Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników IT

24 marca 2019

Bardzo często można spotkać się z określeniem Niemców jako narodu poetów i filozofów. Nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie stąd pochodzili chociażby Byron, Goethe, Schiller czy Feuerbach, Nietzsche i Schopenhauer. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także ziemia wynalazców i wynalazków, m.in. Gutenberga, Dürera i Röntgena. Wiele podstawowych produktów współczesnego świata opiera się na niemieckich odkryciach. W przeszłości ich technologiczna pomysłowość zaczynała się od samochodów, a kończyła na aparacie rentgenowskim. W chwili obecnej kraj stara się być centrum innowacyjności. Rośnie cyfryzacja przemysłu, którą nazywa się „Industry 4.0”. Ogromne pieniądze inwestuje się w inteligentne technologie i innowacyjne aplikacje cyfrowe. W sektorze energetycznym promuje się inteligentne sieci i cyfryzację. To wszystko przekłada się na to, że dobrzy specjaliści IT są tutaj pożądani i mają świetne perspektywy zawodowe.

 

Naukowcy i specjaliści IT wyjadą do Niemiec?

U naszych zachodnich sąsiadów brakuje ponad 1 miliona wykwalifikowanych pracowników, a problem ten jest szczególnie dotkliwy w branży technologicznej, budownictwie i opiece zdrowotnej.

W Niemczech nie ma obecnie ogólnokrajowych problemów wykwalifikowanych pracowników, ale jest ogromne zapotrzebowanie na niedobór określonych specjalistów. Najbardziej dotknięte są zawody w naukach ścisłych i inżynierii oraz w służbie zdrowia.

Na poziomie eksperckim poszukiwani są przedstawiciele zawodów informatycznych, tj.: opracowywanie i programowanie oprogramowania.

Brak absolwentów STEM

Brak wykwalifikowanych specjalistów to nie tylko problem instytutów badawczych, ale i przemysłu.

Akronim STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) odnosi się do dziedzin wiedzy tj. nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Chociaż znaczna większość miejsc pracy w STEM znajduje się w sektorze prywatnym, państwo zapewnia również zatrudnienie w tej dziedzinie, finansując cały szereg światowych instytutów naukowych i technologicznych, takich jak Towarzystwo Maxa Plancka i Towarzystwo Fraunhofera.

Oprócz inżynierów istnieje również duże zapotrzebowanie na naukowców, matematyków i ekspertów IT. Bo to nie tylko niemieccy producenci samochodów i firmy inżynieryjne należą do najlepszych na świecie. Także niektórzy globalni gracze w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym pochodzą z Niemiec. To samo dotyczy niemieckich sektorów biotechnologii i nanotechnologii. We wszystkich tych obszarach zapotrzebowanie na pierwszorzędnych naukowców jest stale wysokie.

Podobnie wiele dużych firm z całej niemieckiej gospodarki potrzebuje specjalistów IT do wykonania szeregu zadań. Obejmują one:

 • programowanie zaawansowanych systemów sterowania maszyną,

 • pisanie oprogramowania firmy,

 • zapewnianie bezpieczeństwa złożonych systemów,

 • zarządzanie coraz większą liczbą aplikacji internetowych.

Możliwości zawodowe

Bez względu na obszar – perspektywy zatrudnienia dla absolwentów kierunków STEM są korzystne w Niemczech. Rzeczywiście, sytuacja wygląda tak, że w ostatnich latach niemieckie firmy nie były w stanie zatrudnić pracowników – naukowców, matematyków i ekspertów IT – w takich ilościach, jakie było ich zapotrzebowanie do obsadzenia wszystkich wolnych miejsc pracy.

Według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej 60% firm twierdzi, że największym problemem jest znalezienie bardziej wykwalifikowanych pracowników. W niektórych branżach wypełnienie stanowisk pracy w ciągu 2017 roku zajęło 100 dni, podczas gdy rok wcześniej zajmowało to 60 dni.

Poszukiwanie nowych źródeł utalentowanych ludzi ma sens ekonomiczny: niemiecka gospodarka rozwija się, a równolegle jej populacja systematycznie się zmniejsza i starzeje. To rodzi problem. Ratunkiem są absolwenci STEM. Tylko czy na rynek pracy wejdzie ich wystarczająca ilość?

W porównaniu z typowymi absolwentami innych dyscyplin bardziej zależy im na stałym kontrakcie przy wejściu na rynek pracy i mają znacznie wyższy potencjał zarobkowy.

Średnie wynagrodzenie początkowe dla absolwentów STEM wynosi od 35 do 40 tys. euro rocznie.

Po 10 latach doświadczenia zawodowego poziom wynagrodzeń wzrasta i średnio kształtuje się na poziomie ok. 70 tys. euro.

Kwalifikacje zagraniczne

Jeśli posiadasz dyplom z kraju ojczystego w jednej z dziedzin STEM, możesz ubiegać się o sprawdzenie swojego dyplomu przez Centralne Biuro ds. Edukacji Zagranicznej (ZAB) / Central Office for Foreign Education. Jeśli twoje kwalifikacje zostaną uznane, masz możliwość błyskawicznego wejścia na rynek.

Jeśli twój niemiecki wciąż nie jest tak silny, jak sądziłeś, poproś o pomoc profesjonalnego tłumacza. Niech twoje marzenie o wejściu na niemiecki rynek pracy nie rozbije się o nieumiejętność przełożenia na ten język skomplikowanych zwrotów czy trudnych słów.

Jak znaleźć pracę programisty w Niemczech?

Lata silnego wzrostu i rosnącego zatrudnienia powodują w Niemczech problem: firmy nie mogą wypełniać miejsc pracy. Firmy programistyczne sięgnęły po „zasoby” uchodźców. Regularnie pojawiają się też na targach pracy, aby przyciągnąć lokalnych studentów.

Jak znaleźć pracę? Niemiecki rynek oferuje opłacalne możliwości kariery zawodowej dla wykwalifikowanych specjalistów.

Jak informuje Technojobs nasz zachodni sąsiad ma jedną z największych gospodarek w Europie, ale mają także jeden z największych niedoborów personelu IT.

 • Niemcy i Wielka Brytania wspólnie stanowią 50% europejskiej branży IT, a pracownicy IT należą do największych beneficjentów – każdego roku wydawanych jest 75 tys. zezwoleń na pracę.

 • Sprzęt komputerowy jest najszybciej rozwijającym się podsektorem na rynku sprzętu komputerowego.

Verein Deutcher Ingenieure informuje, że specjaliści IT po 2 latach pracy w zawodzie mogą liczyć na zarobki rzędu 55 – 63,8 tys. euro.

Compensation Partner podaje, że:

 • najmniej zarabia wsparcie techniczne użytkowników, administracja baz danych i administratorzy sieci i systemów. Ich dochody wahają się od 34 do 49 tys. euro,

 • najlepsze zarobki należą jednak w Niemczech do kadry kierowniczej IT – pensja takich pracowników kształtuje się od 96 do 117 tys. euro,

 • najlepsze dochody osiągają programiści, którzy zatrudnili się w sektorze bezpieczeństwa IT – tutaj standard niemiecki to ok. 71 tys. euro.

Bezpieczeństwo IT

Określane również jako Cyberbezpieczeństwo odgrywa ogromną rolę w wielu sektorach, tj.: rząd, wojsko, firmy finansowe i firmy prywatne, ponieważ „pomaga” w bezpieczny sposób przechowywać dużą ilość danych i informacji na temat systemów komputerowych.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, aby dostać zatrudnienie w tym sektorze?

 • ISACA oferuje 2 kwalifikacje: CISA /Certified Information Systems Auditor – uznany na świecie certyfikatem kontroli audytów SI oraz CISM /Certified Information Security Manager – jedna z najwyżej opłacanych i poszukiwanych kwalifikacji IT.

 • CISSP oferuje certyfikat Certified Security Systems Systems Professional – uznany na całym świecie certyfikat dla nowej generacji liderów bezpieczeństwa informacji.

 • Instytut SANS oferuje kwalifikacje o nazwie GIAC Certyfied Global Information Assurance Certificate – składa się z 20 różnych kursów dla specjalistów ds. bezpieczeństwa.

 • CREST oferuje 2 certyfikaty: CREST Certified Tester i CREST Infrastructure or Application Certified Tester.

 • CEH zapewnia kwalifikację do zostania Certified Ethical Hacker. Ta kwalifikacja zapewnia etyczne hakowanie i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa sieci w celu spełnienia standardów wysoko wykwalifikowanych specjalistów od bezpieczeństwa.

Sprawdź oferty pracy

Niektórzy więksi pracodawcy poszukujący specjalistów IT w Niemczech to:

 • Microsoft,

 • Oracle,

 • SAP.

Gdzie możesz polować na dobre oferty pracy? Oto kilka miejsc, w które powinieneś zajrzeć:

 • giełda pracy Make It In Germany,

 • giełdach pracy Federalnej Agencji Zatrudnienia (BA),

 • na stronie sieci EURES.

Warto też szukać ofert zamieszczanych w codziennej i tygodniowej niemieckiej prasie.

Dobrym pomysłem jest również wysyłanie aplikacji do wybranych firm. Nigdy nie wiadomo, komu spodoba się twoje portfolio.

Wynotuj sobie także numer telefonu Hotline Working and Living in Germany: +49 30 1815 – 1111. Tutaj uzyskasz wiele cennych informacji, jak najlepiej szukać interesujących cię ofert pracy.

Znalazłeś interesującą cię pracę i co dalej?

Jeśli trafiłeś na ciekawą pracę należy złożyć porządnie przygotowaną aplikację.

Przede wszystkim musisz zacząć od tego, czy twoje wykształcenie uzyskane na polskiej uczelni będzie uznane lub ew. w jaki sposób sprawdzane przez przyszłego pracodawcę. Być może będziesz potrzebował dokształcić się i nabyć dodatkowe kwalifikacje. Całość podania o pracę musi być przygotowana pod niemiecką firmę.

 • Z uwagi na fakt, że Niemcy zwracają szczególną uwagę na szczegóły, osoby ubiegające się o stanowisko IT powinny przygotować profesjonalnie każdy szczegół CV.

 • Ważne jest, aby jasno określić umiejętności i doświadczenie oraz dostosować swoje CV i list motywacyjny do pracy, o którą się ubiegasz.

 • W Niemczech nie ma oficjalnych kwalifikacji licencyjnych ustanowionych przez państwo dla specjalistów IT, którzy chcą tu pracować.

 • Oprócz odpowiedniego doświadczenia wielu pracodawców z branży IT szuka kwalifikacji związanych z tym sektorem. Jeśli posiadasz pokrewne kwalifikacje, ważne jest, aby zaznaczyć to w swoim podaniu o pracę.

Nie zapomnij o tym, że Niemcy najbardziej poszukują świetnie wykwalifikowanych specjalistów IT. Wpływ na wysokość twojej pensji będzie miało nie tylko doświadczenie, ale i wykształcenie. Promuje się najbardziej:

 • tytuły uczelni technicznych,
 • ukończenie szkoły wyższej,
 • dyplom magistra,
 • dyplom licencjata,
 • ukończenie nauki zawodowej.

Jeśli Twoja aplikacja zrobi dobre wrażenie, twój wymarzony pracodawca na pewno zaprosi Cię na rozmowę o pracę. Pamiętaj, aby dobrze się do niej przygotować.

Jeśli firma cię zechce, to właśnie otworzyły się drzwi do twojej ścieżki kariery w Niemczech. Pozostaje ci tylko podpisać umowę o pracę.

Specjaliści IT pochodzący z Unii Europejskiej (UE) będą mieli prawo do pracy w Niemczech zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi swobody przemieszczania się. Po przyjeździe do Niemiec wymagane jest, aby twoje dane zostały zarejestrowane w Einwohnermeldeamt, a następnie w biurze imigracyjnym. Będziesz potrzebować paszportu i pobierana będzie niewielka opłata.

Teraz czeka cię przeprowadzka, znalezienie miejsca pierwszego zakwaterowania – wyjątkiem są osoby, które w kontrakcie podpisanym z firmą mają już zagwarantowane mieszkanie.

Ceny wynajmu w Niemczech różnią się w zależności od lokalizacji. Lokale będą droższe w dużych miastach, takich jak Berlin, Monachium, Hamburg i Kolonia. Zakwaterowanie można wynająć w krótkim czasie i na stosunkowo krótkie okresy czasu.

Jeśli będziesz musiał szukać lokum na własną rękę najlepiej na początek wynająć pokój w tanim hostelu czy hotelu, abyś miał czas rozejrzeć się za czymś, co będzie ci odpowiadać. Najlepiej popytać o to kolegów z pracy lub szukać ogłoszeń w lokalnej prasie czy na godnych zaufania stronach www.

Przed przeprowadzką do wynajętego mieszkania musisz podpisać umowę najmu. Zanim na dokumencie zostawisz swój podpis sprawdź, jakie koszty dodatkowe mogą być naliczane oprócz czynszu.

Otwieranie konta bankowego

Kiedy przyjedziesz już do Niemiec i twój sen o dobrej pracy się ziści, otworz konto bankowe. W tym celu będziesz potrzebował dowodu osobistego /paszportu, zaświadczenia o zamieszkaniu z twoim adresem. Czasem pracownik banku może poprosić cię również o odcinek wypłaty od pracodawcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne artykuły

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników IT 2Praca za granicą

Finansowe centrum Europy

16 stycznia 2020

Szwajcaria to pod wieloma względami fascynujący kraj, który dla wielu z nas stanowi swego

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników IT 3Ciekawostki ze świata

Pracoholizm, depresja i samobójstwa, czyli czas pracy w Korei Południowej. Te informacje szokują!

5 grudnia 2019

Rząd stolicy Korei Południowej zdecydował o wyłączeniu wszystkich komputerów o 20:00 po południu w

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników IT 4Ciekawostki ze świata

Firma na Ukrainie – jak ją założyć? Kilka cennych wskazówek dla Ciebie od ekspertów

23 października 2019

Ukraina, jako jeden z najbliższych w geograficznym sensie sąsiadów Polski, jest także jednym z