Język arabski – język cywilizacji przyszłości?

13 grudnia 2019

Arabski uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i zarazem najtrudniejszych języków świata. Dźwięki, wspaniały styl i bogate słownictwo sprawiają, że ma niepowtarzalny charakter i smak. Należy do tej samej „rodziny”, co m.in. hebrajski i aramejski. Swymi początkami sięga przed-islamskiej Arabii, gdzie plemiona posługiwały się lokalnymi dialektami. Wraz z objawieniem Koranu jego unikalna forma i ambitne przesłanie przyniosły na zawsze zmianę arabskiego społeczeństwa. Z czasem ta klasyczna odsłona rozwinęła się w to, co nazywamy współczesnym standardowym arabskim, który obecnie jest jednym z najczęściej używanych języków na naszym globie – według klasyfikacji Ethnologue z 2017 roku liczy ok. 292 mln rodzimych użytkowników! Regularnie można usłyszeć, że to język przyszłości. Zobaczmy, ile kryje się w tym prawdy.

Planujesz wejść na rynek arabski i w związku z tym potrzebne będą ci specjalistyczne tłumaczenia z języka polskiego na arabski oraz z języka arabskiego na polski? Celuj w ekspertów z najwyższej półki, którzy współpracują z biurami tłumaczeń o nieskazitelnej opinii – współpraca z biurem tłumaczeń SuperTłumacz to bezpieczeństwo i pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

Kilka faktów z historii języka arabskiego

Język arabski istnieje już od ponad 1000 lat. Uważa się, że pochodzi z Półwyspu Arabskiego – po raz pierwszy rozmawiały w nim koczownicze plemiona w północno-zachodniej granicy tego rejonu.

Czy wiesz, że…? słowo „arabski” oznacza „koczowniczy”.

Arabski należy do rodziny języków semickich – niektóre z nich albo wymarły albo uległy znacznemu ograniczeniu z powodu rozprzestrzeniania się języka arabskiego. Fenicki, starożytny język współczesnego Libanu, już nie istnieje, koptyjski – ostatnia faza rozwojowa języka egipskiego – jest teraz używany tylko w koptyjskim kościele.

Czytaj również:

Ekspansja arabskiego

Rozprzestrzenianie się tego języka nastąpiło w wyniku podróży różnych wędrownych plemion z Półwyspu Arabskiego. Wpływ na to miały także małżeństwa między Arabami a grupami rdzennych mieszkańców. Warto odnotować, że takie związki sprawiały, że pojawiały się kolejne arabskie dialekty. Nie można w tym miejscu zapomnieć również o arabskich podbojach, które w bardzo znaczący sposób przyczyniły się do szybkiego rozwoju języka – największe z nich przypadły na VII wiek – dotarł on wówczas do Afryki Północnej, Półwyspu Iberyjskiego i do dzisiejszych Chin.

  • Arabski jest wyjątkowy, ponieważ technicznie obejmuje wiele odmian, ale jest powszechnie klasyfikowany jako jeden język.

  • Jako jeden język arabski jest jednym z czterech najczęściej używanych języków na świecie, obejmującym ponad 400 milionów użytkowników (tych rodzimych oraz tych, dla których jest drugim językiem, dane za klasyfikacją Ethnologue z 2017 roku).

Wiele z tego, co jest znane z pisanego, klasycznego arabskiego pochodzi z wydarzeń zapisanych w Koranie, świętej księdze wyznawców islamu.

MSA…? O co chodzi?

  • W ostatnich latach pojawił się termin nowoczesny standardowy arabski (MSA).

  • Jest prawie identyczny z klasycznym, formalnym arabskim znanym z Koranu. Różni się od niego tym, że w jego szacie słownej spotkamy wiele nowoczesnych słów, a także pewnymi rozbieżnościami w konstrukcjach gramatycznych.

  • Obecnie jest najczęstszą formą języka arabskiego, a także odmianą nauczaną w szkołach i na uczelniach. Ponadto najczęściej używa się go w miejscach pracy, w polityce, a także w mediach.

Siła przenikania języka arabskiego

Przez stulecia swojego istnienia język arabski chłonął słowa z innych języków, w tym hebrajskiego, aramejskiego, perskiego, greckiego, angielskiego czy francuskiego.

Wpłynął także na inne języki, w tym m.in. na turecki, bengalski, hindi, indonezyjski czy tagalski /tagalog.

Czy wiesz, że…?

  • Wiele angielskich słów zaczyna się od arabskiego „al.”.

  • Język arabski miał również szczególny wpływ na słownictwo języków, na które oddziaływała kultura islamu, np. perski, turecki, kurdyjski, hiszpański, suahili, urdu i inne.

  • Przykłady arabizmów: admirał, alchemia, algebra, alkohol, arsenał, bazar, cyfra, henna, imam, islam, kalif, kawa, meczet, mudżahedin, muzułmanin, sufizm, szejk, szyfr, szyizm, zenit czy zero.

Warto być świadomym, że według wielu specjalistów arabski nadal jest kluczowym językiem w sprawach światowych. Niezależnie od tego czy chcesz poszerzyć swoje możliwości zawodowe, poznać nową kulturę, czy wchodzić w interakcje z rosnącą liczbą jego użytkowników – znajomość tego języka niesie ze sobą wiele korzyści.

Jeśli jednak nie znasz arabskiego, pamiętaj, że nie jest to bariera uniemożliwiająca podróże, wyjazd służbowy czy plany biznesowe. Zawsze istnieje możliwość współpracy ze specjalistami, tłumaczami-ekspertami, którzy zawodowo zajmują się tym językiem.

Naucz się języka arabskiego

Jest jednym z najstarszych języków mówionych i niesie ze sobą wspaniałą historię i spuściznę cywilizacyjną.

Arabski alfabet

Alfabet arabski składa się z 18 podstawowych znaków i 28 liter. Jego nauka jest pierwszym krokiem do nauczenia się tego języka.

  • Pisany od prawej do lewej.

  • Litery mogą mieć różne formy – wszystko zależy od pozycji, którą zajmują w danym wyrazie.

  • Chcąc nauczyć się alfabetu i uczyć się pisania po arabsku, należy zwrócić uwagę na kropki – służą one do odróżnienia jednej litery od drugiej.

Jedno słowo, wiele określeń

Zdawaliście sobie z tego sprawę, że w języku arabskim istnieje co najmniej 11 słów na określenie „miłości” i dosłownie setki słów dotyczących „wielbłąda”?

11 słów o miłości

  • Arabski ma co najmniej 11 słów bezpośrednio dotyczących wyrazu „miłość”. Każdy z nich opisuje inny etap procesu zakochiwania się.

  • Słowo „hawa” mówi o początkowej atrakcji lub skłonności duszy czy umysłu do drugiej osoby. Termin ten pochodzi od słowa „h-w-a” oznaczającego przemijający wiatr, który może wznosić się i opadać.

  • „Alaaqa” pochodzi od „alq” oznaczającego „przylgnąć do”. Odnosi się do następnego etapu miłości, kiedy serce zaczyna przywiązywać się do ukochanego.

  • Przekształcenie się miłości w ślepe pragnienie to „ishq”.

  • Wszystko pochłaniające kocham w arabskim brzmi „shaghaf”.

  • Ostatni etap zakochiwania się, „huyum” opisuje całkowitą utratę rozumu.

Setki słów o wielbłądzie

  • „Al-Jafool” oznacza wielbłąda, który jest czymś przerażony,

  • „Al-Harib” to samica wielbłąda, która kroczy przed innymi na dużą odległość, tak że wydaje się, że ucieka.

Najczęściej używane słowo w języku arabskim

Najczęściej używane słowo w języku arabskim hubb tłumaczy jako to, co ma potencjał, by wyrosnąć na coś pięknego.

Serce

Słowo „serce”, czyli arabskie „qalb” pochodzi od słowa głównego „q-l-b” oznaczającego odwrócenie lub przewrócenie czegoś. Chociaż słowo odnosi się do fizycznego serca, stosuje się je także w sytuacji, gdy myślimy o naszych sercach jako o czymś, co nieustannie przewraca emocje, decyzje i opinie.

Wskocz na wyższy poziom – ucz się gramatyki arabskiej

Jeśli chodzi o klasyczną gramatykę arabską, jest ona podzielona na pięć gałęzi:

  • leksyka – dotyczy znaczenia i objaśnienia słownictwa arabskiego,

  • morfologia – zajmuje się formą słów,

  • składnia – chodzi tu o naukę fleksji,

  • pochodzenie – to nauka o pochodzeniu słów,

  • retoryka – to nauka o jakości konstrukcji zdań.

Arabska literatura

Najstarszą formą literatury arabskiej jest poezja. Literatura arabska ma wspaniałą starą historię. Jest bardzo ważna dla osób zainteresowanych nauką języka arabskiego i gramatyki arabskiej.

Warto wiedzieć: VIII-X wiek – złoty wiek literatury arabskiej, zwany renesansem islamu.

Nie każdy musi znać język arabski. Jego nieznajomość nie musi być też dla ciebie barierą w kontaktach biznesowych. Jeśli w sprawach zawodowych lub prywatnych potrzebujesz wsparcia tłumacza, szukaj go wśród specjalistów, którzy przygotują ci ekspercie translacje „z” i „na” arabski.

Arabski – Język przyszłości?

Obecnie język arabski jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie. Liczy ponad 30 potocznych odmian i nie ma zgody co do tego czy jest to język niebiański, czy ziemski.

  • Niektórzy wierzący uważają, że jest językiem samego Boga, a nawet wysnuwają hipotezę, że to jedyny język używany w niebie.

  • Inni tworzą teorię, że jest to język najbardziej zbliżony do tego, w którym mówił Jezus.

Czy w ogóle to możliwe, aby nauczyć się arabskiego?

  • Język arabski ma reputację trudnego, a dla wielu nauka nowego zestawu liter i dźwięków może być zniechęcająca.

  • Dobrą wiadomością jest to, że w odniesieniu do swojego skryptu jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym językiem na świecie, w którym istnieje pełna kompatybilność scenariuszy dźwiękowych. To znaczy, że każdy dany dźwięk (lub fonem) jest konsekwentnie i wyłącznie skryptowany za pomocą jednej litery. Morfologicznie wszystkie słowa wywodzą się głównie z trójstronnego rdzenia. Oznacza to, że początkujący uczeń języka arabskiego jest mniej zależny od słownika.

Czy wiesz, że…? Na świecie jest ok. 300 milionów arabskich użytkowników, a arabski jest językiem urzędowym w ponad 20 krajach. Jest również oficjalnym językiem w Organizacji Narodów Zjednoczonych, Lidze Arabskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej i Unii Afrykańskiej.

Według raportu British Council zatytułowanego „Language for the future”, w pierwszej dziesiątce języków przyszłości znajdują się: hiszpański, arabski, francuski, chiński mandaryński, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, turecki i japoński. Raport stanowi także argument ekonomiczny – warto się go uczyć, aby mieć więcej atutów na rynku pracy czy prowadzić samodzielne rozmowy biznesowe.

Arabski kluczem do biznesu (?): „Sześć krajów arabskojęzycznych pojawia się wśród 50 największych brytyjskich rynkach eksportowych towarów, a łączna wartość dla gospodarki przekracza 12 miliardów funtów w 2012 roku. Jest to więcej niż wartość eksportu Wielkiej Brytanii do Hiszpanii, Chin lub Włoch” – czytamy w wyżej wspomnianym raporcie British Council z 2013 roku.

Patrząc perspektywicznie: Bliski Wschód staje się ważny w świecie globalnym i geopolityce. Jednak niewielu ludzi mówi po arabsku w świecie zachodnim.

As w rękawie: Arabski jest także kartą przetargową przy kandydowaniu na wiele miejsc pracy, m.in. w takich dziedzinach jak: dziennikarstwo, biznes i przemysł, edukacja, finanse i bankowość, tłumaczenie i interpretacja, doradztwo czy służby zagraniczne i wywiadowcze.

Kierunek biznesowy (?)

To powody, dla których warto rozważyć naukę języka arabskiego:

  • Szacuje się, że na Bliskim Wschodzie PKB wynosi ponad 600 miliardów dolarów rocznie.

  • Region stwarza szansę na eksport na tamtejsze rynki różnych towarów i usług.

  • Ogromne inwestycje realizowane są w obszarach tj.: budownictwo, finanse, telekomunikacja i turystyka w Zatoce Perskiej.

  • System bankowy w świecie arabskim w dużej mierze opiera się na prawach szariatu. Stąd każdy, kto chce zrozumieć lokalne „warunki gry”, musi lepiej zrozumieć język arabski i jego kulturę.

  • Sprawia, że nasz mózg pracuje bardziej intensywnie.

Według szacunków Pew Research Center z 2010 roku na świecie jest 1,6 miliarda muzułmanów. Islam jest również najszybciej rozwijającą się główną religią na świecie. Językiem modlitw w islamie jest język arabski.

  • Arabowie wnieśli znaczący wkład w dziedzinie nauki, medycyny, filozofii, literatury, matematyki, nawigacji, astrologii i architektury. Znajomość języka arabskiego umożliwia więc samodzielne odkrywanie tego ogromnego zasobu wiedzy w ich języku.

  • Biznesmeni i różnego rodzaju przedsiębiorcy podróżujący do krajów arabskich powinni zdawać sobie sprawę, że władanie tym językiem działa na ich korzyść – miejscowi łatwiej się przed nami otworzą, ale i my będziemy bardziej wszystkiego świadomi. Nelson Mandela powiedział: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.

  • Przyda się osobom myślącym o karierze w dyplomacji.

  • Znajomość arabskiego jest też bezcenna dla każdej osoby podróżującej po tym miejscu na Ziemi.

Nie znasz języka arabskiego, a potrzebujesz wysokiej jakości przekładu materiałów biznesowych lub prywatnych? Najbezpieczniej skontaktować się z biurem tłumaczem, które świadczy usługi specjalistyczne jak tłumaczenia przysięgłe języka arabskiego – tylko eksperci z górnej półki mogą ci zagwarantować to, czego potrzebujesz!

Podobne artykuły

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawialiście się kiedyś, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się,

Historia języka angielskiego w pigułceO językach obcych

Historia języka angielskiego w pigułce

19 kwietnia 2022

Angielski to współczesny lingua franca, czyli język światowy. Według wyliczeń Etnologue posługuje się nim

0
Would love your thoughts, please comment.x