Przewodnik Przedsiębiorcy w Nadrenii Północnej-Westfalii – część I

Nadrenia Północna-Westfalia to lokalizacja numer jeden dla większości zagranicznego biznesu w Niemczech – 27,1% wszystkich inwestycji zagranicznych koncentruje się właśnie w tym regionie (EUR 189,8 mld). Działa tutaj ponad 14.300 przedsiębiorstw zagranicznych ze strategicznych dla Niemiec krajów inwestorskich, między innymi takie firmy jak 3M, BP, Ericsson, Ford, LG Electronics, QVC, Sony, Toyota, czy  Vodafone.
Nadrenia Północna-Westfalia to jeden z największych europejskich rynków, tutaj generuje się 16,6 procent niemieckiego eksportu, a  22,3 procent wszystkich importowanych do Niemiec produktów trafia na ten właśnie rynek.  16 z 40 największych niemieckich przedsiębiorstw handlowych ma swoją siedzibę w Nadrenii Północnej-Westfalii (Aldi, C & A, Deichmann, Metro, Rewe, Tengelmann).
Region ten jest światowym centrum badań i rozwoju. Działa tu 48 centrów technologicznych i około 50 instytucji pozauniwersyteckich,  zaplecze badawcze tworzy gęstą sieć instytutów, która  oferuje idealne warunki dla rozwoju nowych technologii.
Atutem jest również  wysoko wykwalifikowana siła robocza. NRW ma 69 uniwersytetów i uczelni technicznych z ponad 590.300 studentów. 6 z 12 największych uniwersytetów w Niemczech znajduje się w tym regionie. 66.400 obcokrajowców wybiera studia na wyższych uczelniach w Nadrenii Północnej-Westfalii.
W Nadrenii-Północnej Westfalii odbywają się jedne z największych targów i imprez wystawienniczych na świecie. Takie miasta jak Kolonia, Essen, Dortmund, Dusseldorf, są światowym numerem jeden pod względem częstotliwości organizowania takiego rodzaju imprez. Co roku odbywa się tu ponad 60 międzynarodowych specjalistycznych imprez targowych, takich jak Anuga,  Drupa, MEDICA lub Photokina, które przyciągają setki tysięcy odwiedzających.
Dużą zaletą dla przedsiębiorców z innych krajów jest  konkurencyjny system podatkowy. Niemcy wbrew pozorom to nie jest kraj wysokich podatków. Całkowite obciążenie podatkowe spółek akcyjnych to 29,8 procent, a tym samym, w porównaniu do innych krajów, plasuje się on na średnim poziomie.
Nadrenia Północna-Westfalia oferuje również doskonałe warunki lokalowe i zasady zakupu nieruchomości. NRW posiada wiele atrakcyjnych lokali handlowych i biurowych w cenach konkurencyjnych w skali międzynarodowej.
Lokalizacja i infrastruktura
Nadrenia Północna-Westfalia, położona  jest w samym sercu Europy, graniczy z Holandią i Belgią. Jest to jeden z najbardziej zaludnionych z 16 krajów związkowych w Niemczech, jak również jeden z najgęściej zaludnionych obszarów w Europie. 17,8 milionów ludzi żyje na powierzchni 34.092 kilometrów kwadratowych (523 mieszkańców /  km kw.) , to więcej niż w Holandii, Belgii, Czechach, na Węgrzech czy w Szwecji.
Region posiada świetną infrastrukturę logistyczną – ponad 400 międzynarodowych lotów bezpośrednich  dziennie odbywa się z dwóch głównych międzynarodowych lotnisk i czterech portów lotniczych o zasięgu europejskim.  Do wszystkich większych miast w Europie można dotrzeć w ciągu maksymalnie 3 godzin lotu samolotem. Düsseldorf jest trzecim największym niemieckim portem lotniczym po Frankfurcie nad Menem i Monachium.
Gęsta sieć drogowa, kolejowa i wodna zapewnia dobre połączenia z całym światem.  W Duisburgu znajduje się największy na świecie port śródlądowy.
NRW ma 2.200 km dróg ekspresowych,  oznacza to, że wszystkie części kraju są podłączone do głównych europejskich dróg szybkiego ruchu. Jest tu również 4.800 km autostrad federalnych, 12.800 km dróg krajowych oraz 9.700 km dróg powiatowych. NRW ma największą gęstość sieci kolejowej w Niemczech. Państwo jest ważnym węzłem w sieci szybkich kolei. Ponadto Deutsche Bahn AG zapewnia liczne regionalne pociągi podmiejskie z publicznych systemów kolejowych.
Ponadto, w Nadrenii Północnej-Westfalii  krzyżują się drogi ważnych połączeń towarowych w transporcie kolejowym. Jest to największe niemieckie centrum przeładunkowe  (Kolonia Eifeltor, Duisburg / Oberhausen). Nowa odcinek transportowy towarów Betuweroute/Betuwe-Linie łączy bezpośrednio metropolie Zagłębia Ruhry z Rotterdamem, największym w Europie portem morskim.
Regiony gospodarcze Nadrenii-Północnej Westfalii
Krajobraz gospodarczy Nadrenii Północnej-Westfalii jest bardzo zróżnicowany. W dużej mierze zależy on od regionu. Nadrenia Północna-Westfalia podzielona jest na dziewięć mniejszych obszarów: Region Münsterland, Region Ostwestfalen-Lippe, Suedwestfalen, Region Aachen, Kolonia / Region Bonn, Dolny Ren, Zagłębie Ruhry, Region Duesseldorfu oraz Bergisches Städtedreieck.
1. Region Münsterland
Münsterland leży w północno-zachodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii. Obejmuje on cztery dzielnice Borken, Coesfeld, Steinfurt i Warendorf, jak również miasta Muenster, które z około 279.800 mieszkańców stanowi centrum regionu.
Münsterland to nowoczesny region przemysłowy o stabilnej strukturze, dominują tu firmy małe i średnie. Głównie jest to przemysł wytwórczy w sektorach tworzyw sztucznych, maszynowy, chemia, tekstylia, żywność, i inżynieria rolnicza,  silny jest również sektor usług, których udział zatrudnienia to aż 67,3 proc. W sumie 532.000 osób pracuje w około 95.000 firm w Münsterland.
Nowe obszary gospodarki regionalnej to informatyka, biotechnologia i nanotechnologia. Naukowym centralnym punktem regionu jest Westfälische Wilhelms-Uniwersytet Muenster, szósty co do wielkości uniwersytet w Niemczech. Działa tu również Max Planck Institute oraz Centrum Nanotechnologii.
Münsterland oferuje firmom atrakcyjną infrastrukturę. Region jest również bardzo dobrze rozwinięty pod tym względem dzięki obecności autostrad A1 i A2, linii kolejowych ICE na trasie Dortmund-Ems Canal i Mittelandkanal i Muenster / Osnabrueck Airport.
2. Ostwestfalen-Lippe
Region Ostwestfalen-Lippe (OWL) leży na północnym wschodzie Nadrenii Północnej-Westfalii i zajmuje powierzchnię 6521 km². Nieco ponad 2 mln osób mieszka w sześciu powiatach i 70 miastach, w tym Bielefeld, Detmold, Gütersloh, Minden i Paderborn, o gęstości zaludnienia 313 osób / km kwadratowy.
Ok. 718.800 pracowników pracuje w około 128.500 przedsiębiorstwach, co sprawia, że OWL jest  jednym z najsilniejszych regionów gospodarczych w Niemczech. Wyróżniają się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa – prawie 70 procent pracowników pracuje w firmach zatrudniających mniej niż 500 pracowników.
Szczególnie silne sektory to mechanika, przemysł meblarski, przemysł zdrowotny i medyczny, obróbka metali, przemysł elektryczny i przemysł spożywczy. Media, technologie informacyjne i komunikacyjne stale zyskują na znaczeniu. Działają tu międzynarodowo znane firmy, takie jak Benteler, Claas, Bertelsmann, Dr Oetker, Gerry Weber, Gildemeister, Melitta, Miele, Schüco oraz Wincor Nixdorf.
Uniwersytety w Bielefeld i Paderborn i osiem innych instytucji szkolnictwa wyższego to około 53.800 studentów. Władze regionu przykładają wagę do rozwijania i wzmacniania bliskich powiązań między nauką i biznesem.
Ostwestfalen-Lippe ma dobrą infrastrukturę logistyczną i komunikacyjną. Pod względem  międzynarodowym i krajowym istotne znaczenie ma autostrada wschód-zachód, drogi A2, A30 i A44, również A7 i A1 zapewniają szybkie połączenia we wszystkich kierunkach. Do tego drogi wodne (Mittellandkanal),  połączenia kolejowe ICE i IC. Największe lokalne lotnisko to lotnisko Paderborn-Lippstadt.
3. Suedwestfalen
Suedwestfalen  to region między Soest i Siegen, obejmuje dzielnice Soest, Siegen-Wittgenstein, Hochsauerlandkreis i Märkischer Kreis. Ponad 1,4 mln osób mieszka tu na powierzchni 6189 kilometrów kwadratowych przy gęstości zaludnienia 230 osób / km kwadratowy.
Suedwestfalen to centrum biznesowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Około 492.000 osób pracuje w 82.800 firmach. Główne branże to opieka zdrowotna, technologia oświetleniowa, obróbka metali, tworzywa sztuczne, elektrotechnika, mechanika, recykling, instalacje sanitarne i przemysł drzewny. Kluczowym sektorem jest przemysł motoryzacyjny, jego centrum mieści się w  Suedwestfalen.
W regionie działa wiele uczelni. Główne obszary badawcze to dziedzina sensoryki / systemów czujników, analizy i optymalizacji systemów multidyscyplinarnych stosowanych, materiałów budowlanych, chemii i nauki o materiałach.  Uniwersytety w  Suedwestfalen głównie skupiają się  na  inżynierii, naukach przyrodniczych, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, biznesie i inżynierii rolniczej.
Suedwestfalen jest dobrze rozwinięty komunikacyjnie dzięki autostradom A45 i A46 oraz A44 oraz licznym połączeniom kolejowym.
4. Region Aachen
Region Aachen leży w południowo-zachodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii w trójkącie granicznym z Belgią i Holandią. Obejmuje on Akwizgran Städte Region oraz okoliczne dzielnice Düren, Euskirchen, i Heinsberg. Przy średniej gęstości zaludnienia 363 osób / km kwadratowych, prawie 1,3 miliona ludzi mieszka tu na powierzchni 3525 km².
Około 73.000 firm w regionie zapewnia pracę dla ponad 363.000 pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. W sektorze produkcyjnym, główny nacisk kładziony jest na przemysł papierniczy, budowę maszyn, przemysł spożywczy, przemysł chemiczny,  produkcję wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych. Sektor usług generuje około 73 procent wartości dodanej brutto.
Silnie rozwijają się również innowacyjne branże przemysłu, zwłaszcza z dziedziny motoryzacji i  technologii kolejowych. Inne dotyczą nauk biologicznych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, nowoczesnych materiałów i technologii produkcji.
Ponad 50 procent z około 36.000 studentów na RWTH Aachen University studiuje kierunki związane z inżynierią. Dzięki obecności takich instytucji jak Aachen University of Applied Sciences, światowej sławy Jülich Research Center, czterech instytutów Fraunhofer i wielu innych ośrodków naukowych, rejon Aachen wyróżnia się jako innowacyjny ośrodek rozwoju technologii. Zainwestowały tu takie firmy jak Denso Automotive, Ericsson, Ford, Microsoft i Saint-Gobain Sekurit.
Region Aachen jest dobrze rozwinięty  pod względem infrastruktury i leży centralnie na skrzyżowaniu kilku autostrad między Düsseldorfem, Brukselą i Eindhoven. Zapewniają one szybki dostęp do czterech międzynarodowych lotnisk: w Düsseldorfie, Kolonii / Bonn, Maastricht-Aachen, i Brukseli i sieci szybkich  europejskich kolei.
Ze względu na swoje położenie region ten cechuje się wieloma połączeniami biznesu międzynarodowego, prowadzonych jest tu wiele projektów transgranicznych, międzynarodowych kontaktów biznesowych, projektów współpracy uniwersytetów i ośrodków naukowych z różnych krajów.

3 comments

  1. AndrzejS

    Te liczby dotyczące organizacji naukowych i stowarzyszeń pozauniwersyteckich robią ogromne wrażenie. Z takim zapleczem umysłowy nic dziwnego, że region ten jest swoistym gigantem i tak bardzo liczy się na arenie też międzynarodowej.

  2. Roberto

    Westfalia zawsze jakoś pozostawiała swój ślad na kartach historii. Dzisiaj można powiedzieć że jest kolejnym strategicznym punktem rozwoju gospodarczego Niemiec. Z takim zapleczem dziwne by było, gdyby nie było tam żadnych sukcesów.

  3. eliza k.

    U nas też powiedziałabym jest dobre zaplecze, np. w kapitale ludzkim, a o tak spektakularnych osiągnięciach nie słychać. Na pewno jakieś są, ale powinny być bardziej nagłaśniane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *