Jak napisać wartościowy i jednocześnie zrozumiały artykuł naukowy?

Jak napisać wartościowy i jednocześnie zrozumiały artykuł naukowy?

Napisanie dobrego, wartościowego merytorycznie artykułu, może być skomplikowanym zadaniem nawet dla osób zawodowo zajmujących się rozmaitymi tekstami: tłumaczy, lingwistów, filologów. Szczególnie ich teksty muszą bowiem prezentować wysoki poziom, nie tylko humanistyczny, ale też stylistyczny. Nawet najlepszy artykuł naukowy może zostać niezauważony z powodu braków w meteorytyce czy ze względu na styl, w jakim został napisany. Z tego właśnie powodu, tworząc artykuł naukowy, należy z taką samą starannością zająć się jego stroną merytoryczną, jak i językoznawczą czy graficzną.

Zasada 1. Kompletność, zwięzłość i zrozumiałość

W artykułach naukowych nie chodzi o to, żeby proste procesy translatorskie opisywać jak najbardziej wyszukanym słownictwem. Pisane są one raczej pod kątem odbiorcy, tak, aby do niego trafiały i przekazywały mu określone informacje. Powinny więc posiadać zawsze trzy cechy:

 • Kompletność – czyli przede wszystkim konsekwencja graficzna, dokładne i logiczne uporządkowanie treści, pozwalające odbiorcy na wyróżnienie tych części, które są najistotniejsze, łącznie ze wstępem, argumentacją i zakończeniem.
 • Zwięzłość – to pomijanie zdań wielokrotnie złożonych oraz przemyślane stosowanie konkretnych zbitek słownych. Artykuł nie powinien być przysłowiowym „laniem wody”.
 • Zrozumiałość – należy dokładnie wiedzieć co, w jaki sposób, oraz jakiemu odbiorcy zamierza się przekazać. Na przykład do wyjaśnienia bardziej skomplikowanych translatorskich procesów, najlepiej będzie posiłkować się obrazowymi przykładami

Zasada 2. Pewność swoich badań i wniosków

Artykuł można zacząć pisać dopiero wtedy, kiedy wnioski, analizy czy wyniki badań są kompletne. Tylko wówczas można określić, jak pokierować argumentacją i stylistyką tekstu naukowego, aby spełniał on swoje podstawowe cele: uczył i informował, ale także inspirował do dalszych badań.

Zasada 3. Miejsce publikacji artykułu

Jednym z najistotniejszych elementów artykułu naukowego, podstawą zdefiniowania jego wartości i znaczenia w środowisku, jest miejsce publikacji. Młodzi badacze najczęściej wybierają czasopisma naukowe, branżowe, środowiskowe.

Bardzo ważne jest, żeby inwestować wyłącznie w publikacje w czasopismach, które cieszą się dobrą opinią w środowisku naukowym i branżowym. Wówczas artykuł ma szanse zaistnieć, a tym samym stać się podstawą kolejnych translatorskich czy lingwistycznych badań. Pisma nie cieszące się wysoką renomą natomiast, mogą bardziej autorowi zaszkodzić, niż pomóc.

Zasada 4. Jednoznaczny i zrozumiały tytuł

Tytuł powinien „w pigułce”, jednym lub dwoma krótkimi zdaniami, odzwierciedlać merytoryczną zawartość artykułu naukowego. To właśnie on jest w końcu pierwszym czytanym elementem tekstu, a więc powinien być też jak najbardziej obrazowym komunikatem adresowanym do odbiorców.

Dobry tytuł nie tylko informuje o merytorycznej zawartości tekstu, ale też intryguje przeglądającego i zachęca go do zapoznania się z pełną treścią artykułu. Dopiero zaś kiedy czytelnik to zrobi, cel publikacji zostaje osiągnięty: zawarte w niej informacje trafiają do odbiorcy.

Reguły, których trzeba przestrzegać zawsze

Artykuł naukowy to nie jest zwykły tekst, jakie często spotkać można w czasopismach, nawet branżowych, czy w Internecie. Istnieją konkretne wymogi dotyczące jego formy, zawartości, sposobu przedstawienia tematu i wyników badań. Ich spełnienie gwarantuje wyższą ocenę środowiska naukowego.

Oprócz więc zgromadzenia, przeanalizowania i złożenia w całość wyników, konieczne jest też zwrócenie uwagi na samą formę, w jakiej wnioski zostaną przedstawione.

0 comments

 1. us auto

  Tennessee 1796 * Video
  Tennessee 1796 Tennessee 1796 1796 Archive Old Hickory, Gunpowder, and Lou Cretia Owen On January 29, 1918, E.I. Dupont de Nemours & Company and the U.S. government embarked on building a massive factory and town along Hadley’s Bend of the Cumberland River in Davidson County. In the space of a year, Dupont created the world’s largest munition plant along with an independent company … Christmas Time on the Angel Farm “My memories of the week before Christmas are dashing into the house, after hiking from school, to smell the sweet fragrance of Christmas cooking…,” recalled Katy Lorena Angel Emery (1903-1986), …
  The post Tennessee 1796 * Video appeared first on Real Estate .

  New-orleans Finance
  BONUS FREE DOFOLLOW Links SITE

  http://amthucdongque.com/tht-bo-gac-bp-630.000-kg.html
  http://www.winnipegbbs.ca/home.php?mod=space&uid=220650
  http://rus-esd.ru/guest.htm
  http://taydakov.ru/otzyvy/73642/
  http://bar-arcadia.com/arcadia/cgi-bin/bbs/yybbs.cgi

  http://hermannrauth.com/?p=1&unapproved=12754&moderation-hash=7cde1478f85a0e0c8a4134aff1a60cad#comment-12754
  http://zuppa-sf.com/about-us/?unapproved=8954&moderation-hash=e00fa071144175074a5d693ada01ef7a#comment-8954
  https://mobilenotarybyandrea.com/life-authorization-form/?unapproved=5911&moderation-hash=2bebd9514f2a8a5ee8a659216300a18c#comment-5911
  http://avy.ca/peace-love-hope-project/?unapproved=41329&moderation-hash=78ff5a368c246b63fefb78197273fd99#comment-41329
  http://www.snpcnjekkad.org/blog/sn-fest-2016/?unapproved=18962&moderation-hash=c6546f0f08129ac7eaabc7e3fc18f2e5#comment-18962

  Your comment is awaiting moderation.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *