Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech

W związku z dużym zapotrzebowaniem w Niemczech na opiekunki do osób starszych i atrakcyjnymi zarobkami oferowanymi w tej branży coraz więcej Polek decyduje się na wyjazd „na opiekę”. W rolę opiekunek wcielają się kobiety w różnym wieku, o różnym wykształceniu i doświadczeniu.

Pracę jako opiekunki do osób starszych podejmują w Niemczech tysiące Polek rocznie. Część z nich znajduje zatrudnienie dzięki agencjom pośrednictwa, część decyduje się na wyjazd na własną rękę, poszukuje pracy samodzielnie i zwykle pozostaje w szarej strefie, bez jakiegokolwiek ubezpieczenia czy płacenia składek emerytalnych.

Na polskim rynku działa wiele agencji pośrednictwa pracy, które specjalizują się w łączeniu polskich opiekunek z niemieckimi rodzinami. Istnieje wiele możliwości co do czasu pracy w Niemczech, niektóre agencje oferują nawet miesięczne pobyty.

Wynagrodzenie opiekunki zależy przede wszystkim od stopnia znajomości języka niemieckiego, niemieckie rodziny płacą więcej tym opiekunkom, które biegle posługują się językiem, te które znają język w stopniu podstawowym otrzymują niższe wynagrodzenie.

Na wydatki związane z zatrudnieniem opiekunki niemieckie rodziny przeznaczają około 1,3 miliarda euro rocznie. W związku z postępującymi zmianami demograficznymi, które skutkują rosnącą grupą populacji osób starszych, wydatki te do 2020 r. mają wzrosnąć do prognozowanych 2 miliardów euro.

Szacuje się, że w szarej strefie pozostaje około 200 tys. opiekunek, jednak co roku liczba ta spada, bo coraz więcej pań decyduje się na pośrednictwo agencji i tym samym legalną pracę w Niemczech. Do pracy jako opiekunki najczęściej wyjeżdżają kobiety ze Śląska, Wielkopolski i Małopolski.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka?

Przede wszystkim warto szukać legalnego zatrudnienia, które gwarantuje nam możliwość ubezpieczenia zdrowotnego, odkładania składek emerytalnych oraz daje podstawy prawne do dochodzenia swoich roszczeń w razie problemów z wypłatami, czy innych trudności jakie mogą pojawić się podczas pracy.

Najłatwiejszym sposobem na szybkie znalezienie prac w Niemczech jest skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy dla opiekunek. Takich firm istnieje w Polsce bardzo wiele, a kontakty do nich z łatwością znajdziemy w internecie.

Innym, równie dobrym sposobem, przede wszystkim dla osób znających bardzo dobrze język niemiecki oraz zamierzających w Niemczech pracować przez dłuższy czas jest założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech.

Oba sposoby gwarantują nam legalną pracę oraz ochronę prawną w przypadku, gdyby pojawiły się problemy. Samo znalezienie pracy nie jest trudne, wolnych posad jest bardzo wiele, a od decyzji do wyjazdu może minąć nawet miej niż dwa tygodnie.

Oferty pracy dotyczą przeważnie stałej opieki nad osobą starszą lub chorą, co wiąże się z zamieszkaniem na określony w umowie czas w domu pacjenta. Zamieszkanie oraz wyżywienie jest dla opiekunki bezpłatne.

Warunki opieki i lista zadań w każdym przypadku powinny być szczegółowo omówione i potwierdzone na piśmie. Wyjazdy trwają zazwyczaj od jednego miesiąca do pół roku. Opiekunki mają prawo do czasu wolnego, który również powinien być określony w umowie.

Korzystanie z agencji pośrednictwa pracy

Agencje pośrednictwa pracy dla opiekunek to firmy prywatne, działają one praktycznie na obszarze całego kraju. Część z nich to duże firmy, zajmujące się pośrednictwem pracy od wielu lat. Z ich ofertą można zapoznać się poprzez strony internetowe tychże firm oraz kontaktując się z nimi bezpośrednio. Pierwszą i najważniejszą kwestią, która jest podstawą każdego bezpiecznego wyjazdu do pracy za granicą jest sprawdzenie legalności agencji, referencji danej firmy, opinii osób które wcześniej korzystały z usług agencji, wszystko to umożliwia nam internet. To czy agencja działa legalnie możesz sprawdzić na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl.

Pierwszy etap rekrutacji odbywa się telefonicznie. Pracownik agencji przeprowadzi z nami wywiad i zada pytania dotyczące znajomości języka, doświadczenia w opiece, zapyta o osoby którymi opiekowałyśmy się do tej pory oraz o naszą dyspozycyjność, czyli kiedy jesteśmy gotowe podjąć pracę. Podczas tej samej rozmowy odbędzie się też krótki wywiad w języku niemieckim, po to aby sprawdzić umiejętności językowe kandydatki. Zazwyczaj pytania są bardzo proste i podstawowe, agentka zapyta o imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, palenie papierosów, czy byliśmy już w Niemczech, kiedy możemy wyjechać i na jak długo. Mogą również pojawić się pytania związane z doświadczeniem i inne podobne. Na podstawie tej rozmowy kandydatka zostanie wstępnie zaklasyfikowana do grupy językowej. Jeśli język kandydatki nie jest na najlepszym poziomie, zazwyczaj otrzyma ona drugą szansę i czas na przygotowanie się i przypomnienie sobie języka, po czym odbędzie się w umówionym terminie druga rozmowa telefoniczna.

Może się również zdarzyć, że już podczas pierwszej rozmowy kandydatka zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną w biurze agencji. W takim przypadku również należy spodziewać się, że część tego spotkania będzie przebiegała w języku niemieckim. Przed spotkaniem warto poćwiczyć język i solidnie się przygotować, ponieważ właśnie od stopnia znajomości języka będzie zależało nasze przyszłe wynagrodzenie.

Jeśli rozmowa w języku niemieckim wypadnie dobrze, pracownik agencji prawdopodobnie od razu przedstawi nam oferty pracy. Zazwyczaj agencje posiadają oferty z różnych części kraju, dlatego, jeśli mamy jakieś preferencje co do regionu w którym chciałybyśmy pracować to warto wspomnieć o tym już podczas rozmowy telefonicznej. Na rozmowę w biurze agencji należy również zabrać ze sobą dokumenty takie jak dowód osobisty, poświadczenia i referencje z poprzednich miejsc pracy jeśli je mamy, pomocne może być również CV, a niezbędne będą dokumenty poświadczające wszelkie kwalifikacje medyczne lub kursy związane z opieką nad osobami starszymi, jeśli mamy takie ukończone oraz ewentualnie dokumenty poświadczające znajomość języka niemieckiego.

W agencji mamy szansę zadać wszelkie pytania dotyczące przedstawionych ofert pracy, warto upewnić się w jakim stanie zdrowotnym jest osoba, którą mamy się opiekować, jak bardzo jest samodzielna, poprosić o przedstawienie szczegółowego zakresu obowiązków wymaganego do pracy z daną osobą. Czasem zdarza się, że oferta obejmuje dwie osoby, tutaj warto postarać się o ustalenie adekwatnego wynagrodzenia, gdyż praca z dwiema osobami będzie dla nas dwa razy cięższa.

Jeśli zdecydujemy się na którąś z ofert agencja powinna w tym momencie poprosić nas o podpisanie umowy. Zanim jednak to się stanie, upewnijmy się co do warunków wynagrodzenia i sprawdźmy, czy w ofercie nie ma żadnych ukrytych kosztów. Zapytajmy również o to w jakiej formie agencja pobierze swoje wynagrodzenie. Warto zwrócić uwagę, że agencje pośrednictwa pracy nie mają możliwości pobierać opłat za przedstawienie oferty, bądź spotkanie kwalifikacyjne – takie praktyki są nielegalne i jeśli spotkamy się z nimi, należy przerwać rozmowy i zdecydować się na usługi innej agencji pośrednictwa. Należy również upewnić się czy agencja będzie płaciła nasze składki na ZUS. Powinnyśmy również otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego, która gwarantuje nam prawo do opieki medycznej w Niemczech oraz druk A1, który jest dowodem legalnego zatrudnienia w Niemczech.

Z reguły agencja pośrednictwa pracy pokrywa w części lub w całości koszty przejazdu opiekunki do Niemiec i z powrotem oraz kupuje dla nas bilety. Po przyjeździe na miejsce powinnyśmy oczekiwać, ze ktoś z rodziny lub niemiecki przedstawiciel firmy odbierze nas z dworca i zawiezie do domu pacjenta. Dobre agencje oferują również pomoc opiekunkom podczas pracy, tj. możliwość telefonicznego zgłoszenia problemów, które agencja pomaga rozwiązywać. Podczas pracy w Niemczech umowę zawartą z agencją powinnyśmy mieć ze sobą.

Praca na własną rękę

Wiele opiekunek pracujących w Niemczech decyduje się na założenie działalności gospodarczej i przejście na własny rachunek. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób które mają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, dobrze znają język niemiecki oraz ewentualnie mogą pochwalić się dodatkowymi zaświadczeniami pielęgniarki, czy rehabilitantki. W takim przypadku pracy należy szukać na własną rękę, ogłoszenia znaleźć można w wielu niemieckich gazetach i bezpośrednio kontaktować się z rodziną.

Taka forma pracy może pozwolić nam na większą elastyczność w dostosowaniu czasu pracy, jednak musimy liczyć się z tym, że samemu będziemy musiały znaleźć sobie zamieszkanie, kupić samochód i rozliczać się z podatku.

Jako firma możemy prowadzić usługi związane z opieką na godziny, oferować zawiezienie pacjenta na wizytę do lekarza, pomoc w codziennych czynnościach, zapewnienie towarzystwa etc. Należy również pamiętać o tym, ze osoby prowadzące własną działalność nie powinny pracować zbyt długo dla jednego klienta, gdyż w takim przypadku działalność może zostać uznana za pozornie samodzielną co będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia dotkliwych kar.

Zarobki opiekunek w Niemczech

Zarobki opiekunek w Niemczech zależą przede wszystkim od tego czy pracujemy dla agencji, czy na własną rękę. W obu przypadkach podstawowe znaczenie dla wysokości wypłaty będzie miała zawsze znajomość języka niemieckiego oraz w dalszym stopniu uprawnienia i kwalifikacje. Wysokość wynagrodzenia będzie również zależała od tego czy opiekujemy się jedną czy dwiema osobami oraz od stanu ich zdrowia.

Pracując w agencji zarobimy od 900 do 1300 euro na miesiąc, do tego agencja powinna odprowadzić za nas wszystkie składki na ZUS włącznie ze składką emerytalną, tzn. zatrudnienie powinno odbywać się na umowę o pracę. Dodatkowo dość częstą praktyką są premie, które pracownicy dostają od rodziny. Zazwyczaj można liczyć na dodatkowa premię świąteczną, inne zależą od woli rodziny i jej zadowolenia z naszej pracy.

Ważną kwestią jest to aby dobrze wywiązywać się z powierzonych nam zadań, tzn. tych które określono w umowie. Pracując jako opiekunka należy ściśle trzymać się swojej roli, wbrew pozorom Niemcy mogą czuć się nie najlepiej jeśli zatrudniona osoba będzie przeprowadzała na własną rękę szereg dodatkowych prac. Z drugiej strony opiekunka nie musi godzić się na dodatkowe prace proponowane przez rodzinę chorego, lub umawiać się indywidualnie oraz ustalać dodatkowe wynagrodzenie. W razie wszelkich kwestii spornych warto rozważyć skontaktowanie się z agencją, która pomoże rozwiązać niejasne sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *