Kraj najbardziej kreatywnych ludzi na świecie!

Węgrów bardzo śmieszy, gdy przedstawiciele innych narodów mówiąc o nich używają określenia „typowej mentalności węgierskiej”. Twierdzą – i tu się z tym na pewno zgodzi każdy, kto się przyjaźni z chociażby jednym z nich – że zazwyczaj te słowa wypowiadają osoby, które nigdy nie miały z nimi styczności. To fakt, że chyba razem z mlekiem matki wyssali lub odziedziczyli w genach pewien rodzaj pesymizmu i smutku, który maluje się na ich twarzach. Potrafią też być zazdrości do granic szaleństwa. Czasem można wyczuć, że czują się gorsi. Ale Węgrzy są przede wszystkim niesamowicie kreatywnymi ludźmi. Oni dosłownie potrafią robić tysiąc rzeczy! Do tego jeśli uznają cię za swojego przyjaciela, jesteś prawdziwym szczęściarzem!

► Wyjeżdżasz na Węgry w podróż służbową? Przed wyjazdem potrzebujesz poczytać więcej na temat Węgier i Węgrów? Interesujące cię źródła nie mają polskiej lub angielskiej wersji językowej? Nie musisz się o nic martwić! Udaj się do renomowanego biura tłumaczeń i poproś o pomoc zawodowego tłumacza. Jeśli zależy ci na ekspresowym tempie otrzymania przekładu, wyraźnie to zaznacz. To ty decydujesz, co i kiedy jest ci potrzebne. Translacja z języka węgierskiego na polski będzie na ciebie czekała we wskazanym terminie! Zwróć się do renomowanego biura tłumaczeń SuperTłumacz!

Kraj fascynujących ludzi

Z racji, że obfitość ekonomiczna od dawna im nie zagraża nie chodzą dwa razy w tygodniu do restauracji czy fryzjera. Zazwyczaj finanse sprawiają, że nie są w stanie wymienić swojego wysłużonego samochodu i wielu innych zużytych rzeczy, które się o to aż proszą. Poza wykonywanym zawodem mają wiele rzeczy na głowie: reperują auto, przygotowują domowe posiłki, obcinają włosy dzieciom, zmieniają tapetę w mieszkaniu, robią porządek w przydomowym ogrodzie. Wszystko to niezwykłą swobodą. No i nie zrozumieją tego, czego nie rozumieją. Prawda, że to naprawdę fascynujący naród…?

Jeśli nie władasz węgierskim, a pilnie potrzebujesz wysokiej jakości przekładu na ten język materiałów informacyjnych czy promocyjnych twojej firmy, zgłoś się do biura tłumaczeń. Niech nic nie stanie na twojej drodze do sukcesu!

Jacy są Węgrzy? O tej mentalności prawdziwej, a nie opisywanej przez stereotypy

 • Specjaliści od wszystkiego

Jeśli znasz jakąś Węgierkę lub Węgra na pewno znasz to z autopsji. Oni naprawdę potrafią zrobić całkiem profesjonalnie tysiące rzeczy! Patrząc na to z boku można tylko zapytać się w duchu „jak oni to robią”, ponieważ nie da się tego logicznie pojąć. Do tego wygląda to tak, jakby to wszystko robili jeszcze dosłownie z zamkniętymi oczami.

Mogą prawie wszystko i nie ma w tym żadnego przekłamania. Oczywiście są rzeczy, o których nie mają wystarczającej wiedzy. Są tylko ludźmi.

 • Dobrzy przyjaciele

Nie silą się na bycie kimś specjalnym, ale są dla ciebie i są w tym prawdziwi. Jeśli nazwą ciebie przyjacielem, tzn. że mają z tobą silną więź.

Kiedy masz kłopoty, nie zostawią cię samemu sobie. Wystarczy tylko dać sygnał, że potrzebujesz pomocy, a przyjdą i pomogą – z przyjaźni, grzeczności, bez interesowności. Dla nich to po prostu oczywistość.

Przyjaźnią się z tobą jako człowiekiem i osobą, a nie kimś, kogo określają metki „biedak” czy „bogacz”, „frajer” czy „super koleś”. Ich naprawdę nie obchodzi, w jaki sposób się ubierasz się, czy masz intratną posadę, jak duży jest twój dom czy posiadane przez ciebie auto jest luksusowe, a może jesteś największym biedakiem z biedaków.

Nigdy z tobą nie konkurują, przyjaźń to przyjaźń. Lubią wiele rzeczy robić wspólnie – usiąść i po prostu podyskutować, wyjść na miasto, obejrzeć film czy spędzić weekend poza miastem.

Ogólnie można powiedzieć, że bardzo cenią intymne relacje nie tylko z przyjaciółmi, ale i najbliższymi członkami rodziny.

 • Nie zawracają sobie głowy głupotami i głupotkami

Jeśli widzą, że coś nie jest dla nich lub jest dla nich złe czy bez sensu – nie zawracają sobie tym głowy. Nie lubią też nic robić na przymus.

 • Są uprzejmi i zabawni

Może cię zdziwić ich uprzejmość przez co będziesz na nich podejrzliwie patrzeć, ale oni naprawdę tacy już są. Trudno powiedzieć czy mają to w genach, wiąże się to z wychowaniem czy lubią się tak zachowywać. Na pewno odbiega to od obecnych standardów, gdzie uprzejmość jest czymś niemodnym i trudno o nią wśród ludzi.

 • To mądry naród

Od najmłodszych lat byli zobowiązani uczyć się i jeszcze raz uczyć się, angażować się, ćwiczyć, chodzić do szkoły i na zajęcia po szkole więc śmiało można powiedzieć, że to bardzo mądry, wykształcony i wykwalifikowany naród. Ale nie ma w tym nic dziwnego – ich szkoły są silne i przekładają się na wiedzę.

Zresztą wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu statystyki – Węgrzy mają ogrom wynalazców, uczonych i ekspertów o wielkich umiejętnościach. Sama lista węgierskich noblistów jest imponująca. A Imre Kertesz to nie tylko ten facet od Nobla, ale i jeden z najbardziej znanych oraz szanowanych pisarzy na Węgrzech, w Polsce oraz na świecie.

Pilnie potrzebujesz znaleźć tłumacza, który zrobi przekład twojego portoflio na węgierki? Zgłoś się do zaufanego biura tłumaczeń, w którym pracują najlepsi specjaliści na rynku. Pamiętaj, że sukces to nie tylko to, co wiesz i potrafisz, ale i też opakowanie tego w odpowiednią formę. O ile, możesz zadbać o to w swoim ojczystym języku, przy translacji na węgierki potrzebujesz pomocy zawodowego tłumacza i eksperta od błyskotliwych fraz w jednym.

 • Mają poczucie humoru

Mają humor zakodowany prawdopodobnie genetycznie (znów te geny lub coś wyssanego z mlekiem matki), i to ten z rodzaju absolutnie wyjątkowych. Nie opiera się na schemacie, jest złożony, inteligentny i zarazem mający w sobie coś z współczucia dla ludzi wszystkich narodów. Ich żarty nie rodzą się w przewidywalny sposób lecz niespodziewanie, na tysiąc sposobów i bez uprzednio określonej zasady i nastawienia.

 • Przyjazny stosunek do osób z zewnątrz

Coś bardzo tradycyjnego i normalnego dla ludzi mieszkających na Węgrzech.

W rozmowach z „obcymi” lubią być dumnymi ze swojej historii, kultury i sposobu, w jaki starają się kultywować swoje tradycje.

 • Nie są problemowi

Kiedy przebywa się z Węgrami łatwo zauważyć, że oni naprawdę w większości sytuacji mają postawę mówiącą „nie mamy nic przeciwko”, „rozumiemy wszystko”. I co najważniejsze, są zadowoleni z tego, iż właśnie tacy są.

 • Dobrze czują się z bycia Węgrami

Mają coś takie w sobie, że da się wyczuć, iż czują, że bycie Węgrem to dobra rzecz. Są przykładem takiego połączenia Wschodu z Zachodem. Tak jakby mieli w sobie jakiś pierwiastek, który sprawia, że potrafią być w stanie równowagi na wielu płaszczyznach i w odniesieniu do wielu tematów.

 • Kochają muzykę i mają talent do rozpoznawania talentów

Natychmiast rozpoznają dźwięki muzyki. Nie potrzebują tej fałszywej otoczki – świecidełek, światła sceny, ani opinii wydanej przez jakiegoś guru – aby wiedzieć, że coś jest super. Jeśli czują, że coś jest w ich mniemaniu jest dobre, to jest dobre i już.

Jeśli uważają, że artysta jest dobry – będą go słuchali i kochali.

Oni chyba mają coś takiego w sobie, że potrafią rozpoznać talent.

 • W sztuce są też na światowym poziomie

Tu także mają się czym i kim chwalić. Lubią sztukę, chodzą do muzeów i potrafią być twórczy w zaciszu własnych domów.

 • Są niesamowicie kreatywni i pozytywni

Tworzą rzeczy, o których nawet nie myślą czy mają świadomość, że mogą je stworzyć. Każdego dnia są w stanie przekroczyć swoje duchowe i fizyczne granice. To prawda, że nie są najbogatszymi ludźmi ani w Europie, ani tym bardziej w skali globalnej, co czasami przynosi im kilka problemów do rozwiązania, ale chyba właśnie z tego powodu mają tyle dobrych i użytecznych cech twórczych.

 • Węgrzy są spójni jako naród

To prawda, i to nie tylko trochę, ale oni naprawdę zgadzają się ze sobą. Być może w ich domach usłyszysz delikatną wymianę poglądów politycznych, ale zwróć uwagę – jeśli spotkasz dwóch Węgrów poza granicą swojego kraju i zaczynają rozmawiać we wszystkim się zgadzają. Im dalej od ich kraju, tym bardziej jest to prawdziwe.

 • Są żywi

Jeśli chodzi o to, jaki jest węgierski naród trzeba też powiedzieć, że są żywymi ludźmi.

Lubią jeść, pić, dbać o siebie, są serdeczni (gościnni i lubią być goszczeni), kochają pracę i staranność.

 • Cenią spokój

Mają spokojną naturę. Są też dokładni i konsekwentni, a prywatnie nie tak upolitycznieni jak to się może wydawać komuś oglądającemu telewizję.

 • Potrafią panować nad sobą

Znają swoje życie, swoje nastroje i czują się w odpowiedzialności panować nad tym.

Jeśli coś przeoczą, są w błędzie mogą być wściekli z gniewu. W takiej sytuacji, gdy jesteś obok może coś usłyszysz. W wielu przypadkach jest im z tego powodu przykro.

 • Uśmiechają się na „dobro”

Cieszę się, że mogą szeroko się uśmiechnąć do kogoś, kto tworzy dobre rzeczy z niczego.

 • Uwielbiają doradzać najbardziej nieuprzejmym i nieznanym

Nawet jeśli nie władają biegle angielskim, a ty węgierskim, to i tak np. wskażą ci drogę. Czerpią przyjemność z najprostszej pomocy innym.

 • Cieszą się z najmniejszych rzeczy

Jeśli w ciągu ich dnia jest moment, który jest dobrym powodem do uśmiechu, uśmiechają się. Wystarczy, że zauważą coś pysznego i od razu czują, że warto żyć!

A tak od nieco „gorszej strony”…

 • Faktem jest, że wciąż Węgrzy potrafią być strasznie pesymistyczni czy złośliwi

Ale wbrew wszystkim przekonaniom – kochają dobre wiadomości.

Można jednak zastanawiać się nad tym czy przypadkiem nie mają potrzeby wzajemnego zachęcania się do wypowiadania lęków. Bo gdy usłyszą te obce o wiele łatwiej jest sobie wzajemnie pomóc i wspólnie to przezwyciężyć.

Nie ma takiej węgierskiej rodziny, która nie przeszła przez długie dziesięciolecia krzywd. Być może ten niespokojny pesymizm to coś genetycznie odziedziczonego, coś, co przechodzi z pokolenia na pokolenie…

Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że ten pesymizm często wiąże się z tym, że rzeczywiście nie jest im najlepiej w życiu. Z tego powodu potrafią być bierni i negatywnie nastawieni do wszystkiego.

Mają w sobie jakiś rodzaj przekonania, że niestety przeznaczenie nie zależy od nich, ale od czegoś lub kogoś innego. Upatrują w tym działań innych, ciemnych sił, polityka, szefa czy nawet jakiejś złej istoty, wszystkich i wszystkiego, oprócz nich samych. Chyba lubią otaczać się taką złą energią i czasem to przynosi ze sobą złe rzeczy.

 • Potrafią szaleć z zazdrości

Niestety, wielu z nich jest zazdrosnych o kogoś z jakiegoś powodu. Czasem szaleńczo. Łatwiej jest nienawidzić im ambitnego, pilnego kolegę niż pojąć, że ten ktoś włożył dużo pracy w to coś i chce do po prostu czegoś dojść.

Na szczęście są też i tacy, którzy nie zazdroszczą drugiemu, ale są dumni z tego, że znają taką osobę i mogą się z nią przyjaźnić czy być świadkiem lub częścią sukcesu takiej osoby.

 • Uważają, że nie są na swoim miejscu

Tak naprawdę chyba niewielu ludzi na Węgrzech czuje się na swoim miejscu. Wielu jest sfrustrowanych. Czują, że życie nimi nieustannie wstrząsa, iż żyją w niesprawiedliwości.

 • Zachowują się tak, jak ich wychowano

Wielu z nich wychowanych jest tak, że zachowują się nie tak, jakby chcieli, ale tak, jak im powiedziano w trakcie dorastania.

Nie czują więc tego, co de facto czują. Nie myślą tego, co chcą myśleć i nie robią tego, co chcieliby naprawdę robić.

 • Smutne twarze

Wychodząc na tutejsze ulice zobaczysz smutnych. W tramwaju zazwyczaj pochylają głowę, nie patrzą na siebie, nie uśmiechają się.

 • Poważna atmosfera w miejscu pracy

W biurach węgierskich atmosfera jest bardziej poważna i nieco mniej osobista w relacjach między kolegami niż w innych krajach Europy Wschodniej.

Węgrzy są dobrze wykształceni, pracowici, ale i zmęczeni pracą. Ich kreatywność i umiejętność robienia tysiąca różnych rzeczy może wprawić w osłupienie. Cały czas uczą się rozwijać optymizm i rozwiązywać problemy. Są także pilnymi i inteligentnymi ludźmi potrafiącymi cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy, że aż ich samych zadziwia, dlaczego jeszcze nie zaliczają się do najbardziej optymistycznych narodów na świecie. Być może to stąd, że jak sami zauważają, mają zbyt dużo stresu i bardziej skupiają się na problemach, a nie na szansach.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o