Technologia, która wpływa na nasz język

Wiele się mówi o tym, że komputery stają się tak mądre, że wkrótce będą zastępowały ludzi nie tylko na taśmach montażowych, ale także na czatach internetowych lub przy telefonach. Okazuje się, że to jest bliższe rzeczywistości, niż nam się wydaje – w 2014 roku pierwszy program przeszedł test Turinga, który przez 64 lata stanowił dla programistów przeszkodę nie do pokonania.

Dla niewtajemniczonych przypominamy, że Test Turinga polega na tym, że aplikacja powinna przez ponad 30 procent osób zostać uznana za człowieka, podczas zwykłej rozmowy na czacie.

Czy za kilka lat pojawią się aplikacje, które będą tłumaczyły tekst ze zrozumieniem? Jest to możliwe. Już dziś dwie osoby mogą rozmawiać płynnie przez telefon mimo tego, że będą mówiły w różnych językach. Google opracowało system, w którym dźwięki zamieniane są na tekst, który jest następnie tłumaczony przez usługę Tłumacza Google, dzięki czemu niemal natychmiast pojawia się tłumaczenie wypowiedzi drugiej osoby. Nie można tego jeszcze zastosować do tradycyjnego tłumaczenia, ale podczas korespondencji e-mailowej, rozmowy na czacie lub rozmowy telefonicznej, taka pomoc będzie wystarczająca.

Google posiada ogromną bazę pamięci tłumaczeniowych, dlatego tłumaczenia maszynowe są coraz lepsze. Z czasem mogą one dorównać tłumaczeniom robionym przez niedoświadczone osoby. Strach pomyśleć, co będzie później.

Technologia mowy

Smartfony są wyposażane w technologię rozpoznawania mowy (Siri, Google Now), która pozwala na wybieranie opcji za pomocą głosu. Nie mamy tu na myśli krzyczenia do słuchawki, tak, jak to miało miejsce w starych telefonach Nokia. Ta technologia jest wykorzystywana przede wszystkim w samochodach.

Miniaturyzacja pozwala dziś na wysyłanie wiadomości tekstowych, dyktowanych za pomocą głosu do smartwatcha, czyli małego smartfona zastępującego tradycyjny zegarek. Trwają prace nad udoskonaleniem tej technologi w taki sposób, by można było używać ją w zastosowaniach biurowych. Aplikacja może nawet nauczyć się rozpoznawania osób, które mówią, dzięki czemu znacznie łatwiejsze będzie rejestrowanie rozpraw sądowych i konferencji.

Technologia tekstu

Życie tłumaczy zmieniło się na lepsze, gdy do użycia weszła technologia OCR. Dziś działa ona także na niekorzyść ludzi, bo pozwala na łamanie niektórych zabezpieczeń CAPTCHA. Urządzenia stają się coraz inteligentniejsze i nikogo już nie dziwi smartfon lub tablet odczytujący pismo odręczne. Technologia nie jest jeszcze doskonała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *