W przeciwieństwie do Polski, w Irlandii procedura sprzedaży jest bardzo prosta. Nie musisz stać godzinami w kolejkach, czy wymieniać tablicy rejestracyjnej. Tablicę rejestracyjną przypisuje się tu do samochodu a nie do właściciela. Co więcej, nie musisz także odwiedzać żadnego urzędu. Formalnie samochód należy do Ciebie od momentu zakupu i w zasadzie od razu możesz nim jeździć po Irlandii, pod warunkiem, że posiadasz ważny przegląd techniczny, a także opłacony podatek Road Tax i ubezpieczenie.
Sprowadzając samochód do Polski możesz też skorzystać usług przewoźników przewożący samochody z Irlandii do Polski.
Poniżej zamieszczamy listę przykładowych firm zajmujących się transportem do Polski:
- http://www.spedtransport.pl/
- http://www.logistic2000.eu/
- http://jakubus-bus.pl/
- http://www.dameltpl.pl/
- http://www.mastertransport.com.pl/
- http://agvantrans.eu/
Jakie dokumenty dostanę podczas zakupu samochodu?
- Dwujęzyczną umowę kupna/sprzedaży pojazdu – zadbaj aby zawierała wyszczególnioną cenę, a także adres sprzedawcy i nabywcy. Adres nabywcy powinien być polski w Polsce, ponieważ w przeciwnym razie możesz mieć problem z rejestracją w polskim wydziale komunikacji. Okazuje się, że umowy kupna-sprzedaży nie będziesz potrzebować na terenie Wielkiej Brytanii. Przyda się ona dopiero podczas rejestracji w Polsce.
- Książka pojazdu, czyli odpowiednik naszego dowodu rejestraycjnego – Vehicle registration certificate lub znany jako „logbook”
Uściślijmy. Aby móc wrócić do Polski samochodem, potrzebujesz:
- Logbook – książka pojazdu
- Dwujęzyczną umowę kupna
- NCT –obowiązkowy przegląd techniczny
- Ubezpieczenie
- Tax – opłacony podatek drogowy
Sprzedaż samochodu:
- Razem z byłym właścicielem wypełniacie formularz zmiany właściciela. Wypełniony formularz wraz z książką pojazdu (Logbook) właściciel wysyła do lokalnego urzędu ds. podatku od pojazdów mechanicznych, gdzie dane dotyczące zmiany właściciela zostaną zarejestrowane.
- Zabierasz auto i jedziesz do domu. Za kilka dni dostajesz z urzędu komunikacji takiego samego logbooka lecz z wydrukowanymi Twoimi danymi na pierwszej stronie. Na odwrocie pozostawiono puste rubryki na wypadek gdybyś kiedyś chciał sprzedać samochód.
Pamiętaj o ubezpieczeniu nie tylko samochodu, ale też siebie jako kierowcy. W przeciwnym razie nie przejedziesz przez Irlandię i Anglię. We Francji już się nie spotkasz z tego rodzaju prawem, lecz w razie kontroli musisz mieć ze sobą tax, NCT i ubezpieczenie np. wykupione nie koniecznie do końca roku ale do czasu sprowadzenia samochodu do Polski.
Ubezpieczenie pojazdu
W świetle prawa irlandzkiego ubezpieczenie motoryzacyjne obejmuje osobę, która chce prowadzić pojazd mechaniczny w miejscu publicznym. W Irlandii ubezpieczenie pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Nie można prowadzić pojazdu, który nie jest ubezpieczony, a wszystkie pojazdy muszą posiadać informację o ważności ubezpieczenia naklejoną na przedniej szybie.
Ceny za ubezpieczenie u różnych ubezpieczycieli mogą wyglądać bardzo różnie, dlatego warto przed podpisaniem umowy zrobić rekonesans.
Obowiązkowy przegląd stanu technicznego pojazdu – NCT
Pojazdy w wieku 4 lat lub starsze, muszą przejść obowiązkowy przegląd stanu technicznego (National Car Test – NCT). W Irlandii samochody, które pozytywnie przejdą przegląd techniczny, muszą go powtarzać co 2 lata.
Jeśli samochód nie ma aktualnego przeglądu technicznego gdzie można go odbyć?
Na terenie całego kraju znajdują się ośrodki wykonujące przeglądy techniczne (NCT). Aby uzyskać informacje na temat najbliższego ośrodka, możesz skontaktować się z
Citywest Business Campus, dzwoniąc pod numer 1890 200 670 (z Irlandii), lub za pośrednictwem strony internetowej www.ncts.ie
Podatek drogowy – TAX
Podatek drogowy w Irlandii to opłata nakładana przez rząd Irlandii, na wszystkie pojazdy mechaniczne. Przychód z tego podatku wykorzystywany jest na utrzymanie i rozbudowę sieci dróg. Jego wysokość jest proporcjonalna w stosunku do pojemności silnika. Średnia roczna stawka taxu w Irlandii to wydatek rzędu 350 euro. Potwierdzeniem opłacenia podatku jest naklejka znajdująca się na przedniej szybie samochodu.
Jeśli Twój pojazd nie posiada aktualnego taxu, warto go opłacić. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemności podczas ewentualnej kontroli drogowej. Specjalną naklejkę z potwierdzeniem opłacenia taxu, otrzymasz po zapłaceniu podatku w Motor Tax Office. Lokalne biura taxu znajdziesz na stronie: www.oasis.gov.ie/service_finder .
Pamiętaj, że musisz znaleźć w Polsce firmę która konwertuje samochody RHD na LHD. Bez tego nie zarejestrujesz samochodu!