Łańcuszkowa metoda skojarzeń

Łańcuszkowa metoda skojarzeń, w skrócie zwana ŁMS, to podstawowa i zarazem najważniejsza z technik pamięciowych. Techniki pamięciowe są to specjalnie opracowane ćwiczenia, które poprawiają naszą zdolność do zapamiętywania oraz udoskonalają nasza pamięć.

Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zapamiętać więcej informacji, ale również jesteśmy w stanie zrobić to w znacznie krótszym czasie. Nasza zdolność zapamiętywania staje się więc bardziej efektywna i wydajna.

Nauka i zrozumienie łańcuszkowej metody skojarzeń pozwala na:

1. znaczne poprawienie pamięci,
2. oraz ćwiczenie wyobraźni, co rozwija naszą kreatywność.

ŁMS opiera się na skojarzeniach. Istota tej metody tkwi w wykorzystywaniu w procesie zapamiętywania obu półkul mózgowych, dzięki czemu człowiek zapamiętuje informacje znacznie szybciej i jest to dla niego prostsze.

Metoda ta opiera się na formule:
OBRAZ + AKCJA = PAMIĘĆ

Łańcuszkowa metoda skojarzeń opiera się na tym, iż informacje do zapamiętania przedstawia się w postaci obrazów, które powinny mieć jak najbardziej niezwykłą formie. Przedstawiane ilustracje powinny być więc bardzo kolorowe, dzięki czemu będą bardziej wyraziste, mogą być też komiczne czy wręcz absurdalne. Ta niezwykłość w formie przedstawianych informacji wywoła reakcję wśród wszystkich zmysłów człowieka, dzięki czemu informacja zapadnie głębiej w pamięć.

W przypadku zapamiętywania ciągu wyrazów sprawdza się stworzenie historyjki, która ułatwi nam zapamiętanie poszczególnych wyrazów, poprzez stworzenie łańcucha skojarzeń. Słowom przypisujemy obrazy, obrazy zaś łączymy kolejno w łańcuch. Zwykle nie jest istotna kolejność zapamiętywanych obrazów lecz sam fakt ich zapamiętania, w związku z tym dobrym pomysłem jest wybranie jednego wyrazu, jako tak zwanego haka pamięciowego, który będzie porządkował nasze informacje i rozpoczynał dany ciąg wyrazów. Przywołanie w pamięci haka pozwoli nam na automatyczne przypomnienie wszystkich związanych z nim skojarzeń.

Trzeba jednak pamiętać, aby przy zapamiętywaniu większych partii materiału, sprowadzać informacje do ciągu od 5 do 15 wyrazów (obrazów). Każdy obraz to spora doza informacji, nie może być ich więc zbyt wiele, aby w naszym umyśle nie zapanował chaos.

Metodę ta jest najczęściej wykorzystywana przy zapamiętywaniu właśnie ciągów wyrazów oraz przy opracowywaniu krótkich, kilkustronnych tekstów.
Poznanie tajników łańcuszkowej metody skojarzeń pozwala na naukę innych, bardziej skomplikowanych i wymagających technik pamięciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *