą metodą jest zakup czytnika i poświęcanie czasu na czytanie na temat tłumaczeń, marketingu czy samoorganizacji, np. podczas dojazdu do domu. Możesz w to wierzyć lub nie, ale dzięki tej metodzie, po kilku miesiącach stałem się ekspertem w swojej dziedzinie.

Zwróć uwagę na to, co robisz

Spójrzmy prawdzie w oczy, wielu z nas pracuje już tak długo, że robi to bezwiednie, bez większego namysłu. Taka jest natura rzeczy, ale to podejście sprawi, że ciągle będziesz robił to samo, bez zmian i poprawy. Warto zwrócić uwagę na pracę, dla dobra swoich umiejętności. Już samo to będzie wymagało skupienia na własnych umiejętnościach i refleksji nad tym, co mógłbyś w nich poprawić.

Dostrojenie

Jak tylko zaczniesz skupiać się na pracy zauważysz, jak możesz ją ulepszyć. Spójrz dokładnie na każdą umiejętność, jaką posiadasz, na każdy ruch. Pomyśl co można poprawić. Pracuj nad zdolnościami, szlifuj je dopóki nie będą perfekcyjne. Pozostań jednak kreatywny i próbuj nowych rzeczy. Warto zapoznać się z filozofią ciągłego doskonalenia Kaizen, która sprawiła, że Japonia stała się gospodarczą potęgą.

Inspiracja

Motywowanie siebie do poprawy może być trudne, zwłaszcza gdy już nad tym pracujesz. Jednak dostateczną inspiracją może być spoglądanie na pracę innych, szczególnie tych najlepszych w swoim fachu lub byłych mistrzów. Znajdź sposób na codzienne inspirowanie siebie, a nigdy nie przestaniesz się rozwijać.

Ucz się od najlepszych

Szczegółowo przyglądaj się pracy mistrzów, czytaj o nich, czytaj ich dzieła. Jeśli jest to możliwe, ucz się od nich bezpośrednio, pobieraj nauki lub pracuj razem z nimi. Oni kiedyś byli w tym samym miejscu, w którym jesteś Ty. Też uczyli się od mistrzów. Małe dzieci mają swoich superbohaterów, których naśladują we wszystkim co robią. Ty też możesz wzorować się na jakimś sławnym tłumaczu lub biznesmenie.

Bądź krytyczny

Czasem nie wiemy co robimy źle, ponieważ jesteśmy stronniczy dla swojej pracy. Często potrzeba nam świeżego spojrzenia. Zapytaj kogoś zaufanego o krytykę. Poproś, żeby był szczery i konkretny, a kiedy wygłosi opinię, nie czuj się urażony. Nie obrażaj się, przecież chciałeś szczerości. Zapamiętaj na co zwrócił uwagę i postaraj się to poprawić. Zrób listę jego spostrzeżeń i pomyśl, jak możesz modyfikować poszczególne punkty tej listy. Bardzo cenne są krytyczne uwagi od klientów.

Bierz udział w lekcjach

Znajdziesz grupę, której poziom jest dla Ciebie odpowiedni, szczególnie jeśli naucza w niej ktoś lepszy od Ciebie. Jasne, możesz znać już te same informacje z książek, gazet, internetu, ale nic tak dobrze nie uczy jak lekcje grupowe, ponieważ zmuszają Cię do uczęszczania na zajęcia i przetwarzania informacji. Często można porozmawiać osobiście z nauczycielem, dzięki czemu opanowanie materiału staje się prostsze. Jeśli poprosisz o krytykę swojego nauczyciela, dostaniesz ją od eksperta!

Pracuj z tymi, którzy są dobrzy w swoim fachu

Poza uczęszczaniem na lekcje albo prośbami o krytykę kogoś niezłego w swoim fachu, lepiej z nim pracować. Współpracuj, dostań się do ich grupy, działaj w ich firmie lub dołącz do projektu. Nic nie uczy tak dobrze, jak współpraca z fachowcami. Zwracaj uwagę na to, co robią i zadawaj pytania. Najlepszą metodą na poprawienie swojej działalności jest właśnie praca z ludźmi. Przez kilka lat zajmowania się freelancingiem zauważyłem, że jedna rozmowa z osobą, która jest specjalistą w jakiejś dziedzinie, może zmienić życie bardziej, niż kilka przeczytanych książek.

W przypadku nudy, rozwijaj się

Jeśli praca zaczyna być statyczna, z pewnością poczujesz nudę, a to dlatego, że przestałeś podejmować wyzwania. Potraktuj to jako sygnał, że należy się dalej kształcić i ustaw sobie kolejny cel. Spójrz świeżym okiem na to, co robisz i wyznacz sobie nowe cele do osiągnięcia, które sprawią, że staniesz się lepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *