Biura tłumaczeń w mniejszych miastach

Niewątpliwie centrami skupiającymi zarówno samych tłumaczy, jak i zatrudniające ich specjalistyczne biura, są duże metropolie i tereny przygraniczne. Jednak zapotrzebowanie na tego typu usługi występuje w całym kraju. Niezależnie od wielkości miasta, zwykle nie ma większego problemu ze znalezieniem firmy czy osoby, która wykona potrzebny klientowi przekład. Zarobki w niewielkich miejscowościach są jednak przeważnie niższe niż na przykład w stolicy. Mniejszy jest też wybór dla klienta szukającego tego rodzaju usługi.

Czy opłacalność prowadzenia biura zależy od wielkości miasta?

Wydawać się może, że skoro w metropoliach biur tłumaczeń jest sporo i wszystkie swobodnie utrzymują się na rynku, to właśnie tam jest najlepsze miejsce do tego rodzaju działalności. Duże miasto daje w końcu wielkie możliwości, przede wszystkim związane z funkcjonowaniem wielu korporacji międzynarodowych i zagranicznych koncernów, zainteresowanych inwestycjami w tych miejscach. Wydawać się więc może, że większość zleceń na tłumaczenia trafia właśnie do stolicy i największych miast.

Generalnie jest to prawda, jednak nie do końca – biuro tłumaczeń w dużym mieście napotyka na szereg problemów:

  • stała rywalizacja z konkurencją, która w okolicy jest zwykle spora;
  • wyższe koszty wynikające z konieczności zatrudniania większej liczby bardziej wyspecjalizowanych tłumaczy i zapewnienia im odpowiednich warunków pracy;
  • wydatki na działania reklamowe i marketingowe, mające przyciągać potencjalnych klientów właśnie do tego konkretnego biura;
  • konieczność posiadania rozbudowanej sieci tłumaczy o różnych specjalizacjach i znających rozmaite, także egzotyczne języki.

Wszystko to wymuszane jest rzeczywiście większą liczbą bardziej różnorodnych zleceń oraz konkurencją na rynku. Sprawia zaś, że same koszty prowadzenia działalności znacząco rosną i trzeba zgrabnie balansować między opłacalnością a chęcią zatrzymania klienta.

W małych miastach jest spokojniej, ale zleceń też nie brakuje

Mając świadomość faktu, że to największe ośrodki miejskie przyciągają biznes i inwestycje, łatwo można założyć, że właściciele biur tłumaczeń w małych miastach narzekają na brak zleceń. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście, samych klientów na pewno nie jest tylu co w Warszawie, ale jest to rekompensowane niższymi kosztami prowadzenia działalności oraz brakiem konieczności prowadzenia o nich ciągłej walki z liczną konkurencją.

W niewielkich miejscowościach zwykle dużą rolę odgrywa czynnik społeczny: ludzie znają się nawzajem, wymieniają opinie na temat profesjonalizmu usług, z jakich korzystają – a często też wolą „dać zarobić swojemu” niż obcej firmie z sąsiedniego, większego miasta.

Specyfiką tego rynku jest też duża ostrożność w inwestowaniu. Mało kto zdecyduje się na otwarcie kolejnego biura tłumaczeń tam, gdzie już działające spokojnie realizują zapotrzebowanie na tego typu usługi. Mniejsza konkurencja w małych miasteczkach powoduje zatem, że jeżeli już powstaje tam biuro, to cieszy się ono najczęściej dobrą opinią i otrzymuje całkiem sporo zleceń.

Lokalizacja jest czasem ważniejsza niż liczba mieszkańców

Nawet niewielkie mieściny, jeśli są zlokalizowane w pobliżu granic lub większych terenów inwestycyjnych, są świetnym miejscem, aby otworzyć biuro tłumaczeń. Można tam liczyć przede wszystkim na zlecenia od biznesmenów i inwestorów, ale także innego typu – na terenach przygranicznych bowiem często współpracują ze sobą na przykład także lokalne służby medyczne, organizacje kulturalne, nawiązywane są relacje handlowe.

Chcąc więc otworzyć biuro tłumaczeń, warto kierować się nie tylko wielkością miasta, ale także brać pod uwagę takie czynniki jak jego lokalizacja oraz nasycenie rynku usługami, które będzie się świadczyć. Dobrze jest też porozmawiać z miejscowymi władzami o planach na najbliższą przyszłość, bo jeśli jest w nich na przykład zorganizowanie parku technologicznego czy tworzenie miejsc pod zagraniczne inwestycje, zleceń dla tłumaczy na pewno nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *