Jak wkurzyć Czecha? Czyli o tym jacy są Czesi i jak się żyje w Czechach

30 stycznia 2019
 Czechy to niewielki kraj leżący w Europie Środkowej, w którym żyje ok. 10,5 mln mieszkańców. Od 1918 do 1939 i od 1945 do 1993 roku wchodziły w skład Czechosłowacji. Stolicą jest przepiękna Praga – jedno z najbardziej popularnych miast świata o ponad tysiącletniej tradycji oraz bogactwie historycznym i architektonicznym. Wśród Polaków państwo to znane jest przede wszystkim z dobrego piwa, bajki o Kreciku czy Heleny Vondráčkovej. A czy zastanawialiście się kiedyś, jacy są czesi naprawdę? Co najlepiej oddaje ich mentalność? Albo, co takiego może ich wkurzyć? Oto mała ściągawka o naszych sąsiadach i ciekawostki o Czechach, które mogą wprawić Was w zaciekawienie, ale i w zdumienie.
 • Pełna nazwa: Republika Czeska,
 • Położenie: Europa Środkowa,
 • Sąsiedzi: Polska, Niemcy, Austria i Słowacja,
 • Stolica i największe miasto: Praga,
 • Główne miasta: Brno, Ostrawa, Pilzno, Ołomuniec, Liberec, Hradec, Králové, Uście nad Łabą,
 • Głowa państwa: od 8 marca 2013 roku Miloš Zeman,
 • Ustrój polityczny: republika parlamentarna,
 • Eksport: 65,5 mld euro. W tym m.in.: samochody osobowe (12,4 %), części i akcesoria samochodowe (8,5 %), urządzenia do automatycznego przetwarzania danych (4,7 %), aparaty i urządzenia telefoniczne (2,9 %), meble do siedzenia (2 %) /dane za okres I – V 2017,
 • Import: 58,1 mld euro. W tym m.in.: części i akcesoria samochodowe (6,6 %), aparaty i urządzenia do automatycznego przetwarzania danych (po 3,4 %), samochody osobowe (2,9 %), leki złożone przygotowane do sprzedaży detalicznej (2,2 %), przetworzone oleje ropy naftowej, benzyna i nafta (2,1 %) /dane za okres I – V 2017,
 • Liczba mieszkańców: 10,5 mln, w tym 94 % to Czesi,
 • Narodowości: Czesi, Słowacy, Morawianie, Niemcy, Polacy, Cyganie, Węgrzy, Ukraińcy, Rosjanie,
 • Przyrost naturalny: 0,2 % (2016),
 • Wskaźnik płodności: 1,53 /liczba urodzeń na kobietę (2015),
 • Przeciętna długość życia: 79,47 lat (a) (2015),
 • Jednostka monetarna: korona czeska,
 • 3 historyczne krainy: Czechy właściwe, Morawy i czeska część Śląska,
 • Języki: czeski, słowacki,
 • Główne wyznania: protestantyzm, katolicyzm, husytyzm,
 • Produkt narodowy brutto: 18 266,55 USD na jednego mieszkańca (2016).
Jeśli interesują Cię Czechy i potrzebujesz wsparcia od strony translatorskiej pomyśl o renomowanym biurze tłumaczeń lub zawodowym tłumaczu. Nie ma to jak profesjonalnie przetłumaczone informacje z języka czeskiego na polski i języka polskiego na czeski. SuperTłumacz wesprze Cię z przyjemnością!Czesi jacy są: wszystko o naszych sąsiadach, co może Cię zaciekawić Prawdziwy Czech śpiewa, gdy sobie podje.(przysłowie czeskie)Jacy są Czesi? Postanowiliśmy dziś przybliżyć wam mentalność przeciętnego Czecha.  W tym celu przygotowaliśmy liczne ciekawostki o Czechach. Jesteście gotowi?
 • Idę do lokalnego pubu
Czesi jacy są? Na pewno Was to ciekawi, prawda? Warto wiedzieć, że zacieśniają więzi w dość prosty sposób. Tuż po dniu pracy udają się do lokalnego pubu, tzw. hospody, aby wypić tam jedno piwo. Należy dopowiedzieć, że oczywiście nigdy nie kończy się tylko na jednym… A smak ich lokalnego trunku oczywiście należy do tych najwyższej klasy.
 • Dobre maniery
Większość osób zapytanych o to, jak się żyje w Czechach zapewne Wam powie, że nasi sąsiedzi są dobrze wychowani. Dlaczego? Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub osobą starszą masz ogromne szanse na miejsce siedzące w transporcie publicznym.
 • Oni naprawdę lubią przepraszać
Mieszkanie w Czechach to także uświadomienie sobie, że Czesi przepraszają cały czas… A na pewno słowa „przepraszam” i „wybacz mi” są w tym kraju zapewne jednymi z najczęściej używanych zwrotów. Zazwyczaj można je usłyszeć w komunikacji publicznej, a już szczególnie w metrze – podczas wsiadania i wysiadania do wagoników lub na ruchomych schodach. Jeśli zamieszkasz tu lub przyjedziesz na wakacje, zwróć na to uwagę!
 • Naród sportsmenów
Czesi jacy są? Hmm… być może naród sportsmenów brzmi nazbyt pompatycznie, ale nie będzie w tym żadnego przekłamania jeśli powiemy wam, że nasi sąsiedzi mają bzika na punkcie uprawiania sportu!Wystarczy zwykła pogawędka, aby usłyszeć „jeździłam wczoraj na rowerze”, „byłem na kempingu”, „wiosłowałem na kajaku”, „wędrowałem”.To nie wszystko! Każdy, kto ma za sobą mieszkanie w czechach na pewno Wam powie też, że kto chce się zaprzyjaźnić z Czechami powinien mieć świadomość, że temat hokeja na lodzie modny jest tu przez cały rok – doceniają rozmowy o nim nie tylko podczas trwania zimy czy mistrzostw. Jeśli chcesz ich sobie zjednać, lepiej poznaj nazwiska głównych graczy, a na pewno zapoznaj się z tym kim jest niejaki Jaromita Jagra. Oczywiście zapulsujesz u niech również świadomością tego, że dwie główne drużyny piłkarskie to Slavia i Sparta.Należy też wspomnieć o tym, że są wybitnymi sportowcami na skalę międzynarodową w niektórych dyscyplinach, np. w: hokeju na lodzie, tenisie, lekkoatletyce, jeździe na nartach, grają nieźle w piłkę nożną.
 • Kochają wolność i mają otwarte umysły
Jeśli interesuje cię to, jak się żyje w Czechach ta sprawa na pewno będzie interesująca. Ten naród naprawdę kocha wolność. O Czechach należy też powiedzieć, że są to ludzie o otwartych umysłach.
 • Lubią być szczerzy
Jeśli Czechy ciekawostki to także ważna jest ta sprawa… Mówi się, że szczerość jest przereklamowana. A co powiecie na to, że nasi sąsiedzi ja lubią? Nie zaznasz tu grzecznościowych zwrotów czy fałszywych uśmiechów. Oni po prostu tak już mają.Mieszkanie w czechach – o tym jacy naprawdę są Czesi Czesi są mistrzami pacyfizmu, ale to nie znaczy, że brakuje im honoru.(Mariusz Szczygieł)
 • Kreatywni i dobrze wyszkoleni
Ten mały kraj pełen jest kreatywnych i dobrze wyszkolonych ludzi. Choć Czechy nie należą do dużych państw znajduje się tu wiele firm i realizowanych jest mnóstwo przedsięwzięć, w tym z takich dziedzin, jak m.in.: produkcja samochodów, samoloty, najlepsze oprogramowanie antywirusowe, gry komputerowe, drony, tramwaje, pistolety czy paralotnie.
 • Dobrze wykształceni
Spoglądając w różne statystyki nie można im odmówić solidnej edukacji. Są dość dobrze wykształceni. Tutejsze instytucje edukacyjne mają długą tradycję i stabilną jakość.
 • Pracusie
To naród pracowitych ludzi, którzy są dumni ze swojej pracy.Jacy są naprawdę?Prawy Czech ma w sercu hubę, a w głowie krzesiwo – o płomień łatwo.(przysłowie czeskie)Czesi są dumni z piwa, hokeja na lodzie i pięknych kobiet. Co jeszcze? Hmm… Choć wydaje się, że są nam dość bliscy nie zawsze zdajemy sobie sprawę jacy są naprawdę. Macie ochotę się dowiedzieć czegoś więcej o naszych sąsiadach? Oto kilka ważnych informacji!
 • Czeska powściągliwość
Czesi zapoznając nową osobę są dość powściągliwi. Raczej nie ufają ludziom, których bardzo dobrze nie znają.
 • Nazbyt formalni…
Czasem Czesi zachowują się nad wyraz formalnie. Powodów może być wiele. Jedną z przyczyn wydaje się, że jest używanie drugiej osoby w języku czeskim jako formy grzecznościowej. Stosuje się ją w stosunku do osób, których się nie zna, jest się z kimś w formalnych stosunkach lub gdy osoba młodsza zwraca się do kogoś starszego. Drugiego powodu można dopatrywać się w postawie mającej swoje źródła jeszcze w czasach komunizmu. Jak to? Wówczas wiele osób było zmuszonych zdradzać nawet najbliższych członków rodziny czy swoich przyjaciół.
 • Czeski humor
No właśnie… Jakie jest to czeskie poczucie humoru? Ogólnie ich nastawienie do życia i postrzeganie wszystkiego wokół jest raczej ironiczne i sarkastyczne.
 • Czeska uprzejmość
Nie można im odmówić uprzejmości. To coś bardzo naturalnego w ich zachowaniu. Warto też dodać, że w trakcie rozmowy nie jest to typ bezpośrednich ludzi. Zazwyczaj unikają konfrontacji.Tutaj panuje zdecydowanie powszechna nieformalna bezpośredniość.
 • Ciepli i przyjaźni
Każdy, kto bliżej pozna Czechów na pewno ich pokocha. Są ciepli i pomocni, a do tego mają radosny charakter. Przy zacieśnianiu kontaktów na pewno możesz liczyć na zdobycie prawdziwych przyjaciół.
 • Naród gościnnych i praktycznych ludzi
Mieszkaliście lub wyjeżdżaliście do Czech? Jeśli tak, na pewno potwierdzicie, że nasi sąsiedzi są bardzo gościnni. Ponadto jako ich taką narodową cechę można podać realizm i praktyczność. Są przyziemni i raczej oszczędni.Czesi jacy są: nasi sąsiedzi od nieco gorszej stronyWymieniliśmy wiele rzeczy, które oddają mentalność i typowe rzeczy dla mieszkańców tego kraju. Wiele z tych spraw na pewno raczej tematyka Czechy-ciekawostki, ale ile można z tego dowiedzieć się o naszych sąsiadach, prawda? Większość z nich przedstawia ich w bardzo dobrym świetle i sprawia, że aż chce się jechać do Czech i pogawędzić z jednym z nich w lokalnym pubie przy kuflu piwa. Pamiętajmy jednak, że jak każdy naród mają swoje przywary. Tym razem o Czechach z nieco „gorszej” strony.Jesteście ciekawi?
 • Są tacy jacyś bierni…
Ciekawostki w kontekście Czech? Przyglądając się Czechom aż sunie się na język to, że czasem wydają się naprawdę bierni w swoim życiu. Dość często nie podejmują żadnej aktywności, aby zmienić coś, co uznają za złe czy nieodpowiednie.Typowe jest też czeskie narzekanie na innych ludzi i rząd…
 • Liczą każdy grosz
Nam też się nie przelewa, ale Czesi są naprawdę jawnie oszczędni i nie należą do typu hojnych ludzi. Widać to doskonale na przykładzie zakupów. Wolą kupować tańsze i niższej jakości rzeczy niż te droższe i o wyższym standardzie.
 • Nieuprzejme urzędasy
Kolejna rzecz z kręgu ciekawostki i Czechy jest związana ze sprawami formalnymi i poważnymi. Większość z nas zapewne w tej chwili kieruje swoje myśli do wielu polskich urzędów… Tak… można też dużo napisać o tym w kontekście Polski, ale tym razem jest o Czechach. Dość powszechne jest, że tutejsi urzędnicy i wysoko postawiony personel jest delikatnie mówiąc niegrzeczny, a jego zachowanie może doprowadzić do dość drażliwych czy nieprzyjemnych sytuacji.
 • Krytykanci
To naród nadmiernie krytykujący nie tylko innych, ale i samych siebie. Naprawdę! Kto bacznie się im przyjrzy na pewno też zauważy, że mają tendencję do braku pewności siebie.
 • Mentalność małego kraju
Typowa jest tutaj mentalność „małego kraju”. Można powiedzieć, że grają na swoim małym podwórku. Czesi wcale nie kryją się z tym, że dbają wyłącznie o swoje własne problemy i nie są zbyt chętni do włączania się do walki z problemami globalnymi.Jak się żyje w Czechach? O tym, jak wkurzyć Czecha?Przygotowaliśmy dla was specjalny przepis na to jak wkurzyć Czecha. Ups…! To nie przepis, a lista tego, czego nie wolno mówić, aby nie wprawić w złość naszych sąsiadów. Jesteście ciekawi?Nigdy, a to nigdy, nie może się wam to wymsknąć…
 • Wyglądacie na takich, co to zawsze są w depresji
Dość często patrząc powierzchownie na Czechów można ich sklasyfikować jako zimnych i zrzędliwych. Cóż… Oni sami twierdzą, że po prostu nie wierzą w fałszywe uśmiechy i potrafią powiedzieć to, co myślą, ale to wcale nie czyni ich kimś w rodzaju ludzi-duchów wiecznie wyglądających na przygnębionych czy po prostu zmagających się z depresją.Cóż, czeskie poczucie humoru oraz silne przyjacielskie więzi, jakie można z nimi nawiązać chyba temu przeczą… a na pewno powinny poddać przemyśleniu depresyjną naturę naszych sąsiadów.
 • Jesteście z Czechosłowacji
To mega wpadka w rozmowie z Czechem. Dla jasności, oni nie są z Czechosłowacji. Kto uważnie słuchał nauczycielki lub nauczyciela w szkole ten zdaje sobie sprawę, że tego politycznego tworu już nie ma, rozpadł się w 1993 roku.Ale, ale… Jako ciekawostkę dodajmy, że sami Czesi nie lubią być nazywani Czechami… Pokręciło się wam w głowie? Nam też, i zrozum tu Czecha…
 • Macie OCD, ponieważ zdejmujecie buty przed drzwiami
Być może nie każdy wie w ogóle co to jest to całe OCD. Już wyjaśniamy. Obsessive-compulsive disorder, a po polsku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Dawniej po prostu zwane nerwicą natręctw. Ale co w ogóle ma to OCD do Czechów? Kto ich zna, ten ma świadomość, ze lubią czystość i spędzają naprawdę dużo czasu na pracach domowych w weekend. Można powiedzieć, że słyną z tego, iż naprawdę można ich zezłościć, gdy ubrudzisz im ich ładny czysty dywan, ponieważ nie zdjąłeś brudnych butów.P.S.: wchodząc do czeskiego domu nie martwcie się, że zdejmując obuwie zmarzniecie w stopy. Większość Czechów to naprawdę dobrzy gospodarze i na pewno użyczą ci parę kapci.
 • Wszyscy nosicie skarpetki i sandały
Być może obiło się wam o uszy, że Kaufland zestaw „skarpetki i sandały” nazwał czeskim klasykiem. Mieszkający po sąsiedzku Czesi naprawdę mogą się oburzyć na te słowa. Wielu z nich odpowie ci, że wcale ich nie noszą. Może poza mężczyznami po 50 roku życia, ale nie należy po nich oceniać zaraz całej populacji.
 • Wy, alkoholicy
Cóż, niektórzy lubią sobie tutaj poszaleć i pod tym względem mogą pobić większość nacji na świecie, ale generalizowanie, że każdy Czech to alkoholik jest naprawdę przegięciem. Co prawda wchodząc do miejscowego pubu zapewne zobaczysz ich z piwem lub innym alkoholem, ale to nie równa się temu, że będą tak pijani, że nie wrócą o własnych siłach do domu. Tego obrazka raczej nigdy tu nie zarejestrujesz. Choć czasem żartują, aby nie rzucać im wyzwania pt. „kto więcej wypije”, bo i tak wygrają.
 • Nie śmiej się z nich, ponieważ kupują 10 worków mąki tylko dlatego, że obniżono cenę o 10 czeskich koron
Jeszcze sklep jest zamknięty, a ty widzisz ustawiającą się tuż przed nim kolejkę. Myślisz sobie, co się dzieje…? Otóż Czesi zapewne właśnie czekają, aby kupić wszystko, co jest w sprzedaży po atrakcyjnej cenie – zwykle nie ma tego już po 5 minutach. Hmm… My też to znamy z autopsji. To taka czeska naleciałość z przeszłości, a dokładnie mówiąc z czasów komunizmu. Kiedy widzą, że coś fajnego jest w sprzedaży, po prostu muszą to kupić!
 • Zadzwoń do nas z Europy Wschodniej lub z Rosji
Tak, to naprawdę prawdziwe! Czesi na to potrafią odpowiedzieć pytaniem, które nie wymaga chyba żadnej odpowiedzi a brzmi: czy wiesz, że Wiedeń jest dalej na wschód niż Praga? Mocne, prawda?
 • Mięso? Fuj!
Czesi kochają mięso. Nie ma się co rozpisywać, jest ono składnikiem większości ich potraw. Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem zapewne będziesz głodny…
 • Nie masz mocnej głowy do picia piwa
Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś mógł to powiedzieć do Czecha, a jednak. Nasi sąsiedzi uważają, że jeśli pijesz piwo, musisz się naprawdę nim porządnie napić. To z kolei wiąże się z mocną głową. Odróżniają jednak picie od pijaństwa, to drugie uważają za problem.
 • Co to za wymysł z tymi tytułami naukowymi…?
Czesi są niezwykle dumni ze swojego wykształcenia i zdobytych tytułów naukowych. Ing. lub Mgr. bardzo często wpisują przed swoim nazwiskiem. Co ciekawe, podczas spotkań biznesowych zwracają się do siebie z ich użyciem.
 • Nie rozumiem o co chodzi z tym niesamowitym grzybobraniem lub wyjeżdżaniem do „domku”
Są takie rzeczy, które dla Czechów są przyjemnością i czymś zupełnie normalnym. Często wyjeżdżają poza miasto z rodziną lub przyjaciółmi, by po trudnym tygodniu w biurze spędzić weekend z przyjaciółmi i rodziną w swoim domku /chatce na prowincji.Kochają też grzyby i grzybobranie. Niektórzy śmieją się wręcz, że gdyby ustanowiono taką dyscyplinę na olimpiadzie zapewne wygraliby złoto.  

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne artykuły

Jak wkurzyć Czecha? Czyli o tym jacy są Czesi i jak się żyje w Czechach 2Artykuły różne

Tłumaczenia tekstów związanych z COVID-19

25 marca 2020

Większość z nas nie była przygotowana na to, co aktualnie dzieje się w Polsce

Jak wkurzyć Czecha? Czyli o tym jacy są Czesi i jak się żyje w Czechach 3Artykuły różne

Koronawirus w tłumaczeniach

11 marca 2020

Kiedy w połowie grudnia 2019 do Polski dotarła wiadomość z Chin o koronawirusie COVID-19

Jak wkurzyć Czecha? Czyli o tym jacy są Czesi i jak się żyje w Czechach 4Artykuły różne

Najczęściej tłumaczone teksty w historii

15 lutego 2020

W dobie komputerów i wszędobylskiej wizualności wydaje się, że czytanie powoli staje się czymś