Najbardziej dochodowe sektory w Niemczech

Niemcy to kraj, który obecnie jest czwartą potęgą gospodarczą na świecie, za USA, Japonią i Chinami. Najsilniejsze gałęzie przemysłu to przemysł elektromaszynowy, rafineryjny, energetyczny oraz hutniczy i chemiczny. Pracując w tych sektorach możemy liczyć na wysokie zarobki, ale nie tylko w nich.
Według danych Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu (DIHK) nad Odrą rocznie powstaje 250 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej w branżach związanych ze zdrowiem i opieką społeczną. Tutaj, o ile pensje lekarzy mogą sięgać 60 tys. euro rocznie, to dla pracownika średniego szczebla wynagrodzenie nie będzie aż tak imponujące. Najbardziej dochodowe są stale branże związane z motoryzacją, farmacją i przemysłem chemicznym.
Największy wzrost wynagrodzeń w ostatnich dwudziestu latach nastąpił w branży motoryzacyjnej oraz w sektorze metalowym i elektrycznym. Zarobki w tych branżach rosną średnio o 4,3 proc. rocznie. Branża metalowa i motoryzacyjna osiąga rocznie przychód sięgający kwoty ponad 1 bilion euro i jest kluczowym czynnikiem napędzającym niemiecką gospodarkę.
Praca w Niemczech jest opłacalna jeśli decydujemy się na pracę na niemieckich warunkach i odrzucamy oferty pośredników – pracownicy delegowani zarabiają znacznie mniej. Średnia płaca w Niemczech to około 3,5 tys. euro, do tego możemy liczyć na dodatkowe korzyści wynikające z takiego zatrudnia – dodatków na święta, premiie, dłuższy niż w Polsce urlop. Mimo kryzysu gospodarczego, recesji nie widać. Pensje w Niemczech rosną powoli, jest to wzrost symboliczny, ale kryzys też z pewnością nie będzie trwał wiecznie.
Praca w dochodowej branży oznacza stabilność pracy, mniejsze ryzyko zwolnienia i szanse na stopniowy wzrost pensji, dlatego lepiej poświęcić więcej czasu na poszukiwania dobrej posady niż decydować się na pierwszą lepszą okazję. Jeśli chodzi o zarobki, to rozbieżności między branżami i regionami są duże. Wszystko zależy od stanowiska, branży i regionu w którym pracujemy.
Najlepsze zarobki w farmacji, motoryzacji i bankowości
Z ankiety przeprowadzonej przez portal rekrutacji zawodowej Stepstone, na potrzebę której przebadano 60 tys. pracowników różnych branż w Niemczech, wynika, że najlepsze zarobki osiąga się w branży farmaceutycznej, chemicznej i samochodowej – średni zarobek rocznie wynosi tutaj 55,7-57,7 tys. euro. Wbrew pozorom do czołówki nie należy sektor bankowości i finansów, jak można by się tego spodziewać. W tym sektorze płace są niższe i plasują się na poziomie 54,9-53,9 tys. euro rocznie.  Wysoko w rankingu płac znalazła się też branża budowy maszyn, gdzie średnie roczne zarobki wynoszą około 53,4 tys. euro. Z badań wynika również, że czym większe jest przedsiębiorstwo w którym pracujemy, tym wyższe zarobki osiągniemy.

Średnia roczna wysokość zarobków

w Niemczech według branży

Branża

Roczna wysokość zarobków brutto

Farmaceutyczma, chemiczna, samochodowa

55,7 – 57,7 tys. euro

Finanse i bankowość

54,9 – 53,9 tys. euro

Budowa maszyn

54,9 – 53,9 tys. euro

 
Sytuacja w branży samochodowej z punktu widzenia sprzedaży i zatrudnienia mimo kryzysu wygląda bardzo obiecująco.  W Niemczech sprzedaż nowych aut stale spada, ale nie odbija się to na poziomie zatrudnienia, gdyż jednocześnie wzrasta zagraniczny popyt na auta „Made in Germany”.  Wielu polskich pracowników ma szansę skorzystać na dobrej koniunkturze i znaleźć zatrudnienie w fabrykach produkujących samochody. Praktycznie we wszystkich niemieckich koncernach samochodowych w 2013 r. planowany jest wzrost zatrudnienia. Największe fabryki w Niemczech posiadają koncerny Daimler i Volkswagen. Oba z roku na rok zwiększają obroty i zyski.  W ciągu roku liczba miejsc pracy w Volkswagenie zwiększyła się aż  7 tys. stanowisk w samych Niemczech, a na dzień dzisiejszy firma ta zatrudnia w Niemczech 220 tys. pracowników. Firma na lata 2013-2015  planuje inwestycje rzędu 50 mld euro i otwarcie nowych fabryk produkcyjnych oraz wprowadzenie nowych modeli samochodów o bardziej ekologicznym napędzie.
Na rekordową sprzedaż samochodów liczy również BMW. Ekspansja planowana jest gównie w sektorze motocykli. Koncern przez ostatnie lata regularnie odnosi coraz większe obroty i wpływy, w związku z tym zwiększa się również liczba zatrudnianych pracowników, a sukces przekłada się na wzrost płac.
Gorsza sytuacja jest obecnie w fabrykach Opla, na których kryzys odbił się w największym stopniu. Tutaj nie są przewidywane nowe zatrudnienia, a cała energia zostanie poświęcona na utrzymanie obecnych stanowisk. Niepowodzenia Opla w Europie spowodowały m.in. zamknięcie fabryki samochodów w Bochum, gdzie pracę straci około 3 tys. osób.

Niemieckie koncerny z największymi zyskami rocznymi

 

Firma

 

Zysk

Zysk względem poprzedniego roku

1

Volkswagen

15,8mld euro

119 %

2

BASF

6,6 mld euro

30,1 %

3

Siemens

6,32 mld euro

55,4  %

4

Mercedes-Benz

6,03 mld euro

29 %

5

BMW

4,91 mld euro

51,3 %

6

Deutsche Bank

4,33 mld euro

85,7 %

7

SAP

3,44 mld euro

90 %

8

Allianz

2,80 mld euro

46 %

9

Bayer

2,47 mld euro

88,7 %

10

RWE

2,17 mld euro

39,8 %

11

KfW Bankengruppe

2,07 mld euro

21,4 %

12

Bosch

1,82 mld euro

26,9 %

13

Boehringer Ingelheim

1,48 mld euro

66 %

14

Porsche

1,46 mld euro

21 %

Branża samochodowa zawdzięcza swoją ogólnie dobrą sytuację finansową głównie rosnącemu rynkowi zbytu samochodów w Chinach, USA , Brazylii i Rosji oraz umiejętnej polityce oszczędzania kosztów jaką zachowano podczas kryzysu.  Volksvagen do Chin sprzedaje aż 27 proc. swoich aut a popyt na niemieckie auta stale tam rośnie.
W jakich sektorach Polacy obecnie szukają zatrudnienia
Według raportu przeprowadzonego przez firmę Hays Poland, polscy specjaliści najczęściej szukają w Niemczech zatrudnienia w inżynierii, ekologii, informatyce, telekomunikacji, produkcji i budownictwie. Znacznie mniej osób z wykształceniem kierunkowym szuka zatrudnienia w służbie zdrowia i farmacji (1 proc. w stosunku do pozostałych).
Średnie oczekiwania Polaków co do płacy, to 15 tys. zł netto miesięcznie. Pracy poszukują zarówno osoby znające biegle język niemiecki jak i te które dopiero się go uczą. Szanse znalezienie zatrudnienia mają przeważnie osoby z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

Średnie roczne zarobki specjalisów wdług branż

Zawód

Zarobki  brutto w skali roku

Specjalista ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych

45 tys. euro

Certyfikowany doradca finansowy

60 tys. euro

Kontroler lotów

45 tys. euro

Kierownik domu opieki dlaosób starszych

40 tys. euro

Inżynier budowy maszyn

45 tys. euro

Specjalista ds. handlowych

32 tys. euro

Specjalista ds. gastronomii

20 tys. euro

Pośrednik pracy

40 tys. euro

Nauczyciel

36 tys. euro

Kucharz

24,6 tys. euro

Steward

24,3 tys. euro

Rzeźnik/wędliniarz

23,3 tys. euro

Barman

23 tys. euro

Opikunka do dzieci

21, 9 tys. euro

Sprzątacz pomieszczeń

21,8 tys. euro

Osoba myjąca okna

21,4 tys. euro

Pracownik pralni chemicznej

20,6 tys. euro

Fryzjer

15,8 tys. euro

Elektryk

21,6 tys. euro

Krawcowa

14,4 tys. euro

Lekartz

61,7 tys. euro

Informatyk

50,0 tys. euro

Stawki przedstawione w tabeli są jedynie orientacyjne, ale pozwalają one ocenić różnicę zarobków między poszczególnymi branżami i stanowiskami. Zarobki w Niemczech znacznie się od siebie różnią w zależności od tego w którym landzie pracujemy, zależą również od stażu pracy i wielkości firmy jaka nas zatrudnia. Do podstawowych stawek dochodzą dodatkowe premie i ewentualne nadgodziny oraz świadczenia okazjonalne, np. dodatki świąteczne.
Rozbieżności regionalne w zarobkach to średnio około 25 proc. Pracując w landach zachodnich nasza pensja będzie średnio 25 proc. większa od pensji kolegi pracującego na tym samym stanowisku w landach wschodnich.
Najwięcej miejsc pracy w branżach związanych ze zdrowiem
Mimo tego, że nie jest to obecnie sektor najbardziej dochodowy dla Polaków, to jednak rosnąca wielkość zatrudnienia, którą ciągle przewyższa jeszcze większe zapotrzebowanie na pracowników, sprawia, że należy go wziąć pod uwagę.
W branżach związanych ze zdrowiem powstaje obecnie najwięcej nowych miejsc pracy, bo aż 80 tys. rocznie, jest to 1/3 wszystkich wolnych stanowisk. Wynika to ze zmian demograficznych i starzenia się niemieckiego społeczeństwa – już teraz co piąty obywatel Niemiec ma skończone 50 lat. Opieka nad osobami starszymi i usługi dla nich przeznaczone to sektor, który intensywnie się rozwija. Jednocześnie przy spadających niemieckich emeryturach i coraz droższych kosztach życia Niemców nie stać już na zapewnienie starszym członkom rodziny dogodnych warunków w domu spokojnej starości. Większość z nich zdaje się na usługi  prywatnych opiekunek do osób starszych.
Do Niemiec na opiekę rocznie wyjeżdża tysiące Polek. Część mieszka tam na stałe, większość jednak zatrudnia się za pośrednictwem agencji i świadczy usługi związane z opieką na zasadzie pracy tymczasowej. Wiele osób które decydują się pozostać w Niemczech zakłada własną działalność (Gewerbe). Opiekunki przeważnie uzależnione są od agencji pracy która je zatrudnia – stwarza to również duży problem w kwestii otrzymywanych zarobków, bo o ile średnie wynagrodzenie za opiekę wynosi około 2 tys. euro miesięcznie, to opiekunka dostanie z tego 800-1,2 tys. euro. W takim przypadku chyba bardziej opłaca się założyć własną działalność i pracy szukać na własną rękę. Jeśli tylko zna się język, to takie rozwiązanie może być dla opiekunek znacznie korzystniejsze.
Praca w sektorze zdrowia i opieki nad osobami starszymi, to jednak nie tylko opieka domowa. Tutaj z czasem będzie pojawiało się coraz więcej możliwości dla działania małych firm świadczących wszystkie rodzaje usług które mogą ułatwić życie osobom starszym.  Warto wziąć ten sektor pod uwagę przy planowaniu otwarcia własnej działalności w Niemczech – wszelkie drobne usługi mogą cieszyć się dużym powodzeniem, od sprzątania budynków po domowego fryzjera czy przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, transport do lekarza itd.
Najgorzej płatne miejsca pracy
Zdecydowanie najgorsze stawki za swoją pracę otrzymują pracownicy sezonowi pracujący w rolnictwie. Tutaj nie wprowadzono stawek minimalnych, w związku z tym pozostały one bardzo niskie i zależą od pracodawcy. Najmniej w Niemczech zarobią osoby pracujące w ogrodnictwie, zwłaszcza w takich landach jak Schelswig – Holstein, Hamburg, Bremen oraz Niedersachsen. Najniższa dopuszczalna przepisami stawka to 6,50 euro za godzinę.
Mało zarobimy również w hotelach i restauracjach, fast foodach, piekarniach, fryzjerstwie, czyszczeniu tekstyliów i w ubojniach.

4 comments

 1. AndrzejS

  Niemcy często kojarzą nam się z rajem, jeśli chodzi o pensję. Mój znajomy jadąc tam na dwa tygodnie do pracy fizycznej (roboty porządkowe, czasem związane z ogrodnictwem), mógł już po tym czasie w Polsce kupić porządnego laptopa. Jednak to prawda – mało kiedy warto jechać z pośrednikiem. Najlepiej pracę znaleźć samemu lub po znajomości, choć nie każdy je niestety ma.

 2. Milijka1234

  Najniższa dopuszczalna stawka to 6,50 euro czyli w wolnym przeliczeniu jakieś 26 zł… U nas kelnerzy czasem spotykają się z propozycją 4 zł na godzinę, bo do tego mają dojść jeszcze napiwki, które nie zawsze klient po sobie zostawi. Dalszego komentarza to chyba nie wymaga 🙂

 3. Roberto

  No właśnie nie każdy takie znajomości ma. Polacy i inne narodowości ze wschodu Europy są często zatrudniani w pracach, które Pan wymienił, ponieważ stawki wydają im się fantastyczne. Dla Niemca już niekoniecznie, tym bardziej że zazwyczaj on samej takiej pracy nie chce wykonywać.

 4. jagoda

  Niemcy przede wszystkim kojarzą mi się z branżą motoryzacyjną. Znane marki na całym świecie, głęboka tradycja sprawiły, że niemiecki samochód kojarzy się w większości z dobrym wykonianiem a także prestiżem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *