Powitajmy Nowy Rok

Większość ludzi na całym świecie obchodzi Nowy Rok 1 stycznia, który to wyznacza początek roku w kalendarzu gregoriańskim. Jest to święto państwowe w wielu krajach, obchodzone z pompą, fajerwerkami, pochodami, odczytami i różnymi uroczystościami. Czas ten przepełnia radość, życzenia i oczywiście noworoczne postanowienia. Bez wątpliwości jest to jedno z najbardziej popularnych świąt na całym świecie. Oprócz faktu, że przynosi nam dzień wolny od pracy, jest też symbolicznym postawieniem kroku ku nowemu, i miejmy nadzieję, lepszemu czasowi w naszym życiu. Pora hucznie wkroczyć w 2019 rok!

W Nowym Roku potrzebujesz oddać ważny projekt tłumaczeniowy w ręce zaufanego tłumacza? Zależy ci na specjaliście z najwyższej półki, którego nazwisko to gwarancja jakości? W takiej sytuacji rozważ udanie się do renomowanego biura tłumaczeń. Największym plusem takiego rozwiązania jest dostęp do wielu świetnych ekspertów, których doświadczenie, wiedza i umiejętności sprawiają, że nawet najdrobniejszy szczegół ich pracy jest dopięty na ostatni guzik. Wypróbuj współpracę z Biurem Tłumaczeń SuperTłumacz!

 

Wkraczając w Nowy Rok

Nowy Rok to święto narodowe obchodzone 1 stycznia, pierwszego dnia Nowego Roku, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

W tym dniu na niebie rozbłyskują się kolorowe fajerwerki – bardzo często organizowane są oficjalne pokazy gromadzące tłumy. W wielu miejscowościach odbywają się widowiskowe parady noworoczne, przemawiają ważne osobistości, odbywa się wiele imprez okolicznościowych. W ostatnim czasie stały się także popularne np. noworoczne kąpiele Morsów, zazwyczaj tym wydarzeniom towarzyszy zbiórka pieniędzy na jakieś cele charytatywne. A każdy prywatnie i po cichu snuje refleksje nad ostatnim rokiem i patrząc w przyszłość życzy sobie, aby była ona jasna. Oczywiście nie może zabraknąć szampana, który stał się jednym z ważnych symboli wchodzenia w Nowy Rok.

Choć w różnych krajach i kulturach jest on inaczej obchodzony, a nawet w zupełnie innym czasie, jego dokładna data jak i sam charakter uroczystości zmieniał się z czasem. To, co znamy pod określeniem Nowego Roku „stworzono” już tysiące lat temu w starożytnym Babilonie. Miał miejsce wówczas aż jedenastodniowy festiwal wiosny. Dopiero Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański, gdzie 1 stycznia stał się powszechnym dniem obchodów. Warto zwrócić także uwagę na to, że wczesne świętowanie tego dnia miało bardziej pogański charakter – obchodzono ziemskie cykle; później swój ślad na obchodach odcisnęło chrześcijaństwo. W XX wieku Nowy Rok przeszedł ogromną metamorfozę, w większości jego celebrowanie jest już oddzielone od religijnych praktyk.

Czy wiedziałeś, że…:

 • Robienie hałasu i rozniecanie ognia w noc sylwestrową wynikało z popularnego przekonania z dawnych czasów, że hałas i ogień mogą odstraszyć złe duchy i przynosić szczęście. Fajerwerki to taka pozostałość po tych zwyczajach.

 • Świece są używane jako tradycyjny symbol Nowego Roku i można zobaczyć ich obecność w tym czasie w wielu krajach i kulturach. Mówi się, że świeca jako symbol pomyślności wyłoniła się ze wczesnych wierzeń o tym, że dym z niej dotrze do samych niebios. Ludzie mieli posyłać to światło po to, aby sam bóg odpowiedział na ich najskrytsze modlitwy. Współcześnie wierzy się, że świece rozsiewają wokół siebie światło, radość i ciepło.

 • Podobno prawie połowa z nas podejmuje noworoczne postanowienia. Niestety połowa z tej połowy rezygnuje z nich już w drugim tygodniu stycznia…

 • Warto dobrze dobrać towarzystwo, z którym spędzi się noc sylwestrową. Dlaczego? Według pewnych przesądów pierwsza osoba, którą spotkamy w Nowym Roku, może wpłynąć na atmosferę całego roku.

 • Jeśli marzycie znaleźć się na największym i najbardziej spektakularnym przywitaniu Nowego Roku, wybierzcie się do Sydney w Australii. A dokładnie mówiąc na słynny most Harbour Bridge. To właśnie tam o północy rozbłyska pond 80 tys. sztucznych ogni.

 • We Włoszech wiele osób zakłada czerwoną bieliznę w Nowy Rok. A wszystko przez to, że panuje tam przekonanie, że przynosi ona szczęście przez cały rok.

 • Holendrzy mają dość osobliwą tradycję świętowania tego dnia. Wiecie, o co chodzi? Robią ogniska na ulicy, mało tego, używają do tego choinek.

 • Mieliście świadomość, że największe spożycie szampana przypada na Nowy Rok? Tak, to właśnie w tym dniu triumfuje jako alkohol ten trunek.

Szukasz doświadczonego tłumacza do projektu, który zamierzasz zrealizować w Nowym Roku? Chcesz, aby była to osoba posiadająca także niezbędną wiedzę z twojej branży? Właściwego eksperta najprościej znaleźć przez renomowane biuro tłumaczeń. Dzięki temu sprawnie docierasz do odpowiedniego specjalisty i masz pewność, że oddajesz pracę profesjonaliście, którego nazwisko gwarantuje najwyższą jakość przekładu.

Pierwszy dzień Nowego Roku: czy wiedzieliście, że…?

 • Około 2000 roku p.n.e. mieszkańcy Mezopotamii znani byli z tego, że po raz pierwszy obchodzili Nowy Rok.
 • We wczesnym Rzymskim kalendarzu obchodzono Nowy Rok 1 marca. Rzymianie czcili w tym dniu Janusa – bóstwo staroitalskie, bóg wszelkich początków, opiekun drzwi, bram, przejść i mostów. Nowe obchody Nowego Roku przeniesiono na styczeń z dość urzędowych powodów… Tak, aby nowo mianowani rzymscy konsulowie rozpoczęli swoją kadencję przed rozpoczęciem działań wojennych w Iberii.

 • W starożytnym Egipcie obchodzono Nowy Rok po wylewie Nilu. Egipcjanie kierowali się widocznością najjaśniejszej gwiazdy Syriusza. Obchodzili festiwal o nazwie Wepet Renpet, co oznacza otwarcie roku. Rytuały religijne były praktykowane z okazji odrodzenia i płodności pól uprawnych w pobliżu Nilu.

 • Ponad 3000 lat temu, za czasów dynastii Shang, Chińczycy obchodzili Nowy Rok, aby uczcić początek wiosennego sezonu sadzenia. Według legend, Nian, mityczny potwór, żerował na wieśniakach o tej porze roku. Chcąc odstraszyć potwora ludzie zaczęli dekorować domy czerwonymi papierowymi dekoracjami i światełkami. W X wieku, ten czas świąteczny trwający 15 dni obchodzono z fajerwerkami, aby wyeliminować złe duchy. Chiński Nowy Rok zwykle przypada od końca stycznia do początku lutego.

 • W średniowiecznej Europie obchody Nowego Roku 1 stycznia nie zawsze były przestrzegane. Czasami obchodzono go 25 grudnia, 1 marca i 25 marca (Święto Zwiastowania).

 • W 1752 roku Anglia i jej amerykańskie kolonie oficjalnie przyjęły 1 stycznia jako Nowy Rok.

 • Kalendarz gregoriański wszedł w życie w 1582 roku. Został wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII. Po jego przyjęciu 1 stycznia został odnowiony jako Nowy Rok.

 • Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługuje się kalendarzem juliańskim (kalendarz słoneczny opracowany na prośbę Juliusza Cezara przez greckiego astronoma Sosygenesa, a wprowadzony do użytku w 45 roku p.n.e.) i w związku z tym pierwszy dzień Nowego Roku witają 14 stycznia (data według kalendarza gregoriańskiego).

 • Chiński Nowy Rok w 2019 roku wypadnie 5 lutego, żydowski (Rosz ha-Szana /Rosz Haszana /w naszym kraju określany też jako tzw. Święto Trąbek) od 30 września do 1 października, z kolei muzułmański na 31 sierpnia.

Co ludzie na całym świecie postanawiają sobie na Nowy Rok?

Postanowienia noworoczne stały się nieodłącznym elementem wchodzenia w Nowy Rok. Kiedy symbolicznie odchodzi stary rok i zbliża się ten nowy wiele osób snuje refleksje na temat swojego życia, podsumowuje różne wybory i zastanawia się co też trzeba zmienić.

Postanowienia noworoczne są więc doskonałą okazją dla każdego, komu nie udało się wprowadzić zmian, o których mówili. A jeszcze dla nich to świetny czas, aby podjąć się nowych rzeczy.

 • Poprawię swoje życie.
 • Będę lepszym człowiekiem.
 • Przejdę na dietę. Chcę schudnąć.
 • Zacznę ćwiczyć.
 • Oduczę się złych nawyków.
 • Postaram się popracować nad pozbyciem się problemów z życia osobistego.
 • Nauczę się nowego języka obcego.
 • Będę więcej korzystać z życia.
 • Zmienię pracę. /Znajdę dodatkowe zajęcie, aby więcej zarabiać.
 • Pójdę na kurs.

Te i wiele im podobnych rzeczy, to jedne z najczęstszych postanowień noworocznych. A Wy, co postanawiacie na Nowy Rok…?

Noworoczne smakołyki

Marynowane śledzie dość często je się w Polsce po to, aby zapewnić sobie dobrobyt i szczęście w Nowym Roku. Oczywiście w zależności od regionu w naszym kraju, panują inne zwyczaje.

Francuzi zazwyczaj witając Nowy Rok nie tylko wznoszą noworoczny toast z szampana, ale całują się pod jemiołą.

Filipińczycy lubią hałasować w tym czasie. Wszystko przez to, że wierzą w to, iż hałas odstraszy złe istoty. Warto jeszcze dodać, że bardzo często o północy mają ucztę składającą się z dwunastu różnych i okrągłych owoców, które symbolizują szczęście przez dwanaście miesięcy w roku.

Grecy świętują ucztując i oddając się grom karcianym. O północy światła są wyłączone, a po nich pojawia się ciasto zawierające monetę. Kto zdobędzie kawałek ciasta z nią w środku, wygrywa szczęście na przyszły rok.

Hiszpanie mają zwyczaj zjedzenia dwunastu winogron, z których każdy spożywają o północy.

W Ameryce Południowej jada się tzw. Hoppin John. Jest to tradycyjne świąteczne danie z grochu (symbol monet) w sosie lub z wieprzowiny i grochu z ryżem, często podawane z dodatkami lub gotowanymi warzywami koloru zielonego (barwa pieniędzy) i chleb kukurydzianego (kolor złota). Mówi się, że danie przynosi szczęście w Nowym Roku.

Przysłowia polskie o Nowym Roku

Czas Nowego Roku ma także swoje silne odbicie w polskich przysłowiach. Wystarczy zerknąć do pierwszego z brzegu kalendarza ściennego, aby o tym się przekonać. Wiele z nich mówi o pogodzie, urodzajach i dostatku. Oto kilka z nich.

 • Jaki Nowy Rok, taki cały rok.”

 • Jak Nowy Rok jasny i chłodny – cały roczek pogodny i płodny.”

 • Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.”

 • Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda.”

 • Gdy Nowy Rok w progi, to stary w nogi.”

 • Gdy w Nowy Rok skwar i upał, baran wilka będzie chrupał.”

Życzenia noworoczne w różnych językach

Jak powiedzieć szczęśliwego Nowego Roku w różnych językach? Jeśli chcecie przesłać Waszym znajomych z innego kraju życzenia noworoczne mamy dla Was małą pomoc.

 • Happy New Year! (angielski)

 • Gelukkige nuwe jaar! (afrykanerski)

 • Urte berri on! (baskijski)

 • Sretna Nova godina! (chorwacki)

 • Šťastný nový rok! (czeski)

 • Godt cytar! (duński)

 • Maligayang Bagong Taon! (filipiński)

 • Bonne année! (francuski)

 • Ευτυχισμένο το νέο έτος! (grecki)

 • Hauʻoli makahiki hou! (hawajski)

 • Feliz año nuevo! (hiszpański)

 • Gleðilegt nýtt ár! (islandzki)

 • Frohes neues Jar! (Niemiecki)

 • Srečno novo leto! (słoweński)

 • Mutlu Yıllar! (turecki)

 • Blwyddyn Newydd Dda! (walijski)

 • Boldog új évet! (węgierski)

 • Felice anno nuovo! (włoski)

Skonał rok stary; z jego popiołów wykwita

Feniks nowy, już skrzydła roztacza na niebie;

Świat go cały nadzieją i życzeniem wita.

Czegoż w tym nowym roku żądać mam dla siebie?

Tymi słowami Adam Mickiewicz zaczyna swój utwór zatytułowany „Nowy Rok”. A Wy czego życzycie dla siebie w nadchodzącym 2019 roku?

Wszystkim tłumaczom, i nie tylko, z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzymy wszelkich pomyślności!

Wraz z nadejściem Nowego Roku poszukujesz zdolnego tłumacza, któremu mógłbyś powierzyć projekt? Zależy ci na osobie posiadającej doświadczenie, wiedzę i niezbędne umiejętności w twojej branży? Najprościej znaleźć odpowiedniego eksperta przez renomowane biuro tłumaczeń. To, co najważniejsze, a co da daje ci wybór takiej drogi poszukiwań, to gwarancja najwyższej jakości tłumaczeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *