Czy tłumacz może wspomagać się forem internetowym?

Tłumacze często popadają w różne dylematy. Jednym z nich jest: czy posługując się wiedzą zamieszczoną na stronach internetowych, osłabiamy jakość tłumaczenia? Czy tylko korzystanie ze słowników i bibliotek może potęgować wysoką wartość merytoryczną tłumaczenia? Oczywiście, że nie.

Wśród tłumaczy możemy wyróżnić nieoficjalne teorie, dotyczące strategii uprawiania zawodu. Jedni – ci najbardziej radykalni, klasyczni – uważają, że praca tłumacza, polega przede wszystkim na wnikliwiej analizie tekstu, opartej o słownikową wiedzę. Chodzi o korzystanie tylko z najnowocześniejszych słowników, kierowanie się zawodową intuicją i najbardziej znanymi techniki przekładu.
Druga nieoficjalna teoria przekładu, bardziej nowoczesna, opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, programów komputerowych i metod nowatorskich. Oba poglądy osadzone są na przeciwległych biegunach. Popadanie w skrajny radykalizm może powodować duży dysonans w jakości tłumaczenia.

Najlepszą metodą wyboru środków i strategii jest optymalizacja, czyli racjonalne podejście do wykorzystywania konkretnych pomocy.

Profesjonalny tłumacz nie może odciąć się od tych najbardziej klasycznych metod. Słownik musi stanowić podstawowe narzędzie jego pracy. Nowoczesne metody muszą zachowywać odrobinę klasycyzmu. Powinny ułatwiać pracę, ale nie mogą wykonywać jej za nas. Po to klient zleca nam tłumaczenie, by uzyskać merytorycznie bogaty przekład.

Dokonując wyboru, pomiędzy klasycznymi a nowoczesnymi metodami, kierujmy się rozsądkiem, ale nie popadajmy w radykalizm poznawczy.

Strony internetowe, adresowane do profesjonalistów, zawierają merytorycznie bogate publikacje i rozwiązania konkretnych problemów. Najbardziej cenne jest wymienianie informacji. Możliwe jest ono, dzięki działalności forum dla tłumaczy. Przeszukując sieć na pewno natkniemy się na wiele różnych forów. Najlepiej przejrzeć każde z nich i zobaczyć, które odpowiada nam najbardziej: zawiera najważniejsze informacje, aktywność użytkowników jest częsta, czy posty nie są pozostawiane bez odpowiedzi. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Będąc profesjonalistą mamy ściśle określony warsztat pracy. Warto od czasu do czasu weryfikować strategie swojego postępowania, interesować się metodami działania naszych kolegów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *