TOP 3 symboli Japonii

Katana – niezwykle ostra szabla dawnych samurajów (tu kolejny symbol) – rycerzy starożytnej Japonii. Była to ich podstawowa broń dzielnych wojowników, o których układano legendy i podania. Umiejętności władania kataną ocierały się o sztukę, a dla samurajów stworzono nawet kodeks postępowania i godnego zachowania. Do wykonania tego typu szabli używa się najwyższego gatunku unikatowej stali. Ostrze formowali wyszkoleni płatnerze oraz szlifierze. Ich pracę miała potwierdzić próba cięcia. Wynik, wraz z potwierdzeniem shōguna, zapisywano na kartce papieru ryżowego. Japończycy wierzyli, że dusza samuraja zawierała się w klindze miecza, nie ostrzu.

Sakura – tłumacząc z języka japońskiego – nazwa ozdobnej wiśni. Domyślacie się pewnie, że kwiat tego drzewa jest narodowym symbolem Japonii, z racji tego, że wyspa w czasie kwitnienia zamienia się w piękną, bladoróżową krainę. Stąd właśnie pochodzi określenie „Kraju Kwitnącej Wiśni”. W przeszłości sakura była kojarzona z etosem samurajów i co dziwne – kamikadze, czyli japońskich pilotów samobójców. Kwitnienie wiśni rozpoczyna się już w lutym na wyspie Okinawa, potem dociera do Kioto, Tokio i Osaki, a następnie przesuwa się na północ.

Gejsze – kobiety, artystki w sztuce konwersacji, śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych japońskich instrumentach. Ich praca polega na umilaniu życia Japończyków, ale nie w złym sensie tego znaczenia. Kobieta, która chciała zostać gejszą, musiała przejść sześcioletni okres szkolenia. W tym czasie uczyła się tańca, śpiewu, dobrych manier. Poznawała literaturę i poezję. Są one również ekspertkami ceremonii herbacianej. Wraz z kolejnymi wiekami rola gejszy stopniowo zanikała, jednakże współczesny rząd Japonii stara się przywrócić dawną dobrą tradycję – trzeba powiedzieć, że robi to z sukcesem.