TOP 3 symboli Indii

Taj Mahal – (po polski brzmi: Tadź Mahal). Najcharakterystyczniejsza budowla w Indiach wzniesiona w XVII wieku przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Władcy zmarła przedwcześnie ukochana żona – Mumtaz Mahal i to właśnie na jej cześć kazał wybudować ten obiekt. Stanowi punkt praktycznie wszystkich wycieczek zagranicznych. Taj Mahal to cały kompleks budowli – świątyni, bram, czterech minaretów, mauzoleum i ogrodu krajobrazowego. Według podań władca miał wydać rozkaz swoim żołnierzom, aby ci obcięli kciuki wszystkim 20-25 tys. robotnikom. Jak tłumaczy legenda, Szahdżahan nie chciał by dzięki ich pracy powstała kiedykolwiek podobnie piękna budowla.

Bollywood – tak określa się indyjski przemysł filmowy, który zaczął się rozwijać w latach 70. ubiegłego wieku. Nazwa ta pochodzi od zbitki słów: Hollywood i Bombaj – miasta w Indiach, w którym zapoczątkowano wielką kinematografię indyjską. Choć słowo „Bollywood” stało się symbolem, w samym kraju nie przyjęło się ono z aprobatą. Hindusi wolą nazywać swój skarb narodowy hindi cinema lub hindi-urdu. Najważniejszymi postaciami bollywoodu są reżyserzy i producenci filmów jak: Mehboob Khan czy Karan Johar. Najbardziej znanym aktorem hinduskim jest z kolei Shah Rukh Khan. Filmy bollywoodzkie opowiadają głównie o miłości i kręcone są w formie musicali.

Kasty – czyli zamknięte grupy społeczne z których nie da się po prostu wyjść, czy wejść. System kastowy w Indiach powstał na przełomie 1000 a 200 roku p.n.e., a formalnie został zniesiony dopiero w połowie ubiegłego wieku. Pomimo tego wiele regionów w Indiach dalej opiera się na kastach – warnach z hinduskiego. Najprościej tłumacząc – hinduizm dzieli społeczeństwo na cztery warny: bramini (najwyższa klasa, ludzie uprzywilejowani), kszatrijowie (wojownicy, monarchowie), wajśjowie (kupcy, rzemieślnicy) i śudrowie (służba). Są jeszcze dalitowie czyli tzw. „niedotykalni” – pozbawieni jakichkolwiek praw, ludzie uważani za nieczystych. Przynależność do każdej kasty jest dziedziczna i nie da się jej w żaden sposób zmienić. System ten był bardzo charakterystyczny dla Indii i budził wiele kontrowersji. Oficjalnie podziału kastowego już nie ma, ale hinduizm nie zmienił w tym punkcie swoich praw.