TOP 3 symboli Rosji

1. Kreml moskiewski – chyba najbardziej charakterystyczny punkt stolicy Rosji. Zaczął powstawać już w roku 1147 i był przez wieki rozbudowywany. Miejsce defilad wojskowych zarówno dawnej Armii Czerwonej jak i współczesnych wojsk rosyjskich. Na terenie Kremla znajduje się sporo cerkwi, soborów, baszt i pałaców. Obiekt znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.

2. Jezioro Bajkał – najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie. Jest drugim największym jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Leży w Syberii, a konkretnie mówiąc – w obwodzie irkuckim. Najnowsze dane geologów wskazują, że głębokość maksymalna tego akwenu wynosi 1642 metry. Bajkał ma spore znaczenie dla tamtejszej ludności, które poławia z wody różne rodzaje ryb. Co ciekawe, w pobliżu jeziora przebiega trasa Kolei Transsyberyjskiej.

3. Matrioszka – (tłumaczona od zdrobnienia starodawnego imienia „Matriona”) – jedna z najbardziej charakterystycznych lalek na świecie. Zabawka robiona najczęściej w drewnie, a jej wnętrze jest wydrążone dla nieco mniejszej, identycznej postaci – dziewczyny ubranej w ludowy strój. Ta z kolei ma w środku jeszcze mniejszą lalkę. Matrioszki mają cylindryczny kształt, dzięki czemu w zabawce może się zmieścić nawet dziesięć figurek. Zabawka powstała około 1890 roku i zdobyła ogromną popularność na wystawie światowej w Paryżu (1900 rok).