Tłumaczenia poezji

Tłumaczenie poezji (wierszy) należy do jednej z dziedzin tłumaczeń, wzbudzających największe emocje. Niełatwo przecież przełożyć melodię i sens szeleszczących wierszy polskich na język angielski czy francuski… Tłumacz ma nie lada problem, jak poradzić sobie z tłumaczeniem poezji na obcy język, choć podobnie sprawa się ma co do tłumaczeń z obych języków na język polski. Pojawiają się czasami głosy, że tłumaczenie poezji nie ma sensu, ponieważ wiersz przetłumaczony na inny język nabiera innego kształtu i ma nieco inny przekaz niż oryginał.

Są jednak tłumacze, którzy kochają poezję, lubią bawić się słowem pisanym i tłumaczą wiersze.

Nasze biuro tłumaczeń dysponuje bazą tłumaczy trudniących się hobbystycznie tłumaczeniem poezji. Niektórzy z nich są młodzi, mają jednak za sobą wielkie osiągnięcia, wielu z naszych tłumaczy może pochwalić się nie lada dorobkiem. W dobie globalizacji tłumaczenie wierszy staje się jednym z bardziej osobliwych zajęć, tak bardzo nie pasującym do naszej rzeczywistości… Ale czy młody poeta ma jakąś szansę zaistnieć za granicą, jeśli jego wiersze nie zostaną przetłumaczone na angielski lub francuski?

Tłumacząc wiersze należy oczywiście spełniać szereg zasad. Zanim tłumacz przystąpi do tłumaczenia, potrzebna jest interpretacja i właściwe zrozumienie autora. Zazwyczaj potrzeba na to trochę czasu, jednak na wielki efekt warto czekać! Zapomnij na moment o tej machinie goniącego do przodu świata, pomyśl o tej chwili, kiedy odczułeś przypływ weny twórczej i napisałeś wiersz i wyobraz sobie, jak tłumaczenia Twoich wierszy publikowane są za granicą w różnych językach i jak zachwycają się nimi Francuzi, Hiszpanie czy Anglicy… Byłoby fajnie, prawda?

U nas wiersze nie są oczywiście traktowane tak jak inny tekst, my obchodzimy się z nimi jak z dziełami sztuki. Na podstawie biografii naszych tłumaczy dobieramy osobę, która naszym zdaniem poradzi sobie świetnie z tłumaczeniem wiersza. Jeśli wybrany tłumacz czuje się na siłach zlecamy mu tłumaczenie i pozostaje nam wszystkim czekać na piękny – miejmy nadzieję – przekład wiersza.