Najdziwniejsze zlecenia, z jakimi spotykają się tłumacze

Najdziwniejsze zlecenia, z jakimi spotykają się tłumacze

Tak jak w każdym zawodzie, tak i wykonując zawód tłumacza, nietrudno o zlecenia, które przyprawiają nas o pozytywny zawód głowy, wywołują zażenowanie lub uśmiech na twarzy ? najdziwniejsze zlecenia dla tłumaczy.

Dziwne zlecenia dla tłumaczy to przede wszystkim ich temat, a często także i sposoby, warunki wykonania tłumaczenia.

– Pewna tłumaczka ustna musiała wejść wspólnie z mechanikiem mówiącym w języku francuskim do ogromnego silnika statku, po kolei tłumacząc polskim mechanikom co francuski szpec robi – wrażenia bezcenne. Tłumaczenie wymagające nie tylko umiejętności językowych, ale także zwinności i braku lęku przed zamkniętymi przestrzeniami.

– Około 4 lat temu na jednym z portali ogłoszeniowych poszukiwano tłumacza, zadaniem którego będzie przebranie się za śnieżynkę bądź renifera i tłumaczenie tego, co mówi pewien czarnoskóry Mikołaj

– Jakiś czas temu na jednym z portali ogłoszeniowych pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu ?tłumacza kopacza rowów?, który oczywiście nie będzie bezczynnie stał i patrzył się na ciężką pracę, tylko będzie kopał rowy i tłumaczył swoich kolegów

– Tłumaczenie skomplikowanych haseł programów komputerowych

– Tajne dokumenty historyczne dotyczące operacji wojskowych podczas drugiej wojny światowej

– Tłumaczenie ustne dotyczące opisu działania żeńskiej publiczności kremu ujędrniającego pośladki

– Akt małżeństwa arystokratów

– Tłumaczenie receptury na żelki owocowe

– Instrukcja obsługi komina

– Ankieta dotycząca zastosowania kaloszy

Powyższe przykłady dowodzą, że praca tłumacza jest nie tylko inspirująca, ale bywa i bardzo zabawna. Wydaje się zatem, że profesjonalny tłumacz nie może odmówić jakiegokolwiek zlecenia, wzbogaca swoje doświadczenie, a przy tym zyskuje niepowtarzalne wrażenia estetyczne, zdobywa mało popularną wiedzę, cofa się w przeszłość, co z pewnością nie zdarzyłoby mu się gdyby nie był tłumaczem.
Bez względu na temat i warunki przestrzenne tłumaczenia warto podejść do niego indywidualnie i profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *