TOP 3 symboli Turcji

Kebab – występuje też pod nazwą kebap, co jest poprawną formą zapisywaną w Turcji. Rodzaj potrawy kuchni orientalnej. Zapewne większość z nas chociaż raz spróbowała tego specjału. Można powiedzieć, że jest to danie narodowe Turcji, które stało się popularne w całej Europie. Kebab charakteryzuje się tym, że do bułki dodawane jest mięso cielęce lub drobiowe, ale nigdy wieprzowe (zasady islamu jasno tłumaczą, że mięso to jest nieczyste i niegodne jedzenia). Do cienko pokrojonego mięsa dorzuca się surówkę oraz sos – łagodny lub ostry. Potrawa ta szybko stała się podstawowym daniem fast foodowym, a szkoda, bo tradycyjny kebab wyróżnia się niecodziennym smakiem i niepowtarzalnymi doznaniami kubków smakowych.

Oko proroka – jedno z najpopularniejszych symboli Turcji, z którym wiąże się pewna legenda. Otóż dawno temu nad brzegiem morza znajdował się olbrzymi głaz, który uniemożliwiał cumowanie statków. Okoliczni mieszkańcy uznali, by poprosić o pomoc człowieka o imieniu Nazar. Był on znany ze „złego spojrzenia”. Kiedy tylko ujrzał przyczynę kłopotów statków handlowych, głaz rozłupał się na pół. Choć to tylko legenda, mieszkańcy zaczęli nosić amulety symbolizujące oko Nazara. Są wkładane do kołysek dzieci, zdobią każdy turecki dom, a kupić je można w praktycznie wszędzie. Oko proroka chroni swojego właściciela przed złymi czarami, urokami i niecnymi planami wrogów.

Mustafa Kemal Atatürk– polityk turecki, który żył na przełomie XIX i XX wieku, człowiek – symbol nowoczesnej Turcji. Był pierwszym prezydentem tego kraju, a jego postać podziwiał i nadal podziwia każdy tamtejszy mieszkaniec. Mustafa Kemal jako wojskowy brał udział w I wojnie światowej. Za swoje zasługi uzyskał stopień marszałka, a następnie obalił sułtanat w Turcji. Wkrótce został prezydentem – wielkim reformatorem. Wprowadził na tamte ziemie kalendarz gregoriański i alfabet łaciński. Zmiany te tłumaczył dostosowaniem się do Europy Zachodniej. Oczyścił język turecki z arabskich naleciałości, oddzielił religię od państwa oraz nakazał obowiązkowe nauczanie kobiet. Był zwolennikiem równości społecznej. Dzięki jego nowoczesnym reformom, został zapamiętany jako „Ojciec Turków”.