Na pewno kojarzysz skrót DTP, prawda? Co się pod nim kryje? Określenie to pochodzi od angielskich słów Desktop Publishing. W języku polskim zwykle mówi się o tak zwanym „publikowaniu na biurku” czy „wydawnictwu na biurku”. Ważne pytanie brzmi: na czym polega ten proces i czym dokładnie zajmuje się w praktyce? Sprawdzamy to dziś!

DTP — Desktop Publishing. Co to jest i na czym polega?

Za skrótem DTP (Desktop Publishing) kryje się „publikowanie zza biurka”. Pierwotnie termin ten odnosił się do przygotowania materiałów na komputerze, które dalej miały być powielane poligraficznie. Współcześnie terminem tym określa się także przygotowanie dokumentów do publikacji w formie cyfrowej.

Walorem DTP jest to, że technologia ta pozwala każdemu na samodzielne publikowanie różnego rodzaju treści.

Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że pod skrótem DTP może kryć się również szczepionka. W języku angielskim znana jako DPT, Di-Per-Te. Jest to tak zwana skojarzona szczepionka przeciwko błonnicy – Diphtheria.

Czym w praktyce zajmuje się DTP?

Najogólniej mówiąc, DTP to komputerowe przygotowanie do druku. W praktyce termin ten odnosi się nie tylko do fazy projektowej stron publikacji (to ten etap, kiedy tworzy się obrazy w programach komputerowych), ale i do zarządzania pracą grupową.

Pojęcie to można także łączyć z komputerowym sterowaniem urządzeniami, które wykorzystuje się w tym procesie. Współcześnie proces DTP to przygotowanie dokumentów do druku w postaci elektronicznej (cyfrowej).

To właśnie dzięki DTP można zaprojektować ulotkę, która będzie naprawdę wyjątkowa i wyróżni się na tle materiałów promocyjnych innych firm czy broszurę reklamową biura podróży, która będzie „zwracać” uwagę potencjalnych klientów.

Desktop Publishing umożliwia po prostu naprawdę rzetelne przygotowanie materiałów do druku (DTP „pomaga” w zakresie kompozycji, ale i zdjęć czy ilustracji).

Jak przebiega proces DTP?

Skoro wiemy już, czym jest DTP i czym zajmuje się w praktyce, dowiedźmy się, jak przebiega proces „publikowania zza biurka”.

  • Najpierw teksty i materiały trafiają do grafika DTP. Specjalista zapoznaje się z nimi i przystępuje do działania.
  • Do komputera wprowadza się tekst i obraz.
  • Każdy element graficzny jest obrabiany. Z kolei na tekst nakładana jest korekta.
  • Teraz ma miejsce najważniejszy etap tego procesu: z elementów gotowego projektu następuje ułożenie stron publikacji (skład). Należy tu dodać, że właśnie w tym momencie „zostawia się” informacje dla drukarza i introligatora.
  • Modyfikuje się wszystkie parametry materiału, aby przygotować go do druku.
  • Zapisuje się wszystkie dane w postacie pliku postscriptowego lub pliku PDF.

O czym należy pamiętać podczas Desktop Publishing?

O czym warto i należy jeszcze pamiętać? Desktop Publishing to proces, który dotyczy nie tylko obrazu. Oprócz ogółu czynności, które dotyczą właśnie grafiki komputerowej, zajmuje się m.in. kształtem podłoża. Dobrze mieć więc na uwadze, że DTP to także projektowanie opakowań czy innych form np. papieru, które są niezadrukowane