TOP 3 symboli Norwegii

Łosoś – ryba, która występuje w wielu wodach naszego kontynentu. Rybacy łowią je np. w Morzu Białym, Północnym Bałtyckim czy w Północnej części Oceanu Atlantyckiego. Norwedzy słyną z połowu tej ryby, której mięso zdaniem wielu smakoszy, charakteryzuje się delikatnym smakiem. Łosoś bogaty jest ponadto w wiele witamin, składników odżywczych i minerałów, które chronią nas przed cholesterolem, anemią, starzeniem oraz korzystnie wpływa na działanie mózgu.Zapewne wiele osób potrafi rozpoznać mięso w sklepie z dużej odległości. Dlaczego? Jest ono przeważnie pomarańczowe, ponieważ jak tłumaczą eksperci – kolor dodaje pasza zjadana przez te ryby. Absolutny symbol Norwegi.

Troll – postać albo raczej stworzenie, które przypomina trochę człowieka. Wywodzi się z mitologii nordyckiej, głównie norweskiej. Dawni mieszkańcy Skandynawii wierzyli, że trolle są złośliwe, brzydkie, raczej mało mądre i z natury podstępne. Na szczęście miały one zamieszkiwać trudno dostępne dla człowieka tereny – lasy, jaskinie, góry. Mówiono, że zamieszkują też dna mórz. Lubiły rzeczy złote i błyszczące, ale ich działalność ograniczała się tylko w porze nocnej – trolle nie znosiły bowiem promieni słonecznych. Jeżeli jakiś nie schował się w porę przed słońcem, zamieniał się nagle w kamień. W Norwegii o tych stworach pisali m.in.: Peter Christen Asbjørnsen, czy Jørgen Moe. Postać trolla przeniknęła do kultury masowej – pojawiły się jak dotąd w wielu filmach i grach komputerowych.

Fiord – musimy wytłumaczyć przede wszystkim jedną kwestię związaną z pewnym polskim kawałem: fiordy nie jedzą ludziom z ręki. Nie są w ogóle zwierzętami, a głębokimi zatokami mocno wcinającymi się w ląd. Charakteryzują się też bardzo stromą linią brzegową oraz dolinami polodowcowymi. Najwięcej tego typu uwarunkowań w terenie znajdziemy właśnie w Norwegii. Najdłuższymi fiordami na świecie są m.in. Sognefjord (203 km) i Hardangerfjord (179 km). Najgłębszym: również Sognefjord (1308 metrów). Wszystkie te rekordy należą do omawianego przez nas kraju.