TOP 3 symboli Portugalii

Kogut z Barcelos – jeden z najważniejszych symboli Portugalii, obecny na pocztówkach, obrazkach, a także często przedstawiany w postaci figurek. Z kolorowym kogutem wiąże się stara portugalska legenda. Głosi ona, że pewnego razu w miasteczku Barcelinhos ktoś popełnił przestępstwo, ale mieszkańcy nie mogli ująć jego sprawcy. Jakiś czas później do miejscowości przybył pobożny pielgrzym, który zatrzymał się w pobliskim zajeździe. W wyniku donosu nieżyczliwej osoby, został oskarżony o dokonanie niepopełnionego przestępstwa i skazany na powieszenie. Pielgrzym bronił się mówiąc o swojej niewinności. Powiedział też, że na dowód czystość swojego serca kogut, którego jadł w czasie sędzia, ożyje i zapieje o świcie. Nikt nie wierzył w słowa skazańca, lecz ku zdziwieniu wszystkich ptak ożył, obrósł w pióra i energicznie zapiał. Pielgrzym odzyskał wolność, a wydarzenia z Barcelos uznano za cud. Legenda ta urosła w ten sposób do rangi symbolu uczciwości i prawdomówności.

Flaga Portugalii – podstawowa wizytówka tego kraju, naszpikowana symbolami. Na tej fladze zauważyć możemy pięć tarcz, symbolizujących pięć arabskich dowódców pokonanych w bitwie pod Ourique. Wewnątrz każdej tarczy znajdują się znaki, które przedstawiają rany Jezusa Chrystusa. Wokół tarcz widzimy siedem zamków – historycy tłumaczą, że jest to symbol rodu księżnej Beatriz, którą poślubił król Alfonso II. Złota kula z kolei nazywa się fachowo sferą armilarną – jest ona przyrządem astronomicznym i nawigacyjnym, który pomagał Portugalczykom w wielkich odkryciach geograficznych. Pozostały jeszcze kolory flagi. Zielony symbolizuje nadzieję, czerwony natomiast odwagę i krew mieszkańców Portugalii, przelaną w obronie ojczyzny.

Piłka nożna – dlaczego jest symbolem Portugalii? Otóż, ta dyscyplina sportu cieszy się w tym państwie ogromną popularnością, zwłaszcza, że rodzimi przedstawiciele piłki nożnej grają w największych potęgach na świecie. Wystarczy wspomnieć o Cristianie Ronaldo, który na co dzień występuje w koszulce Real Madryt. Jako bożyszcze młodych piłkarzy oraz nastolatek, potrafi przyciągnąć przed telewizory tłumy ludzi. Podobny szał wzniecał niegdyś Luis Figo. Jednakże popełnił katastrofalny błąd – przeszedł z FC Barcelona do Real Madryt. Ci, którzy nie interesują się piłką nożną muszą wiedzieć, że kibice obu klubów nie znoszą się. Kiedy więc Figo wybrał ten znienawidzony przez Katalończyków zespół, stracił swoją ogromną reputację.