TOP 3 symboli Czech

1. Krecik – kto z nas nie zna tego sympatycznego zwierzątka z kreskówek Zdenka Milera? Do dzisiaj dźwięczy nam w uszach często używane słowo „Ahoj”. Krtek, czyli tłumaczony z czeskiego krecik przeżywa masę przygód wraz ze swoimi przyjaciółmi z polany i lasu. Zdobył olbrzymią popularność wśród dzieci w ponad 60-ciu krajach, w tym także u nas. To cały czas uśmiechnięte zwierzątko jest rozpoznawane na całym świecie i stało się mocną marką czeskiej animacji.

2. Tańczący dom – kto nie zauważył w Pradze tej budowli, może mówić o prawdziwym pechu. Tańczący dom stoi na rogu ulic w dzielnicy Nové Město. Kilka metrów dalej płynie rzeka Wełtawa. Tancici dum to awangardowy budynek projektu dwóch czeskich architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry. Został postawiony w 1997 roku. Jego wygląd jest niecodzienny, awangardowy – doskonale pasuje do zabudowy secesyjnej. Turyści oglądając ten budynek mówią, że z oddali przypomina tańczącą parę – stąd właśnie taka ciekawa nazwa obiektu.

3. Katedra na Hradczanach – symbol Pragi, stolicy Czech. Absolutny punkt programu podczas zwiedzania miasta. Świątynia dominuje nad Zamkiem Praskim swoją wielkością oraz rangą. Co ciekawe, budowa katedry trwała aż 600 lat! Poświęcenie jej dokonało się dopiero w 1929 roku. W kościele znajdziemy kryptę królewską, kaplicę i koronę św. Wacława – patrona Czech. To właśnie tutaj koronowano monarchów państwa. Obecnie jest miejscem odwiedzanym przez turystów praktycznie wszystkich krajów na świecie.