Najbardziej oryginalne nazwy miejscowości

Kalifornia, Kanada, Bronks. Pomiędzy kontynentami, państwami i miastami znajdują się tysiące miasteczek oraz dzielnic. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się skąd wzięły się ich nazwy?

Wybraliśmy dla Ciebie 10 znanych nazw miejscowości specjalnie po to, aby odkryć ich pochodzenie językowe. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

1) Baton Rouge, LA

Nazwa pochodzi od francuskiego wyrażenia „bâton rouge”, które oznacza tyle co „czerwony kij”. Ale dlaczego ktoś nazwał miasto na cześć kija?

W 1699 roku francuscy badacze, którzy przybyli na teren dzisiejszego Baton Rouge, natknęli się na cedrowy słup otoczony szczątkami zwierząt. Jak się później okazało, słup był granicą pomiędzy terenami łowieckimi dwóch indiańskich plemion.

2) Rhode Island

Za pochodzenie tej nazwy odpowiedzialni są Holendrzy. Najmniejszy stan USA został oryginalnie ochrzczony jako „Roodt Eylandt”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „czerwona wyspa”. Wszystko za sprawą czerwonej gliny usytuowanej wzdłuż linii brzegowej.

Kiedy obszar przejęli Brytyjczycy, pisownię zmieniono na tę, którą znamy dzisiaj.

3) Anguilla

Pochodzenie nazwy tej miejscowości wywodzi się od długiej i wąskiej wyspy na Karaibach.

Nikt nie wie, kto nadał wyspie takie imię. Być może był to sam Krzysztof Kolumb? Jedno jest pewne, ktokolwiek to był, kształt wyspy musiał mu przypominać węgorza. „Anguilla” z włoskiego lub „Anguille” z francuskiego – tu najprawdopodobniej można się doszukiwać etymologii nazwy.

4) Bronx, NY

Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych osadników holenderskich w tym regionie: Jonasa Broncka.

Bronck wykupił setki akrów ziemi na północ od Manhattanu, obecnie dzielnicy Nowego Yorku. Mieszkańcy zaczęli nazywać ten obszar od nazwiska ich właściciela „ziemie Broncka”, stąd dzisiejsza nazwa Bronx.

5) York, Anglia

Nazwa tej miejscowości ma swoje korzenie w tradycji celtyckiej i oznacza tyle co „miejsce cisów” (w oryginale „eborakon”). Jednak przez obcych nazwa była mylona ze słowem „eoforwic”, co w tłumaczeniu oznacza „chlew”. „Eoforwic” powoli zamieniło się w „eorwic”, aż w końcu nabrało dzisiaj znanego brzmienia – York.

6) Kalifornia

Kiedy osadnicy zaczęli przybywać do słonecznej Kalifornii, przedstawiali to miejsce jako raj – stąd właśnie pochodzą początki nazewnictwa tego regionu.

Legenda głosi, że nazwa oddaje cześć królowej Califie, władczyni amazońskiej utopii pełnej złota i mitycznych stworzeń. Imię królowej zostało włączone do nazwy nowego państwa.

7) Kanada

Kiedy francuski badacz Jacques Cartier zapytał członków plemienia Irokezów o pobliską wieś, wskazali mu do niej drogę określając jako „kanata”, co w języku irokezów oznacza „wioskę”.

Cartier odniósł słowo „kanata” do całego obszaru należącego do plemienia. Nie znał bowiem rdzennych języków mieszkańców ani nie zabrał ze sobą tłumacza.

Nazwa „Kalifornia” okazuje się więc jedynie błędem tłumaczeniowym.

8) East Timor (Timor Wschodni)

Nazwa tego kraju pochodzi od Malajskiego słowa „Timur” oznaczającego „wschód”.

W Indonezji określa się ją jako „Eastern East” a w skrócie „Tim-Tim”.

9) Madryt, Hiszpania

Pochodzenie tej nazwy wywodzi się z islamskiej przeszłości regionu. Zdobyte przez kalifów w IX wieku miasto zostało ochrzczone na cześć przepływającej przez nie rzeki. „Majra” czyli „Strumień” wraz z przyrostkim „it” oznaczającym „miejsce” w połączeniu daje „Majrait”, dzisiaj znane jako „Madryt”.

10) Tesnus, TX

Miasto Tesnus powstało, kiedy została wybudowana linia kolejowa Southern Pacific, a jej obsługa potrzebowała miejsca na osiedlenie.

Osadnicy chcieli nawiązać do słońca, symbolu linii kolejowej, jednak pobliska miejscowość nosiła już podobną nazwę „Sunset”, czyli „zachód słońca”. Dlatego mieszkańcy zdecydowali się na „Tesnus”, co oznacza zachód słońca czytany na wspak. Stąd tak ciekawa i unikalna nazwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *