Przewodnik przedsiębiorcy w Hesji

Hessen to kraj związkowy leżący w samym centrum Republiki Federalnej Niemiec. Land ten jest postrzegany jako jeden z najsilniejszych regionów gospodarczych zarówno RFN jak i w całej UE. Co roku realizuje się tu wiele zagranicznych inwestycji. Żaden inny niemiecki land nie cieszy się wśród inwestorów tak dużą popularnością jak Hesja.
Hesja to przede wszystkim centrum finansowe Republiki Federalnej Niemiec, tutaj mieści się Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych, swoje siedziby ma tu ponad 300 różnych banków włącznie z Niemieckim Bankiem Federalnym oraz Europejskim Bankiem Centralnym. Z Polską region ten łączą ożywione stosunki gospodarcze, zwłaszcza z Wielkopolską, która jest regionem partnerskim landu.
W Hesji pracuje i mieszka ponad 5 milionów ludzi. Stolicą landu jest Wiesbaden a  jego centrum gospodarczym jest Frankfurt nad Menem, piąte co do wielkości miasto Niemiec i jedna z najważniejszych metropolii finansowych świata. Hesja graniczy z Dolną Saksonią, Turyngią, Bawarią, Badenią-Wirtembergią, Nadrenią-Palatynatem oraz Północną-Westfalią.
Hesja dzięki swojej lokalizacji w centrum Europy tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju biznesu. Leży mniej więcej w połowie drogi z Warszawy do Paryża czy Londynu. Posiada też świetną infrastrukturę logistyczną. Międzynarodowe lotnisko we Frankfurcie nad Menem jest jednym z największych pod względem liczby przewożonych co roku pasażerów, posiada regularne połączenia do ponad trzystu miast w ponad stu krajach na świecie.
Biznes w Hesji to nie tylko wielkie koncerny ale również setki małych i średnich przedsiębiorstw, które wspólnie wypracowują jedno z najwyższych PKB w przeliczeniu na mieszkańca w Niemczech. PKB landu w tej skali jest około 15 procent wyższe niż średnia dla całych Niemiec. Średnia zatrudnienia również jest tu znaczne wyższa. Krajobraz gospodarczy jest silnie zróżnicowany. W Hesji północnej przeważa branża logistyczna, budowa pojazdów i technologie energetyczne. Hesja środkowa to biotechnologia, przemysł optyczny i technika medyczna. Hesja Południowa opiera się na przemyśle motoryzacyjnym, finansowym, przemyśle chemicznym oraz technologiach informatycznych i komunikacyjnych. Duża część przemysłu przeznaczona jest na eksport, aż 45 procent produkcji trafia do innych krajów.
Najbardziej międzynarodowy region w Niemczech
Mieszkańcy Hesji znani są ze swojej gościnności, otwartości i tolerancji. Również dzięki temu swoje oddziały założyło tu wiele zagranicznych firm. Zagranicznych inwestycji w tym regionie jest więcej niż w jakimkolwiek innym kraju związkowym Niemiec.
W Hesji mieszka około 40 tysięcy Polaków, łatwo tu nawiązać relacje z sąsiadami i znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Region posiada rozbudowane relacje gospodarcze i kulturowe z Wielkopolską. Od 2004 roku oba regiony stanowią dla siebie atrakcyjne rynki zbytu.
Logistyka
Mobilność jest jednym z kluczowych czynników sukcesu gospodarczego Hesji. Hesja dzięki swojemu położeniu w środku kontynentu jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Sieć komunikacyjna jest tutaj bardzo rozbudowana. Sama branża logistyczna jest w Hesji jednym z najważniejszych sektorów  gospodarki (203 tysiące zatrudnionych). Doskonała infrastruktura zapewnia stabilność rozwoju gospodarczego regionu.
Pod względem ilości przeładowanego rocznie towaru Frankfurt jest w ścisłej czołówce europejskich lotnisk. Port lotniczy zatrudnia około 70 tysięcy pracowników. Ruch lotniczy z 54 milionami pasażerów rocznie, Frankfurt Airport, znany również jako Rhein-Main-Flughafen, jest drugim co do wielkości lotniskiem na kontynencie europejskim po Charles-de-Gaulle w Paryżu.
Trzy z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy znajdują się w regionie Ren-Men. Rząd Hesji rząd nadal stopniowo rozbudowuje infrastrukturę. Przykładem tego jest uruchomienie projektu „Staufreies Hessen 2015” ( Hesji wolna od zatłoczenia 2015 r.). Hessen posiada również wiodącą przewagę w lokalnym sektorze transportu publicznego (ÖPNV). Cały region Hesji jest objęty wieloma zintegrowanymi systemami transportu publicznego.
 
Hesja w pigułce:
Powierzchnia: 21 115 km²
Okręgi administracyjne:  Darmstadt, Gießen i Kassel, 26 powiatów i miast na prawach powiatów,
Liczba mieszkańców: 6 073 000,
Liczba mieszkańców na km²: 288
Frankfurt nad Menem – liczba mieszkańców: 670 tysięcy, największe miasto w Hesji
Produkt Krajowy Brutto: 216 miliardów euro
Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca: 35 701 euro
Liczba zatrudnionych: 2 832 000
Lotnisko we Frankfurcie:
Suma przylotów i odlotów: 492 569,
Liczba pasażerów rocznie: 54 167 817
Ładunek: 2 190 4612 ton
 
Sektory przemysłu
Nie tylko Frankfurt i jego dynamiczna ekonomia sprawia, że Hesja jest tak atrakcyjnym regionem dla przedsiębiorców. Przedsiębiorcy otwierający tu swoje firmy doceniają przede wszystkim bezpośrednią bliskość wszystkiego, co sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Funkcjonuje tu również wiele instytutów badawczych zapewniających dostęp do najnowszych badań i technologii. Siłą napędową gospodarki Hesji jest sektor usług. Generuje niemal trzy czwarte całkowitej wartości dodanej brutto – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju związkowym w Niemczech. Kwota eksportowa przemysłu przetwórczego Hesji to 50 procent i również jest wyższa od średniej krajowej (około 45 procent). Wiele z tych produktów to znane na świeci marki. Produkty „Made in Hessen” od zawsze są symbolem doskonałej jakości, funkcjonalności i niezawodności. I dotyczy to nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również małych i średnich firm, które z powodzeniem zaopatrują światowe rynki.
Przemysł motoryzacyjny
Tradycyjnie, jak prawie w całych Niemczech tak i w Hesji przemysł motoryzacyjny ma duże znaczenie dla gospodarki regionu. W sektorze tym zatrudnionych jest około 50 tysięcy pracowników. Jednym z największych koncernów działających w regionie jest Opel (w  Rüsselsheim), gdzie produkuje się rocznie około 270 tysięcy samochodów. Fabryka zaliczana jest do jednych z najbardziej nowoczesnych na świecie. W Hesji znajduje się fabryka Daimlera, Volkswagena, Ferrari i Seat. Działa tu również sieć firm będących poddostawcami dla sektora motoryzacyjnego, są to takie firmy jak Continental, Veritas czy Bosh. Działają tu również przedstawicielstwa firm azjatyckich. Firmy działające w regionie odznaczają się wyraźnie większym nakładem środków na badania i rozwój. W Russelsheim działa między innymi Międzynarodowe Centrum Rozwojowe Techniki Opla oraz Europejskie Centrum Designu General Motors.
Biotechnologia i nanotechnologia
Dzięki licznym instytutom badawczym i uczelniom, które działają w Hesji region ten doskonale sprawdza się jako lokalizacja dla przedsiębiorstw biotechnologicznych. Działa tu około 250 przedsiębiorstw reprezentujących ten sektor. Behringwerke w Marburgu stało się siedzibą wielu przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, biologicznej i zdrowotnej, między innymi szwajcarska firma Novartis produkująca szczepionki i materiały diagnostyczne. W Bad Homburg swoją siedzibę ma firma Fresenius, w Dramstad działa Merck a w Bad Vilbel swoją siedzibę ma Stada. We Frankfurcie znajduje się Frankfurckie Centrum Innowacji. Nanotechnologia jest głównym przedmiotem działalności 120 heskich przedsiębiorstw. Hesja cieszy się też wysoką dostepnością dobrze wykwalifikowanych pracowników. Dobra infrastruktura i dostępność wykwalifikowanej kadry przyczyniły się do tego, że swoją siedzibę otworzyła tu również firma Sanofi-Aventis, która produkuje tu jedne z najbardziej nowoczesnych na świecie urządzeń do produkcji insuliny metodą biotechnologiczną.
Sektor finansowy
Sektor finansowy jest jedną z podstaw gospodarki Hesji. Jest to europejskie centrum finansów i bankowości. W centrum Frankfurtu działa Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych. Od 1998 roku działa tu również Europejski Bank Centralny oraz Niemiecki Bank Federalny. W sumie w regionie zarejestrowanych jest ponad 300 banków z przeszło 50 państw. Oprócz banków liczne przedstawicielstwa mają tu firmy ubezpieczeniowe, spółki inwestycyjne, doradcy finansowi, rewidenci, kancelarie adwokackie i analitycy finansowi. Sektor finansowy w całej Hesji zatrudnia około 140 tysięcy pracowników. Wykwalifikowanej kadry dostarczają liczne uniwersytety i szkoły takie jak House of Finance, Uniwersytet im. Johana Wolfganga Goethego i Frankfurt School of Finance and Management.
Przemysł optyczny
Przemysł optyczny również wyróżnia się na tle innych branż działających w Hesji. Centrum przemysłu optycznego znajduje się w Wetzlar. Działa tu około 70 przedsiębiorstw z tej branży, które zatrudniają 5,4 tys. pracowników. Obroty związane z produkcją przyrządów optycznych sięgają setek milionów euro. W Wetzlar działa również Heskie Centrum Fotoniki, które znacząco przyczynia się do wzmocnienia konkurencyjności branży optycznej. Powstają tutaj nowe technologie z zakresu optyki, optoelektroniki, sensoryki i mechaniki precyzyjnej.
Targi we Frankfurcie
Targi we Frankfurcie są międzynarodowym znakiem rozpoznawczym tego miasta. Są największym na świecie koncernem targowym z własnym terenem wystawienniczym. Targi te kształtują i wyznaczają nowe trendy i kształtują rynki, pozwalają na nawiązanie międzynarodowych kontaktów i współpracy. Są szczególnie ważne dla przedstawicieli branży Consume&Leisure, Beauty, Christmasworld i Paperworld.
Targi we Frankfurcie:

 • Liczba wystawców: 67 279, w tym 37 038 w Niemczech, 30 241 za granicą (dane z 2011.)
 • Liczba zwiedzających: ok. 3,3 mln, w tym 2 260 000 w Niemczech, 1 070 000 za granicą (dane z 2011r.)
 • Profil branżowy: targi, wystawy, imprezy, wydarzenia i kongresy
 • Liczba imprez: 37 w Niemczech, 64 za granicą
 • Powierzchnia: 578 000 m²
 • Dostępna powierzchnia hal: 345 697 m²
 • Dostępna powierzchnia terenów otwartych: 95721 m²
 • Liczba hal: 10

Firmą organizującą targi jest Messe Frankfurt GmbH, która jest jednym z największych na świecie organizatorem imprez targowych, kongresów i imprez kulturalnych służących nawiązaniu bezpośrednich kontaktów biznesowych. Messe Frankfurt organizuje imprezy w ponad 30 krajach na świecie między innymi w Hongkongu, Szanghaju, Dubaju, Pekinie, Buenos Aires, Mumbaju i Osace.
Ważniejsze targi i imprezy to:

 • Tendence,
 • Ambiente,
 • Christmasworld,
 • Collectione,
 • Stationery w Hongkongu,
 • Paperworld,
 • Paperworld w Szanghaju,
 • Toyfair w Dubaju,
 • ECO Expo Asia,
 • IFFA,
 • Light+Building,
 • Water Expo China,
 • Automechanika,
 • Internationale Automobil-Ausstelung (IAA),
 • Heimtextil,
 • Techtextil,
 • Musikmesse/prolight + sound,
 • Beautyworld,
 • Hair and Beauty

4 comments

 1. Amona66

  Praktycznie to każdy z niemieckich landów ma coś do zaoferowania własnemu krajowi, Europie czy nawet światu. Warto tu wspomnieć i zaznaczyć udział banków w budowaniu tamtejszej gospodarki, gdyż jest ich aż trzysta!

 2. Milijka1234

  Jak tu ktoś na forum kiedyś zauważył, takie przewodniki powinny być wydawane w formie jakiś folderów lub małych książeczek tak, aby przedsiębiorca mógł usystematyzować i uporządkować całą swoją wiedzę w jednym miejscu.

 3. Roberto

  Na wydanie takich książeczek trzeba by było zebrać jakieś fundusze i zbadać choć trochę czy byłoby wśród ludzi zainteresowanie takim tematem. Na pewno to dobry pomysł, jednak szkoda by było żeby taka broszurka wylądowała w końcu jak większość tego typu – w koszu.

 4. ewelina zz.

  Dobrze, że ktoś się wysilił, trochę zdobył informacji i w jednym miejscu umieścił nazwy tych wszystkich targów. To dobre podstawy, aby zacząć szukać więcej wiadomości, bo już wiadomo czego szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *