TOP 3 symboli Francji

Kogut galijski – nieoficjalny symbol Galii i Celtów zamieszkujących tereny dzisiejszej Francji. Dlaczego akurat ten ptak hodowlany doczekał się nadania takiej rangi? Już tłumaczymy. Otóż słowo „gallus” oznaczało w języku łacińskim słowo „galijski” oraz „koguta”. Zwierzę zostało przyjęte najpierw przez Franków, potomków Francuzów i utrwaliło się aż do czasów współczesnych. Kogut znajduje się też na pieczęci państwowej oraz był maskotką podczas Mistrzostw Świata France 1998.

Zburzenie Bastylii – wydarzenie, które na zawsze zmieniło bieg historii Francji. Bastylia była z początku paryskim zamkiem, zbudowanym w latach 1370-1383. Budowla miała przede wszystkim bronić bramy św. Antoniego. Z czasem straciła jednak cel obronny, a przeistoczyła się w więzienie. Bastylia stała się symbolem ucisku, cierpienia i kwintesencją panowania dynastii Burbonów, znienawidzonych przez paryskich mieszczan. 14 lipca 1789 roku doszło do zamieszek, które zapoczątkowały Wielką Rewolucję Francuską. Zamek został zdobyty przez mieszkańców, a ten dzień ogłoszono później świętem narodowym Francji.

Bagietka – mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę, dzięki komu możemy zajadać się tymi podłużnymi i smacznymi wyrobami piekarskimi. Bagietka stała się symbolem Francji, a przede wszystkim jej stolicy – Paryża. Wymyślili ją piekarze pracujący dla Napoleona Bonaparte. Skąd wziął się ich pomysł? Wytłumaczenie jest proste – jej kształt ułatwiał marsz żołnierzom cesarza Francuzów, którzy bez problemów chowali ją w kieszeniach. Bagietki są dzisiaj podstawą śniadania mieszkańców Francji. Zapewne każdy z nas jadł chociaż raz ten przysmak i docenił jego kruchość oraz miękkie wnętrze.