Tłumaczenia samochodowe Irlandia

W poszukiwaniu oszczędności coraz więcej Polaków decyduje się na kupno i sprowadzenie samochodu z zagranicy. Wśród państw z których chętnie sprowadzane są pojazdy, wciąż sporą popularnością cieszy się Irlandia.

Bardzo często osoby wracające z Irlandii do Polski decydują się na zakup samochodu i sprowadzenie go do kraju. Zwykle mają już wtedy wybrany samochód, który chcą kupić, a problematyczną pozostaje wyłącznie procedura rejestracji i wywozu samochodu.

Można też pojechać do Irlandii i kupić samochód. Należy jednak w takim wypadku wziąć pod uwagę koszt dojazdu, noclegu, a także powrotu nowym autem do Polski. Przed wyjazdem do Irlandii wiele osób poszukuje interesujących ofert sprzedaży w sieci.

Jeśli wybrałeś właśnie tą drogę nabycia samochodu to proponujemy przejrzeć ogłoszenia, zamieszczone w niżej wymienionych serwisach z samochodami:

 • donedeal.ie
 • adverts.ie
 • carzone.ie
 • gumtree.ie
 • usedcarsni.com – samochody z Północnej Irlandii

W przeciwieństwie do Polski, w Irlandii procedura sprzedaży jest bardzo prosta. Nie musisz stać godzinami w kolejkach, czy wymieniać tablicy rejestracyjnej. Tablicę rejestracyjną przypisuje się tu do samochodu a nie do właściciela. Co więcej, nie musisz także odwiedzać żadnego urzędu. Formalnie samochód należy do Ciebie od momentu zakupu i w zasadzie od razu możesz nim jeździć po Irlandii, pod warunkiem, że posiadasz ważny przegląd techniczny, a także opłacony podatek Road Tax i ubezpieczenie.

Sprowadzając samochód do Polski możesz też skorzystać usług przewoźników przewożący samochody z Irlandii do Polski.

Poniżej zamieszczamy listę przykładowych firm zajmujących się transportem do Polski:

 • http://www.spedtransport.pl/
 • http://www.logistic2000.eu/
 • http://jakubus-bus.pl/
 • http://www.dameltpl.pl/
 • http://www.mastertransport.com.pl/
 • http://agvantrans.eu/

Jakie dokumenty dostanę podczas zakupu samochodu?

 • Dwujęzyczną umowę kupna/sprzedaży pojazdu – zadbaj aby zawierała wyszczególnioną cenę, a także adres sprzedawcy i nabywcy. Adres nabywcy powinien być polski w Polsce, ponieważ w przeciwnym razie możesz mieć problem z rejestracją w polskim wydziale komunikacji. Okazuje się, że umowy kupna-sprzedaży nie będziesz potrzebować na terenie Wielkiej Brytanii. Przyda się ona dopiero podczas rejestracji w Polsce.
 • Książka pojazdu, czyli odpowiednik naszego dowodu rejestraycjnego – Vehicle registration certificate lub znany jako „logbook”

Uściślijmy. Aby móc wrócić do Polski samochodem, potrzebujesz:

 • Logbook – książka pojazdu
 • Dwujęzyczną umowę kupna
 • NCT –obowiązkowy przegląd techniczny
 • Ubezpieczenie
 • Tax – opłacony podatek drogowy

Sprzedaż samochodu:

 • Razem z byłym właścicielem wypełniacie formularz zmiany właściciela. Wypełniony formularz wraz z książką pojazdu (Logbook) właściciel wysyła do lokalnego urzędu ds. podatku od pojazdów mechanicznych, gdzie dane dotyczące zmiany właściciela zostaną zarejestrowane.
 • Zabierasz auto i jedziesz do domu. Za kilka dni dostajesz z urzędu komunikacji takiego samego logbooka lecz z wydrukowanymi Twoimi danymi na pierwszej stronie. Na odwrocie pozostawiono puste rubryki na wypadek gdybyś kiedyś chciał sprzedać samochód.

Pamiętaj o ubezpieczeniu nie tylko samochodu, ale też siebie jako kierowcy. W przeciwnym razie nie przejedziesz przez Irlandię i Anglię. We Francji już się nie spotkasz z tego rodzaju prawem, lecz w razie kontroli musisz mieć ze sobą tax, NCT i ubezpieczenie np. wykupione nie koniecznie do końca roku ale do czasu sprowadzenia samochodu do Polski.

Ubezpieczenie pojazdu
W świetle prawa irlandzkiego ubezpieczenie motoryzacyjne obejmuje osobę, która chce prowadzić pojazd mechaniczny w miejscu publicznym. W Irlandii ubezpieczenie pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Nie można prowadzić pojazdu, który nie jest ubezpieczony, a wszystkie pojazdy muszą posiadać informację o ważności ubezpieczenia naklejoną na przedniej szybie.
Ceny za ubezpieczenie u różnych ubezpieczycieli mogą wyglądać bardzo różnie, dlatego warto przed podpisaniem umowy zrobić rekonesans.

Obowiązkowy przegląd stanu technicznego pojazdu – NCT
Pojazdy w wieku 4 lat lub starsze, muszą przejść obowiązkowy przegląd stanu technicznego (National Car Test – NCT). W Irlandii samochody, które pozytywnie przejdą przegląd techniczny, muszą go powtarzać co 2 lata.

Jeśli samochód nie ma aktualnego przeglądu technicznego gdzie można go odbyć?
Na terenie całego kraju znajdują się ośrodki wykonujące przeglądy techniczne (NCT). Aby uzyskać informacje na temat najbliższego ośrodka, możesz skontaktować się z
Citywest Business Campus, dzwoniąc pod numer 1890 200 670 (z Irlandii), lub za pośrednictwem strony internetowej www.ncts.ie

Podatek drogowy – TAX
Podatek drogowy w Irlandii to opłata nakładana przez rząd Irlandii, na wszystkie pojazdy mechaniczne. Przychód z tego podatku wykorzystywany jest na utrzymanie i rozbudowę sieci dróg. Jego wysokość jest proporcjonalna w stosunku do pojemności silnika. Średnia roczna stawka taxu w Irlandii to wydatek rzędu 350 euro. Potwierdzeniem opłacenia podatku jest naklejka znajdująca się na przedniej szybie samochodu.

Jeśli Twój pojazd nie posiada aktualnego taxu, warto go opłacić. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemności podczas ewentualnej kontroli drogowej. Specjalną naklejkę z potwierdzeniem opłacenia taxu, otrzymasz po zapłaceniu podatku w Motor Tax Office. Lokalne biura taxu znajdziesz na stronie: www.oasis.gov.ie/service_finder .

Pamiętaj, że musisz znaleźć w Polsce firmę która konwertuje samochody RHD na LHD. Bez tego nie zarejestrujesz samochodu!

Wracając do Polski skorzystaj z przeprawy promem.

Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny za przeprawę promem z poszczególnych miejscowości:

 • Dublin do Liverpool ok. 80 funtow
 • Rosslare do Pembroke ok. 120 funtów
 • Rosslare do Fishguard ok. 120 funtów

Kiedy wrócisz z Irlandii, konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Jego pomoc w przypadku rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy jest niezbędna, ponieważ dokumenty, którymi dysponujesz sporządzono w języku angielskim i według obowiązującego w Polsce prawa muszą zostać przetłumaczone. Oczywiście jeśli posiadasz dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży, nie wymaga ona uwierzytelnienia. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre urzędy mogą wymagać pieczęci i podpisu tłumacza przysięgłego, także na tym dokumencie.

Tłumaczenie wierzytelne posiada numer repertorium, a także opatrzone jest czytelnym odciskiem okrągłej pieczęci i podpisem tłumacza przysięgłego.

Pamiętaj o skserowaniu oryginału dokumentów, oraz tłumaczeń.

Podczas sprzedaży samochodu w Irlandii możesz zostać wprowadzony w błąd myśląc, że zrealizowane badanie techniczne w Irlandii pozwoli Ci uniknąć wizyty w polskiej stacji diagnostycznej.

Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że urzędnik w Polsce nie uzna przeglądu technicznego, jeśli termin zagranicznego badania będzie dłuższy niż przewidują polskie przepisy. W Irlandii obowiązkowy przegląd techniczny odbywa się co 2 lata, więc może się zdarzyć, że irlandzki dokument będzie w Polsce najzwyczajniej nie aktualny.

Ponadto samochód może zostać odesłany do stacji diagnostycznej ze względu na brak niektórych danych potrzebnych do rejestracji w Polsce, a które nie znajdują się w oryginalnych hiszpańskich dokumentach.

Niestety aby pozytywnie przejść przegląd musisz najpierw przystosować pojazd do poruszania się w ruchu prawostronnym (przełożyć kierownicę, zmodyfikować reflektory itd.).

Cena pierwszego badania technicznego w Polsce wynosi 169 zł

Pierwszym urzędem, który musisz odwiedzić jest Urząd Celny. Co ważne w urzędzie celnym nie będą wymagać od Ciebie tłumaczeń . Musisz złożyć jedynie ksero logbooka , przeglądu technicznego, 2 wypełnione formularze oraz dowód wpłaty wyliczonej przez Urząd Celny akcyzy. Zabierz też ze sobą wszystkie oryginalne dokumenty do wglądu.

W Urzędzie Celnym otrzymasz potwierdzenie przyjęcia akcyzy. Na opłacenie podatku akcyzowego przeznaczono 30 dni od momentu zdeklarowania przywozu samochodu do Polski.

Na wysokość akcyzy wpływa pojemność silnika samochodu:

 • jeśli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 – akcyza wynosi 3,1% ceny pojazdu
 • jeśli samochód ma pojemność ponad 2000 cm3 – akcyza wynosi 18,6% ceny pojazdu

Stawka akcyzy obliczana jest na podstawie podanej ceny na dokumencie sprzedaży (np. umowie kupna-sprzedaży), jeżeli cena nie odbiega o więcej niż 30% od cennika Urzędu Celnego – Eurotax. Jeśli cena wykracza poza ustalone ramy, urzędnicy sami obliczają wartość pojazdu i wysokość podatku akcyzowego.

Kiedy otrzymasz potwierdzenie przyjęcia akcyzy udajesz się do Urzędu Skarbowego. Tam wypełniasz specjalny formularz VAT-24, który umożliwi Ci zwolnienie z podatku VAT, a także wpłacasz na konto urzędu kwotę w wysokości 160 zł.

Nie zapomnij o dołączeniu do wniosku VAT -24:

 • Oryginałów oraz kserokopii dokumentów pojazdu, razem z tłumaczeniami tłumacza przysięgłego
 • Dowodu wniesienia opłaty

Opłaty w Urzędzie Celnym i Skarbowym to niestety nie koniec wydatków. Następnym kosztem, jaki musisz ponieść jest opłata recyklingowa w wysokości 500 zł. Możesz ją wpłacić za pośrednictwem przelewu zleconego na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Ważne aby w tytule przelewu wpisać model i markę samochodu, a także opis „opłata recyklingowa”, oraz nr VIN lub nr. podwozia, nadwozia, czy ram pojazdu.

Ostatnim miejscem na liście jest Wydział Komunikacji. Musisz przynieść tam wszystkie dokumenty, które udało Ci się zgromadzić, oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Nie zapomnij też o tłumaczeniach i kopiach!

Na miejscu zdajesz oryginalne tablice rejestracyjne pojazdu, oraz logbook. W zamian otrzymujesz tymczasowy dowód rejestracyjny, tablicę i naklejkę na szybę.

Koszt rejestracji samochodu zakupionego w innym kraju to wydatek w wysokości 256 zł.

W cenie rejestracji zawarty został koszt:

 • Tablic rejestracyjnych – 80 zł
 • Dowodu rejestracyjnego – 54 zł
 • Wystawienia karty pojazdu – 75 zł
 • Wystawienia pozwolenia czasowego – 13,5 zł

A także:

 • Nalepka legalizacyjna – 12,5 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,5 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł.

Teraz pozostaje już tylko udać się do ubezpieczyciela i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Od teraz możesz w pełni cieszyć się nowo zakupionym samochodem!

Specjalizacje

  Irlandia 3

  Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego dla nas najważniejsze jest Twoje tłumaczenie.