Tłumaczenia to kluczowa umiejętność

Obecnie, około 200 milionów dzieci w Chinach uczy się języka angielskiego. Amerykańskich dzieci uczących się języka chińskiego jest znacznie mniej – około 24 tysiące spośród 54 milionów w wieku szkolnym.

USA może mieć za kilka lat problem z powodu ekspansji imigrantów ze Wschodu – będą to osoby dobrze wykwalifikowane i znające angielski, więc od razu poradzą sobie na rynku pracy. Nie można tego powiedzieć o Amerykanach. Kuleje edukacja na temat kultury wschodniej i języków, które dają ogromne możliwości. Tylko jednym z przykładów na to, jak wartościowe jest uczenie się języków azjatyckich, są ogromne możliwości wynikające z importu towaru z tych krajów.

W USA mówi się około 300 językami, z czego wiele ma zasięg lokalny i używa się ich w małych społecznościach. Wszyscy myślą, że językiem Ameryki jest angielski, ale to stwierdzenie coraz bardziej mija się z prawdą. Imigranci przybywający do tego kraju muszą zdać egzamin językowy, ale okazuje się, że ten przepis jest często omijany. Problem jest nasilony, o czym świadczy choćby przykład mężczyzny, który wygrał dużą kwotę w amerykańskiej loterii i podziękował za wygraną po hiszpańsku. Wzbudziło to duże kontrowersje wśród Amerykanów.

Do podobnych sytuacji dochodzi w Australii, która jest równocześnie krajem izolującym się, jak i multikulturowym. System edukacji w tym kraju zaniedbuje naukę języków. Uczniowie, którzy chcą poznać inne dialekty, muszą zaczekać aż do rozpoczęcia koledżu, co znacznie utrudnia proces.

Czy tłumaczenia są rozwiązaniem?

W powyższych przykładach wskazaliśmy na to, że w krajach rozwiniętych, gdzie głównym językiem jest angielski, pojawia się niechęć do nauki języka. Angielski jest bardzo popularny i jego znajomość jest dziś niezbędna do osiągnięcia sukcesu, jednak nie można ograniczać się wyłącznie do poznania tego języka. Mandaryński, Hindi-Urdu i hiszpański także mają prawie taką samą popularność.

Dla tłumaczy taka sytuacja jest korzystna – im większa będzie niechęć do uczenia się języka, tym więcej zleceń będą oni realizować. Globalizacja wymusza porozumiewanie się ludzi z innych krajów i kultur – bez tego świat nie mógłby się tak szybko rozwijać, a firmy osiągać zysków. Naszym zdaniem, tendencja dotycząca przyswajania nauki języków, szczególnie azjatyckich, musi ulec zmianie. W dzisiejszym świecie komunikacja jest bardzo ważna. Mam nadzieję, że ten tekst zmotywuje Cię do nauki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *