TOP 3 symboli Anglii

Król Artur – legendarny władca ludu Brytów, wokół którego powstały legendy, dzieła literackie przetłumaczone na wiele języków świata i współcześnie filmy. Działał na przełomie wieków V-VI. Według podań, wraz z wyjęciem miecza Excalibur, został królem, a następnie założył Bractwo Okrągłego Stołu, które miało walczyć ze złem oraz szukać świętego Graala (kielicha, z którego pił podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus). Jako sprawiedliwy władca był dobry dla swoich poddanych. Na łożu śmieci miał powiedzieć, że nie jest królem państwa, a ludzi. Król Artur symbolizuje odwagę, walkę w słusznej sprawie, szlachetność, mądrość oraz dobroć wobec innych ludzi.

Zamek królewski w Windsorze – jedna z największych i najsłynniejszy budowli, będący zarazem rezydencją królów angielskich od 1110 roku. Budowę zamku zapoczątkował sam Wilhelm Zdobywca, a dalsze prace poprowadzili Edward III z dynastii Plantagenetów oraz Edward IV (dynastia York). Symbol Wielkiej Brytanii, który do dzisiaj służy jako ośrodek wypoczynkowy dla królowej Elżbiety II. Zamek w Windsorze zajmuje aż 45 000 metrów kwadratowych i posiada 19 baszt! W środku znajduje się wiele cennych kolekcji malarstwa, rysunków i innych wyrobów artystycznych.

Piłka nożna – nie mogliśmy nie wspomnieć tutaj chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolu na świecie. Football został rozpowszechniony dzięki Anglikom. W 1855 roku powstał pierwszy klub piłkarski – Sheffield Club, a w 1863 roku założono w tym kraju pierwszą federację piłkarską. Na wyspach brytyjskich odbył się też pierwszy mecz na szczeblu międzynarodowym. Anglicy zmierzyli się w 1872 roku ze Szkotami. Wynik był sprawiedliwy (0:0). Piłka nożna od tego czasu stała się najpopularniejszą dyscypliną sportową na naszym globie. Począwszy od 1930 roku rozgrywane są co cztery lata Mistrzostwa Świata, które wyłaniają najlepszą reprezentację danego kraju.