Praktyki studenckie – dobra inwestycja w przyszłość zawodową

Ukończenie odpowiedniego kierunku studiów jest rzecz jasna ważne, nie wystarcza jednak do tego, aby znaleźć satysfakcjonującą pracę. Potrzebna jest niestety także pewna praktyka. Statystyki mówią, że aż 75% studentów „dorabia” podczas edukacji akademickiej – problem w tym, że jedynie połowa z nich robi to w zawodach pokrewnych do wybranego kierunku. Oczywiście, łatwiej jest na tym etapie zostać barmanem czy kelnerką, niż pracownikiem biura tłumaczeń, nie daje to jednak odpowiedniego doświadczenia. Lepszym wyjściem, jeżeli można sobie na to pozwolić, jest staż lub praktyka zawodowa.

Dlaczego warto inwestować swój czas w praktyki studenckie?

Tłumacz ma o tyle korzystną sytuację, że może wykonywać swój zawód praktycznie zawsze i na każdym etapie swojej edukacji, o ile dysponuje odpowiednią wiedzą. Może więc spróbować nawiązać współpracę z profesjonalnym biurem tłumaczeń, choćby tylko dorywczą. Nie tylko zyska w ten sposób okazję do szlifowania swojego warsztatu, ale pozna praktyczne aspekty zawodu.

Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią ofertę praktyk. Poświęcony na nie czas ma być inwestycją, a więc dawać konkretne korzyści na przyszłość. Dlatego, aby nie zmarnować okazji, szukać należy praktyk adekwatnych do wykształcenia i umiejętności. Przy okazji współpraca z renomowanym biurem może stać się atrakcyjnym dla przyszłych pracodawców punktem w CV.

Jak wybrać dobrą praktykę studencką?

  • Koniecznie trzeba bacznie obserwować rynek pracy, który jest bardzo dynamiczny. Nie chodzi tylko o słuchanie ekspertów i przeglądanie ofert zatrudnienia, ale przede wszystkim o śledzenie nowości w pismach branżowych i poznawanie kierunku, w jakim postępują zmiany. Pod tym właśnie kątem najlepiej jest wybierać praktykę studencką.
  • Warto zdecydować się na instytucje rekomendowane przez uczelnie wyższe. Często dają one najlepszą możliwość praktycznego zdobywania umiejętności, ponieważ zwykle ściśle współpracują z uniwersytetami.
  • Dobrze jest zapytać znajomych, którzy ukończyli ten sam kierunek studiów, gdzie warto praktyki odbyć. Prawdopodobnie w ten sposób uda się uzyskać najwięcej pożytecznych informacji, także na temat atmosfery w danym miejscu czy wiedzy, jaką można tam faktycznie nabyć.

A kiedy już znajdzie się odpowiednią praktykę, koniecznie trzeba zadbać o to, jakie pozostawi się po sobie wrażenie. Wykazywać faktyczne zainteresowanie i zaangażowanie, pytać, sprawdzać, weryfikować swoją wiedzę i umiejętności.

Całkiem możliwe jest bowiem, że już po ukończeniu studiów w tej właśnie firmie, gdzie odbywało się praktyki – dostanie się propozycję stałej współpracy. I to jest właśnie największa wartość, jaką można uzyskać: zdobycie cennego doświadczenia, pokazanie się od jak najlepszej strony i stworzenie pozytywnego wizerunku siebie samego w branży tłumaczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *