TOP 3 symboli Grecji

Ateny – największy z greckich symboli, stolica kraju. W starożytności Ateny były państwem-miastem, czyli polis. Powstało ono w połowie II tysiąclecia przed naszą erą, a rozkwit nastąpił za panowania Peryklesa w IV wieku p.n.e. Miasto zostało obwarowane i rozbudowane gospodarczo. To właśnie tam miały miejsce narodziny demokracji bezpośredniej oraz największych umysłów i artystów tamtych czasów. Na terenie Aten działał np. rzeźbiarz Fidiasz, filozofowie – Platon, Arystoteles czy Sokrates. Polis zostało podbite w 338 roku p.n.e. przez Macedonię, a następnie Rzymian. Obecnie w stolicy żyje ponad 650 tysięcy mieszkańców. Największe pieniądze zdobywa się tam na turystyce. Do dzisiaj zachowały się takie zabytki jak: Akropol, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Wieża Wiatrów czy Kalimarmaro (marmurowy stadion z III wieku p.n.e.).

Zeus – postać z mitologii greckiej, największy i najwyższy w hierarchii bóg olimpijski. Jego atrybutami były pioruny, dlatego też tłumaczymy, że Zeus był władcą błyskawic. Stał na czele wszystkich innych bogów oraz panował nad ludźmi. Według wierzeń Greków, Zeus opiekował się narodem, rodzinami i strzegł wszelkich praw. Mitologia podaje, że miał wiele kobiet, ale przyjęło się, że najważniejszą z nich była jego żona – Hera. Ze związków rodziły się zaś dzieci – półbogowie, herosi, królowie i królowe, bohaterowie oraz mężni wojownicy. Jednym z najbardziej znanych synów Zeusa był Herakles (Herkules) – starożytny odpowiednik Supermana.

Demokracja – czyli z greckiego „rządy ludu”. Ze szkoły wiemy, że jest to system rządów polegających na sprawowaniu władzy przez większość obywateli lub przez ich przedstawicieli. W większości krajów obowiązuje demokracja parlamentarna, a prawa strzeże konstytucja. Ustrój zrodził się w antycznej Grecji, a w szczególności – Atenach. Obowiązywała tam demokracja bezpośrednia – obywatele aktywnie uczestniczyli w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących swojego polis. Jednakże, nie każdy mógł zabrać na takich spotkaniach głos. Praw pozbawieni bowiem byli niewolnicy, dzieci, kobiety oraz cudzoziemcy. Głównym miejscem spotkań politycznych obywateli Aten była Agora.