Twoja własna firma w Norwegii

Firmy są łatwe do założenia, natomiast koszty niskie, a to mocno przemawia do zagranicznych inwestorów. Sektor publiczny jest zorganizowany w taki sposób, że prowadzenie działalności gospodarczej jest proste. Norwegia jest również wiodącym krajem transportowym i jednym z największych na świecie eksporterów ropy. Dziś ma konkurencyjną gospodarkę światową będącą jednym ze światowych liderów w takich branżach, jak: akwakultura, przemysł morski, energia wodna, środowisko, energia, technologia czy telekomunikacja.

Marzysz o własnej firmie w Norwegii, ale boisz się, że twoje szanse na sukces może przekreślić słaba znajomość języka? Recepta dla ciebie to współpraca z zawodowym tłumaczem, który wesprze cię we wszelkich przekładach z polskiego na język norweski i z norweskiego na polski. Zawsze jest rozwiązanie! Rozważ konsultację z ekspertami z renomowanego biura tłumaczeń, npBiura SuperTłumacz.

Kilka faktów przemawiających za Norwegią

 • Norwegia ma silną i stabilną gospodarkę.

 • Nie jest członkiem UE, ale mimo to zarówno norweskie, jak i zagraniczne firmy mają nieograniczony dostęp do rynku UE poprzez porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

 • Kraj bogaty naturalnie, znajduje się tu: ropa i gaz, ryby, lasy i minerały.

 • Jest wiodącym producentem i drugim na świecie eksporterem owoców morza po Chinach.

 • Sektor naftowy zapewnia około 9% miejsc pracy, 12% PKB, 13% dochodów państwa i 37% eksportu.

 • Jeden z wiodących na świecie eksporterów ropy naftowej.

 • Krajowa produkcja energii elektrycznej w Norwegii opiera się niemal wyłącznie na energii wodnej.

Ponadto warto wiedzieć:

 • Norwegia jest uznawana za kraj o najwyższym wskaźniku rozwoju społecznego na świecie.

 • Wskaźnik wolności gospodarczej Norwegii wynosi 74,3, co sprawia, że jej gospodarka znalazła się na 23. miejscu w rankingu w 2018 roku. Ogólny wynik wzrósł o 0,3 punktu, przy poprawie swobód pracowniczych, uczciwości rządu i skuteczności sądowniczej przewyższającej niższe wyniki w zakresie wydatków rządowych, wolności monetarnej i wskaźników stanu zdrowia.

Według wszystkich standardów Norwegia jest bardzo odpowiednia do zakładania firm i jeśli myślisz o jakimkolwiek kraju do migracji w celu prowadzenia działalności gospodarczej, powinieneś spojrzeć w kierunku Norwegii.

7 pomysłów na firmę w Norwegii

1. Firma obsługująca olej i gaz

Wykorzystaj fakt, że Norwegia jest jednym z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Możesz zainwestować w ten sektor i rozważyć założenie własnej firmy zajmującej się obsługą ropy i gazu.

Pamiętaj: Do prowadzenia działalności w tej branży niezbędne będzie otrzymanie licencji od rządu Norwegii.

2. Centrum handlowe

Jeśli masz ogromny kapitał na inwestycje, powinieneś spojrzeć w kierunku budowy centrum handlowego w jednym z najbardziej ruchliwych miast w Norwegii.

3. Salon paznokci i urody

Ten sektor prężnie rozwija się w Norwegii. Co jest ważne, aby twoja firma mogła sprawnie działać? Kluczowe są dwa elementy: w miarę dobra lokalizacja i przyjazna atmosfera. Plusem tego biznesu jest to, że praktycznie nie wymaga dużej reklamy. Wysoka jakość usług zrobi swoje.

4. Nieruchomości

Marzysz o dołączeniu do milionerów? To jest właśnie coś dla ciebie! Właśnie z tego sektora wyłoniło się w ostatnim czasie najwięcej tych, którzy odnieśli spektakularny sukces.

5. Sklep spożywczy

Dobra lokalizacja plus dobór odpowiedniego miasta, w którym kwitnie życie nocne to gwarancja osiągania dobrych dochodów. Jeśli twój sklep będzie zaopatrzony we wszystkie produkty spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego, możesz mieć pewność ciągłości działalności i niezłych zysków.

6. Sklep z produktami technologicznymi

Wystarczy świetnie wyposażyć sklep w większość dostępnych marek i modeli telefonów, laptopów, kamer wideo i innych urządzeń plus zaoferować naprawy, a odniesiesz sukces.

7. Auto serwis

Jeśli jesteś wyszkolonym mechanikiem samochodowym i chcesz zostać swoim własnym szefem, powinieneś rozważyć rozpoczęcie własnej usługi Auto Service and Repair Garage. Dobra lokalizacja plus świetny fachowiec równa się duże zyski.

Nie pozwól odpłynąć twoim marzeniom o biznesie w Norwegii. Wszelkie kwestie bariery językowej niech nie spędzają ci snu z powiek. Wystarczy sięgnąć po specjalistów z renomowanego biura tłumaczeń. To oni będą opowiadali za przekłady wszelkich dokumentów, umów czy prostych informacji.

Zakładam firmę w Norwegii

Jeśli planujesz założyć własną firmę możesz skorzystać z usług Business Information Services prowadzonego przez Brønnøysund Register Centre, a także z portalu Altinn. Informacje świadczy też Innovation Norway.

Norwegia ma przewidywalny klimat biznesowy, wysokie wskaźniki produktywności i otwartą gospodarkę z dobrym dostępem do głównych rynków. Ropa, gaz i owoce morza są ważnymi eksportami, a dostępność zasobów wodnych umożliwiła Norwegii rozwinięcie znaczącej branży przetwórczej. To wszystko dosłownie wszędzie i ciągle przewija się na temat Norwegii, ale przejdźmy do rzeczy!

Która struktura prawna?

To zapewne jedno z pierwszych pytań, które pojawi się w twojej głowie, gdy będziesz zastanawiał się nad założeniem firmy w tym kraju.

W Norwegii masz do wyboru kilka możliwości. To, która będzie najlepsza od ciebie, zależy od tego, co i z czym zamierzasz wejść na ten rynek:

 1. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (ENK)

W przypadku ENK należy mieć świadomość, że jest to przedsiębiorstwo, w którym to właściciel ponosi pełną odpowiedzialność finansową za działanie firmy.

 1. Spółka osobowa (ANS lub DA)

Spółka osobowa składa się z jednego lub większej liczby akcjonariuszy (właścicieli). Każdy z nich ponosi osobistą odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa.

 1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (AS)

W przypadku tej spółki właściciel (właściciele) nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Muszą zgromadzić kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 100 000 NOK. Doświadczenie pokazuje, że mogą utracić jedynie swój początkowy udział w firmie.

 1. Publiczna spółka akcyjna (ASA)

Musi mieć kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 1 miliona NOK.

 1. Norweski oddział zagranicznej spółki (NUF)

W tym przypadku zagraniczna spółka odpowiada za działalność norweskiego oddziału. Zwykle będzie też on odpowiedzialny za podatki i inne potrącenia według przepisów prawa norweskiego.

 1. Spółdzielnia (SA)

Jest to niezależna grupa. Prawo mówi, że musi posiadać co najmniej dwóch właścicieli. Żaden z nich nie ponosi osobistej odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa. Ta prawna struktura jest własnością użytkownika i jest zarządzana.

Zasady działalności gospodarczej

W przypadku określonych rodzajów działalności gospodarczej wymagane jest specjalne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Dotyczy to m.in. takich sektorów, jak księgowość, audyt, prawnicy, komornicy, personel medyczny i przemysł transportowy.

Plan biznesowy

W Norwegii nie ma obowiązku sporządzania biznesplanu, ale zwiększa on prawdopodobieństwo, że projekt się sprawdzi.

Rejestracja działalności gospodarczej

Władze muszą zostać powiadomione, gdy:

 • przedsiębiorstwo zostało formalnie ustanowione,

 • pracownicy zostaną zatrudnieni,

 • rozpocznie się sprzedaż towarów lub usług podlegających opodatkowaniu.

Pamiętaj – kiedy zaistnieje choć jeden z tych elementów firma musi być wpisana do Centralnego Rejestru Koordynacyjnego Podmiotów Prawnych w centrum rejestru Brønnøysund.

Wpis do Rejestru Przedsiębiorstw

Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorstw, w których odpowiedzialność jest ograniczona (takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – AS) i osób prowadzących działalność gospodarczą, z wyjątkiem niektórych podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jedynie handlowcy muszą być wpisani do Centralnego Rejestru Koordynacyjnego dla osób prawnych, jeśli kupują i sprzedają towary lub zatrudniają więcej niż pięciu pracowników. Inne osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą rejestrować się dobrowolnie.

Aby zarejestrować firmę w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla osób prawnych i / lub Rejestrze Przedsiębiorstw Biznesowych, należy skorzystać ze Skoordynowanego Rormularza Rejestracyjnego.

Większość struktur prawnych może być rejestrowana elektronicznie za pośrednictwem Altinn. Cudzoziemcy, którzy nie mają norweskiego numeru ubezpieczenia społecznego, mogą ubiegać się o numer D podczas rejestracji.

Uzyskaj Skoordynowany Formularz Rejestracyjny w:

 • The Brønnøysund Register Centre,
 • The Norwegian Labour and Welfare Organization (NAV),
 • The Tax Office,
 • The Narvik Business Services.

Boisz się, że język i związane z nim problemy będą nie do pokonania? Niepotrzebnie! Wystarczy oddać sprawy w profesjonalne ręce. Zawodowy tłumacz to pewność, że wszystko zrozumiesz i wszystko będzie prawidłowo zapisane w języku norweskim.

Rejestracja na ubezpieczenie narodowe

 • Zgodnie z ogólną zasadą tamtejszego prawa każdy mieszkaniec Norwegii musi być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

 • W przypadku właścicieli firm jednoosobowych i członków spółki, uprawnienia do zabezpieczenia społecznego oblicza się na podstawie rocznego dochodu podlegającego obowiązkowi uzyskania emerytury. Możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w celu uzyskania lepszego ubezpieczenia w razie choroby.

Rejestracja na podatek

Właściciele firm jednoosobowych (jednoosobowi handlowcy) i członkowie spółki muszą płacić podatek progresywny za każdy okres po uzyskaniu dochodu. Co istotne, formularze płatności wysyłane są cztery razy w roku.

Kwota do zapłaty jest oparta na szacunkowej wysokości twoich dochodów.

To bardzo ważne: norweski urząd skarbowy musi zostać poinformowany o spodziewanym zysku w pierwszym roku.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i inne zakłady płacą podatek w roku następującym po roku dochodowym. Firma samodzielnie musi skontaktować się z urzędem podatkowym.

Jeżeli przedsiębiorstwo ma jakichś pracowników, pracodawca musi odliczyć podatek i składki pracodawcy od wynagrodzenia każdego pracownika. Jest to zgłaszane i wypłacane w formie okresowych deklaracji dla poborcy podatkowego.

Jeśli istnieje jakakolwiek sprzedaż podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, przedsiębiorstwo musi być zarejestrowane w Rejestrze VAT w urzędzie skarbowym. Musi to mieć miejsce, gdy łączna sprzedaż towarów i usług objętych podatkiem VAT przez przedsiębiorstwo przekracza 50000 NOK w okresie 12 miesięcy. Ważna informacja jest taka, że możesz ubiegać się o rejestr VAT w tym samym czasie, co Centralny Rejestr Koordynacyjny dla osób prawnych.

Twoja norweska przygoda

 • Kompetentna siła robocza,
 • jedno z najwyższych PKB wśród krajów rozwiniętych,
 • wysoki poziom organizacji sektora publicznego,
 • dobra infrastruktura,
 • rządowe wsparcie inwestycji zagranicznych,
 • nowoczesna gospodarka,
 • obfitość zasobów,
 • przejrzysta polityka i jasne i nowoczesne prawo spółek,
 • otwartość państwa na innych, innowacyjność, a także konkurencyjność.

To wszystko przemawia za tym, aby rozpocząć swoją przygodę z Norwegią! Przemyśl dokładnie wszystkie „za” i „przeciw”, i bierz się za realne działania!

Nie jesteś w stanie samodzielnie wypełnić dokumentów w języku norweskim? To żaden problem! Zatrudnij tłumacza. Pamiętaj tylko, wybieraj wśród najlepszych specjalistów zgromadzonych w renomowanym biurze tłumaczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *