Szukając oszczędności coraz częściej decydujemy się na kupno i sprowadzenie samochodu z zagranicy. Coraz większą popularnością w tej materii cieszą się także Wyspy Brytyjskie. Chcąc sprowadzić samochód z Anglii możemy skorzystać z usług firm zawodowo importujących samochody z Anglii. W takim przypadku wystarczy wypełnić formalności i czekać na wymarzone auto.

Można też samemu pojechać do Wielkiej Brytanii i kupić samochód. Musisz jednak w takim wypadku wziąć pod uwagę koszt dojazdu, noclegu, a także powrotu nowym autem do Polski. Tego rodzaju alternatywa ma oczywiście plusy. Możesz na miejscu sprawdzić interesujący Cię samochód pod względem technicznym.

Tak naprawdę samo sprowadzenie samochodu pod względem prawnym nie należy do najbardziej skomplikowanych. Zanim zaczniesz załatwiać formalności musisz dokonać rozrachunku wszystkich poniesionych kosztów, które wiązać się będą przede wszystkim ze wspomnianym powyżej transportem, a także dostosowaniem samochodu do poruszania się po polskich drogach.

Aukcje samochodowe
Jeśli myślisz nad zakupem taniego używanego auta to warto zainteresować się aukcjami samochodowymi. Znajdziesz na nich samochody pochodzące od prywatnych właścicieli, a także samochody po-leasingowe i przejęte przez komorników. Zasadniczym minusem zakupu na tego rodzaju aukcjach brak możliwości sprawdzenia pojazdu. W takich sytuacjach niestety musimy zdać się na swoją intuicję.

Zakup w komisie
Możesz też wybrać się do komisu, co wiąże się przede wszystkim z dużą oszczędnością czasu. W takim wypadku nie jest konieczne indywidualne umawianie się z właścicielem. Ponadto mamy duży wybór samochodów, a także możemy dostać półroczną, lub roczną gwarancję na samochód. Zmniejsza się również ryzyko potencjalnego oszustwa, jak to może mieć miejsce w przypadku właściciela prywatnego.

Krok 1. Kupno i rejestracja samochodu
W przeciwieństwie Polski, w Wielkiej Brytanii procedura sprzedaży jest bardzo prosta. Nie musisz stać godzinami w kolejkach, czy wymieniać tablicy rejestracyjnej. Tablica rejestracyjna jest przypisana do samochodu a nie do właściciela. Co więcej, nie musisz także odwiedzać żadnego urzędu. Formalnie w samochód jest Twój od momentu zakupu i w zasadzie od razu możesz nim jeździć, jeśli posiadasz ważny MOT, opłacony podatek Road Tax i ubezpieczenie.

 Jakie dokumenty dostanę podczas zakupu samochodu?

 1. Dwujęzyczną umowę kupna/sprzedaży pojazdu – zadbaj aby zawierała  wyszczególnioną cenę, a także adres sprzedawcy i nabywcy. Adres nabywcy powinien być polski w Polsce, ponieważ w przeciwnym razie możesz mieć problem z rejestracją w polskim wydziale komunikacji. Okazuje się, że umowy kupna-sprzedaży nie będziesz potrzebować na terenie Wielkiej Brytanii. Przyda się ona dopiero  podczas rejestracji w Polsce.
 2. Dowód Rejestracyjny V5C –  dokument, którego będziesz potrzebować do rejestracji samochodu w Polsce. Do rejestracji potrzebna Ci będzie pierwsza kartka Dowodu Rejestracyjnego. Druga kartka V5C  to formularze zgłoszeniowe dla angielskiego urzędu komunikacji.

W tym dokumencie, sprzedający wypełnia sekcję 6 – „New keeper or new name/new address details” – „Nowy właściciel / nowe dane adresowe”. Razem ze sprzedawcą musicie  też wypełnić i podpisać sekcję 8, którą sprzedawca wyśle do DVLA.  Jako osoba kupująca otrzymasz zieloną sekcję 10 New keeper supplement” – „Odcinek dla nowego właściciela”.

Podatek TAX

Chcąc jeździć bezproblemowo po angielskich  drogach musisz mieć opłacony podatek drogowy TAX. Jeśli kupiony samochód nie posiada opłaconego TAX-u możesz go wykupić na poczcie lub w urzędzie państwowym. Możesz też skorzystać ze strony internetowej: www.taxdisc.direct.gov.uk/EvlPortalApp . Koszt zakupu TAX-u to około 100 funtów rocznie

MOT

Kolejny dokument, który będziesz potrzebować to MOT – badanie techniczne pojazdu.  W większości samochodów, które były użytkowane powinno być aktualne. Jeśli jednak samochód nie posiadałby aktualnego MOT to koszt przeglądu wynosi  ok. £45.

Uściślijmy. Aby móc wrócić do Polski samochodem, potrzebujesz: 

  – Dowód v5c
  – Dwujęzyczną umowę kupna
  – MOT
  – Ubezpieczenie
  – TAX

UWAGA! Poruszanie się w Anglii pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, dowodu opłacenia podatku drogowego oraz zaświadczenia z przeglądu technicznego (MOT) jest naruszeniem prawa. Nie należy zatem go bagatelizować.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Na wyspach ubezpieczenie przypisane jest do właściciela pojazdu a nie do pojazdu tak jak to ma miejsce w Europie. Poruszając się po drogach Wielkiej Brytanii musisz zatem posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – third party risks.

Załatwiając ubezpieczenie w Anglii nieoceniona będzie pomoc mieszkających tam znajomych. Sprawę ubezpieczenia w Anglii najlepiej załatwić za pośrednictwem Internetu. Aby tego dokonać musisz odwiedzić stronę internetową jednej z firm ubezpieczeniowych i wypełnić ankietę. Następnie Twój znajomy mieszkający w GB płaci kwotę ubezpieczenia za pośrednictwem swojej karty (polskie karty nie są niestety obsługiwane). Po zapłaceniu wyświetli Ci się kod literowo – liczbowy lub same liczby w zależności od ubezpieczyciela. Najlepiej wydrukować całą stronę z kodem.

Przykładowa firma oferująca w GB ubezpieczenia: http://www.swinton.co.uk/car/shortterm/

Gdy sprowadzasz samochód na lawecie

Gdy zdecydujesz się sprowadzić samochód na lawecie, konieczne będzie wypełnienie formularza V890 –  powiadomienie o usunięciu z dróg  „Statutory Off Road Notification”.

Krok 2. Powrót do Polski
Powrót promem
Prom możesz zamówić przez Internet. W UK większość spraw załatwia się przez Internet. Za jego pośrednictwem załatwisz prom i ubezpieczenie.

Promy do Calais:
http://www.poferries.com/tourist/
http://www.seafrance.com

Prom do Dunkierki:
http://www.norfolkline.pl/ferry/

Na prom mogą wjechać wszystkie pojazdy bez względu, na to czym są napędzane. Czas przeprawy to 1,5h w przypadku wypłynięcia z Calais i 2h, w przypadku promu z Dunkierki. Jeśli wybierzesz prom to musisz się liczyć, że przeprawa jest zdecydowanie dłuższa, niż w przypadku tunelu. Możesz ją jednak potraktować jako przyjemny relaks i odpoczynek przed długą podróżą do Polski.

Powrót eurotunelem

Jeśli zdecydujesz się na przeprawę za pomocą eurotunelu to w terminalu w Folkestone lub Calais wraz z samochodem wjeżdżasz do dużego wagonu kolejowego. Nazwa Eurotunel może być myląca, ponieważ nie jest to tradycyjny tunel drogowy, tylko kolejowy.
Podczas przeprawy możesz wysiąść z samochodu i skorzystać z toalety, choć musisz się liczyć z tym, że ilość miejsca w wagonach jest ograniczona.
Średnia prędkość pociągu przewoźnika Eurotunnel to ok 100km/h, co umożliwia pokonanie dystansu między Anglią a Francją w ok. 35min. Musisz jednak wiedzieć, że z tunelu nie mogą korzystać samochody napędzane LPG.

Krok 3. Wizyta u tłumacza przysięgłego
Po powrocie do kraju musisz koniecznie skorzystać usług tłumacza przysięgłego. Jego pomoc będzie konieczna w przetłumaczeniu dokumentów. Oryginał dokumentów, oraz tłumaczenia musisz skserować. Jeśli posiadasz dwujęzyczną umowę kupna – sprzedaży, możesz jej nie tłumaczyć, choć dobrze jest mieć na uwadze, że niektóre z urzędów mogą na takim dokumencie żądać pieczątki tłumacza przysięgłego.
Krok 4. Badanie techniczne i dostosowanie samochodu
Na każdym etapie rejestracji sprowadzonego pojazdu wymagane jest badanie techniczne, więc sugerujemy najpierw udać się do najbliższej uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów i przeprowadzić wymaganą diagnostykę.

Po poprawnym przejściu badań otrzymujemy „zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu”.

Żeby jednak przejść poprawnie badania techniczne, pojazd należy przystosować do poruszania się w ruchu prawostronnym (przełożenie kierownicy, modyfikacja reflektorów itd.). Pojazdu z kierownicą z prawej strony nie można legalnie zarejestrować w Polsce.

Pierwsze badanie techniczne na terytorium Polski – 169 zł

Krok 5. Wizyta w Urzędzie Celnym
W urzędzie celnym nie wymagają tłumaczeń. Musisz złożyć tam ksero certyfikatu V5, przeglądu technicznego, 2 wypełnione formularze oraz dowód wpłaty wyliczonej przez Urząd Celny akcyzy. Musisz zabrać także ze sobą wszystkie dokumenty w oryginale do wglądu.

W Urzędzie Celnym otrzymujemy potwierdzenie przyjęcia akcyzy. Na opłacenie podatku akcyzowego mamy 30 dni od momentu zdeklarowania przywozu pojazdu, co powinno nastąpić nie później niż 14 dni od przekroczenia granicy Polski.

Jakie poniesiesz koszty?

AKCYZA:
jeśli samochód ma pojemność do 2000 cm3 – 3,1% ceny pojazdu (przeliczonej z GBP na PLN po kursie NBP z danego dnia)
jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 – 18,6% ceny pojazdu (przeliczonej z GBP na PLN po kursie NBP z danego dnia);
Opłata skarbowa za akcyzę – 17 zł

Jak oblicza się stawkę akcyzy?
Jeżeli posiadamy umowę kupna sprzedaży to stawkę akcyzy oblicza się od podanej w niej ceny (jeżeli nie odbiega ona o więcej niż 30% od cennika Urzędu Celnego – Eurotax, w innym wypadku urzędnicy sami obliczają wartość pojazdu i wysokość podatku akcyzowego).

Krok 6. Urząd skarbowy
Z potwierdzeniem przyjęcia akcyzy udajemy się do Urzędu Skarbowego. Wypełniamy tu formularz VAT-24 dzięki czemu zostaniemy zwolnieni z podatku od towarów i usług (z tytułu przywozu pojazdu z innego państwa). W US trzeba przedstawić kserokopie dokumentów, razem z ich tłumaczeniami, koniecznie opatrzonymi pieczęcią tłumacza przysięgłego. Otrzymujemy zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT.

Koszty:
Tłumaczenie dokumentów – ok. 200 zł
Koszty wydania zaświadczenia – 160 zł
Po tygodniu otrzymujemy dokument potwierdzający zwolnienie z podatku.

Krok 7. Opłata recyklingowa
Na Wizycie w Urzędzie Celnym i Urzędzie Skarbowym wydatki niestety się nie kończą. Teraz musisz jeszcze wnieść opłatę recyklingową w wysokości 500 zł. Uiścisz ją pośrednictwem przelewu dokonanego na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Nie zapomnij wpisać w tytule przelewu model i markę samochodu, a także opis „opłata recyklingowa”, oraz nr VIN lub nr. podwozia, nadwozia, czy ram pojazdu.

Teraz pozostaje już tylko wizyta w Wydziale Komunikacji, gdzie zarejestrujesz samochód.

Krok 8. Wydział Komunikacji i rejestracja
Ostatnim etapem jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Składamy tam wszystkie zebrane dokumenty, oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Zdajemy tam oryginalne tablice rejestracyjne pojazdu. Za rejestrację samochodu zakupionego w innym kraju zapłacisz 256 zł.

Jakie dokumenty będą potrzebne żeby zarejestrować samochód z Anglii?
• Angielski Dowód rejestracyjny – V5
• Umowa kupna-sprzedaży
• Tłumaczenia
• Opłacony Vat 24
• Opłacona Akcyza
• Opinię rzeczoznawcy PZMot – potwierdzającą , że auto spełnia polskie przepisy
• Pełny przegląd techniczny auta – z zaznaczeniem, że spełnia polskie przepisy
• Tablice rejestracyjne
• Ważne ubezpieczenie
• Wypełniony wniosek do rejestracji