Jak założyć firmę w Norwegii? – Poradnik

Uznaliście, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przestaje być już opłacalne? Macie dość nieustannej machiny biurokratycznej? Może nadszedł ten czas, aby rozwinąć skrzydła w innym państwie – w Norwegii na przykład. Nie miejcie powodów do obaw, zakładanie firmy w tym kraju jest dziecinnie proste. Mało tego, powiemy Wam co robić w tym temacie – krok po kroku.

Aby założyć firmę w Norwegii nie musimy znać tamtejszego języka. Wystarczy, że sprawnie potrafimy komunikować się po angielsku, dzięki czemu dogadamy się z praktycznie każdym norweskim urzędnikiem. O ironio! Polska, która tak chłonie kulturę angielską i amerykańską, nadal ma z tym kłopoty. Na palcach jednej ręki możemy policzyć osoby w urzędzie gminy czy miasta, które potrafią porozmawiać z cudzoziemcem po angielsku.

Zakładanie działalności gospodarczej w Norwegii jest o wiele prostsze niż w Polsce. Nie biega się tam od okienka do okienka, nie wypełnia tony papierów, a prawo zostało dostosowane w taki sposób, by ułatwiało życie przedsiębiorcom – nie przeciwnie. Dlatego też, tyle osób postanawia spróbować szczęścia za granicą, a zwłaszcza na Półwyspie Skandynawskim.

Zakładanie firmy krok po kroku

W naszym przewodniku pokażemy Wam, jak łatwo rozpocząć działalność gospodarczą w Norwegii. Punkt po punkcie wskażemy, co należy zrobić, by osiągnąć pierwszy sukces. Przede wszystkim wiele formalności da się załatwić przez internet, niektóre jednak wymagają od nas osobistej obecności. Tak więc zakładanie firmy dokonuje się w następujących etapach:

 • Po pierwsze: musimy zdobyć norweski numer personalny (D-nummer), który uzyskamy w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. W instytucji tej uzyskamy też świadectwo rejestracji, możemy złożyć podanie o pozwolenie na pobyt i pracę albo zameldować się i uzyskać numer personalny. Strona COPZ w języku polskim znajduje się pod linkiem – http://www.sua.no/pl/.

 • W międzyczasie wchodzimy na stronę internetową urzędu w Bronnoysund i drukujemy formularz założenia przedsiębiorstwa (http://www.brreg.no/english/). Dokumenty do pobrania znajdują się w lewym panelu strony internetowej. Na karcie wpisujemy najpierw dane posiadacza biznesu w Norwegii, jej nazwę, siedzibę oraz obszar działalności. Wypełniony formularz przesyłamy do urzędu w Bronnoysund. Na powyżej podanej przez nas stronie dowiemy się też dokładnie co robić, jakie wypełnić druki i gdzie je wysłać.

 • Po drugie: rejestracja przedsiębiorstwa trwa od pięciu do trzech tygodni. Po tym czasie otrzymamy dwa listy informujące o zarejestrowaniu firmy. Osoba zgłaszająca otrzyma dziewięciocyfrowy numer używany w dokumentacji handlowej i korespondencji z władzami. Bez takiego numeru nie da się na przykład utworzyć firmowego konta w norweskim banku, zatrudnić pracowników ani uzyskać statusu płatnika VAT.

 • Po trzecie: następny etap polega na powiadomieniu miejscowych władz o założeniu działalności gospodarczej. Aby uniknąć czasochłonnej pracy wysyłania kilku dokumentów, wystarczy wypełnić i odesłać deklarację rejestracyjną. Można ją zamówić z Centrum Rejestracyjnym Bronnoysund. Dokument można również ściągnąć ze strony http://www.brreg.no/.

Jednakże rejestracja firmy w Norwegii wiąże się też z tym, że trzeba na policji potwierdzić dokument tożsamości. W takim wypadku musimy udać się osobiście do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych, gdzie otrzymamy kopię dowodu wraz z pieczątką policji. Wielu specjalistów zaleca na samym początki załatwić właśnie tą formalność, dzięki czemu zdobędziemy niezbędny dokument przy rejestracji firmy. Ponownie odsyłamy do strony COPZ – http://www.sua.no/pl/.

 • Po czwarte: wybieramy się do norweskiego banku. Musimy mieć przy sobie paszport i dokumenty, które przyszły pocztą od Bronnoysund. Obsługę banku prosimy o otwarcie konta firmowego. W zamian otrzymujemy numer i możliwość wystawiania faktur.

 • Idąc dalej: rzeczą niezbędną jest wypełnienie deklaracji podatkowej, której druk ściągniemy ze strony norweskiego urzędu podatkowego. Na kartce wpisujemy przewidywalną przez nas kwotę przychodów w całym roku obrotowym i wysyłamy ją z powrotem.
 • W chwili, kiedy uzyskamy obroty na wysokości 50 tysięcy koron norweskich, naszym zadaniem jest wypełnić deklarację wpisu do rejestru VAT, który znajdziemy na stronie Bronnoysund. Wypełniony formularz wraz z fakturami przesyłamy do urzędu pracy. Od tej pory naszym obowiązkiem jest składanie tego typu deklaracji co dwa miesiące.

Czas na podsumowania

Zdajemy sobie sprawę, że nadmiar informacji podanych w jednym czasie może okazać się kłopotliwy. Dlatego postanowiliśmy podsumować niniejszy artykuł kilkoma najważniejszymi informacjami wraz z dodatkowymi poradami. Zakładając działalność gospodarczą musimy pamiętać o:

 • wypełnieniu druku rejestracyjnego (znajdziemy go na stronie Bronnoysund pod hasłem „Forenklet registermelding Del 1 – Blankett for enkeltpersonforetak”. Dla pewności zamieszczamy link do formularzy: http://www.brreg.no/blanketter/blankettoversikt.html;

 • wypełnieniu wniosku o D-nummer, jeśli go nie mamy jeszcze (druk: Anmodning om tildeling av D-nummer). Znajduje się na tej samej stronie co druk rejestracyjny;

 • dołączeniu do dokumentów dowodu osobistego potwierdzonego pieczątką policyjną;

 • wysłaniu wszystkich dokumentów do urzędu Brønnøysundregistrene. Kontakt: http://www.brreg.no/kontakt.php;

 • banku, urzędzie podatkowym i rejestrze VAT.

W ten oto sposób zakładamy szybko swoją działalność w Norwegii. Prawda, że nie jest to trudne? Nie przestraszmy się z początku języka norweskiego, strony internetowe tego kraju najczęściej posiadają opcję przełączania interesującego nas języka. Jeżeli nie mamy tego wyboru – posłużmy się translatorem google, który staje się coraz bardziej inteligentnym programem.

To tyle, jeżeli chodzi o zakładanie firmy w tym kraju skandynawskim. Większość operacji da się wykonać nie ruszając się nawet z domu, co tu dużo mówić – Europa o wiele lepiej wykorzystuje dobrodziejstwa internetu niż Polska. Wyrobienie numeru rejestracyjnego, potwierdzenie tożsamości na policji, czy operacje bankowe w Norwegii trwa niezmiernie krótko, a samo prowadzenie działalności gospodarczej nie jest taką udręką i ciągłym stresem jak się ma to w naszym państwie. Jednakże, na ten temat poświęcimy już inny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *