Tłumaczenia samochodowe Szwajcaria

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii, ponieważ spotyka się tam samochody w bardzo dobrym stanie. Wynika to nie tylko z rewelacyjnego stanu szwajcarskich dróg, ale także niezwykłej dbałości Szwajcarów o pojazdy, którymi się poruszają.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Szwajcarii polecamy poszukać samochodu za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych.

Możesz w tym celu skorzystać z www.ricardo.ch , szwajcarskiego odpowiednika naszego Allegro, lub innych serwisów jak np. www.autoscout24.ch .

Jeżeli jesteś w stanie spędzić więcej czasu w Szwajcarii, warto odwiedzić pobliskie komisy. Istnieje szansa, że właśnie w ten sposób znajdziesz coś interesującego, ponieważ nie wszystkie wystawiane na sprzedaż samochody możemy znaleźć w sieci.

Co powinno się wiedzieć przed wyjazdem do Szwajcarii?
Przekraczając granicę Szwajcarii nie musisz się martwić o paszport. Szwajcaria choć nie należy do Unii Europejskiej, znajduje się w strefie Schengen, dzięki czemu wystarczy posiadanie dowodu osobistego.

Kupując samochód musisz przede wszystkim zadbać o:

 • Dokument potwierdzający zakup, np. dwujęzyczna umowa zakupu-sprzedaży lub faktura
 • szwajcarski dowód rejestracyjny pojazdu, tzw. Fahrzeugausweis

UWAGA: Zadbaj o umowę kupna-sprzedaży, ponieważ po powrocie do Polski mogą się pojawić problemy z zarejestrowaniem samochodu. Umowę najlepiej przygotować wcześniej w języku niemieckim, francuskim lub włoskim – w zależności od rejonu, w którym będziemy kupować samochód. Jeśli zależy chcesz zaoszczędzić na ponownym tłumaczeniu możesz spróbować poprosić o podpisanie polskiej wersji umowy, lub przygotować umowę dwujęzyczną.

Co to jest MKF?
MKF, czyli Motorfahrzeugkontrolle, to szwajcarski przegląd techniczny. Musisz wiedzieć, że szwajcarskie samochody w większości przypadków są w bardzo dobrym stanie technicznym właśnie ze względu na obowiązujący w kraju restrykcyjny przegląd techniczny, który każdy samochód musi przejść. Za badanie MFK w Szwajcarii płaci się od 100 do 150 CHF. Podczas przeglądu samochody są dokładnie sprawdzane pod względem technicznym ze szczególnym zwróceniem uwagi na czystość (przede wszystkim silnika i podwozia). Dzięki temu zyskujesz dodatkową gwarancję, że twój zakup przyniesie Ci satysfakcję.

Gdzie załatwić formalności?
Jeśli zdecydujesz się na powrót samochodem do kraju, to z umową zakupu – sprzedaży musisz się udać do Service des automobiles (odpowiednika naszego wydziału komunikacji). Tam kupujesz tablice wywozowe, tzw. Kontrollschilder z czerwonym paskiem, oraz ubezpieczenie. Do tych tablic wystawiany jest nowy, tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis), także z czerwonym paskiem, gdzie wpisuje się dane pojazdu oraz nowego właściciela.

Jaki jest koszt tablic wywozowych i ubezpieczenia?
W Szwajcarii cena ubezpieczenia i podatku jest uzależniona od dnia miesiąca, kiedy je wykupujesz.

Podatek jest naliczany proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu, natomiast ubezpieczenie posiada trzy stawki:

 • Jeżeli wykupisz je od 1 do 15 dnia miesiąca, zapłacisz 170 franków szwajcarskich
 • od 16 do końca miesiąca 80 franków
 • jeżeli zgłosisz się na 4 dni przed końcem miesiąca zapłacisz 190 franków i ubezpieczenie zostanie wystawione na 35 dni.

Maksymalna wysokość podatku to około 50 franków. Tablice kosztują 45 franków, a tymczasowy dowód 70. Podane ceny obowiązują w kantonie berneńskim, a zatem jeśli zdecydujesz się na zakup w innych kantonach ceny mogą minimalnie się różnić.

Druk EUR-1
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, dlatego musisz pobrać i wypełnić w miejscowym urzędzie celnym druk EUR-1 (świadectwa przewozowego) i SAD.

Dokument SAD (Single Administrative Dokument, czyli Jednolity Dokument Administracyjny) to dokument w którym dokonywane jest odpowiednie zgłoszenie celne związane z przewozem towarów z krajów spoza Unii Europejskiej.

Samochód zakupiony w Szwajcarii musi przejść odprawę celną. Stawka cła wynosi zero w przypadku gdy auto zostało wyprodukowane w UE i posiadamy dokument EUR1. Jeśli nie posiadamy pozaeuropejski samochód lub brakuje nam stosownego dokumentu, wtedy takie auto wtedy musimy płacić 10 % cło. W obu przypadkach musimy opłacić też podatek VAT.
Warto zastanowić się nad odprawą celną w Niemczech.

Dzięki temu masz szansę uniknąć zawyżenia wartości samochodu, co należy do częstych praktyk polskich celników, a tym samym zwiększenia wysokości akcyzy.

Samochód możesz odprawić przekraczając granicę szwajcarsko-niemiecką w Basel, w budynku Urzędu Celnego na przejściu granicznym korzystając z pomocy Agencji celnej. Za wypisanie papierów zapłacisz 40 EUR.

Jak zaoszczędzić wywożąc samochód?
Jeżeli chcesz uniknąć zapłacenia 10 % cła, polecamy szukać samochodów wyprodukowanych na terytorium UE.

Sprawdzaj czy samochód posiada świadectwo pochodzenia EUR-1. Dla urzędników celnych jest to dowód, że pojazd został wyprodukowany w UE , co zwalnia Cię przy wwożeniu go na teren Unii z 10 % opłaty cła.
Tego rodzaju orzeczenie powinien załatwić dla Ciebie szwajcarski sprzedawca. W przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej sprawa załatwienia świadectwa pozostaje w Twoich rękach.

Możesz także zwrócić się o wydanie duplikatu lub potwierdzenia do producenta samochodu (np. przedstawiciela Audi w Szwajcarii), podając numer nadwozia.

Po powrocie ze Szwajcarii konieczna będzie pomoc tłumacza przysięgłego.

Jako wnioskodawca, aby zarejestrować samochód sprowadzony ze Szwajcarii, musisz złożyć do wydziału komunikacji komplet niezbędnych dokumentów oraz dokumenty rejestracyjne pojazdu razem z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem.

Pamiętaj, aby wszystkie tłumaczenia dokumentów zostały skserowane.

Przed wizytą w Urzędzie Celnym musisz koniecznie załatwić przegląd techniczny, samochodu. W tym celu udaj się do najbliższej stacji kontroli pojazdów.

Przegląd techniczny umożliwi Ci otrzymanie dwóch bardzo ważnych dokumentów: zaświadczenia o odbytym badaniu technicznym, oraz Dokumentu Identyfikacyjnego Pojazdu.

Kiedy już będziesz mieć za sobą dokumenty z przeglądu technicznego, zabierasz ze sobą także umowę kupna, tymczasowy dowód rejestracyjny i dokumenty celne z granicy niemieckiej, a także tłumaczenia przysięgłe na język polski i udajesz się do Urzędu Celnego. Tam złożysz wymaganą deklarację AKC-U. Masz na to pięć dni od daty nabycia pojazdu. W tym celu odwiedzasz Urząd Celny właściwy dla miejsca Twojego zamieszkania.

Właściwy dla swojego miejsca zamieszkania Urząd Celny możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Musisz też dokonać wpłaty obliczonego podatku akcyzowego na konto bankowe właściwej Izby Celnej, a także uiścić opłatę za zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy.

Ile wynosi wysokość akcyzy ?
Na wysokość akcyzy wpływa pojemność silnika Twojego pojazdu.

Jeśli, pojazd posiada silnik o pojemności :

 • do 2000 cm3 akcyza wynosić będzie 3.1% ceny pojazdu
 • powyżej 2000 cm3 akcyza wynosić będzie aż 18.6% ceny pojazdu

Czas oczekiwania na zaświadczenie nie zawsze jest taki sam. Niekiedy dostaniesz je od ręki, innym razem będzie trzeba poczekać kilka dni.

Jakie dokumenty należy dostarczyć?

 • wypełnioną deklarację AKC-U
 • wypełniony wniosek do Naczelnika urzędu celnego o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego
 • dowód dokonania opłaty skarbowej. – dokument potwierdzający zapłatę akcyzy to także wydatek w wysokości 17 zł
 • dokument zakupu samochodu ( umowę kupna-sprzedaży, fakturę)
 • dokument identyfikacji pojazdu wystawiony w kraju członkowskim UE (dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub inny)
 • zaświadczenie o odbytym przeglądzie technicznym
 • tłumaczenia wszystkich dokumentów, razem z kopiami.

Kiedy uda Ci się otrzymać potwierdzenie zapłaty akcyzy, kolejnym miejscem, w które musisz udać jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania urząd skarbowy. Załatwisz tu formalności związane z podatkiem VAT. Musisz wiedzieć, że w sytuacji zakupu samochodu za granicą nie masz obowiązku opłaty podatku VAT. Wizyta w urzędzie jest konieczna ponieważ musisz otrzymać dokument o zwolnieniu z podatku VAT. W tym celu wypełniasz i składasz w Urzędzie wniosek VAT – 24, oraz wpłacasz na konto urzędu kwotę 160 zł.

Na załatwienie formalności w Urzędzie Skarbowym masz 14 dni od zakupienia pojazdu.

Co muszę dołączyć do wniosku VAT -24 ?

 • Oryginały oraz kserokopie wcześniej przetłumaczonych dokumentów samo-chodu
 • Dowód wniesienia opłaty

Chcąc dokonać rejestracji samochodu musisz dokonać obowiązkowej opłaty recyklingowej. Aby otrzymać wymagane zaświadczenie wpłacasz na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska opłatę recyklingową, w wysokości 500 zł.

Zlecając przelew musisz koniecznie wpisać w tytule przelewu model i markę pojazdu, oraz zawrzeć opis: „opłata recyklingowa”, a także numer VIN lub numer nadowzia, podwozia, lub ram pojazdu.

Aby zarejestrować samochód w Wydziale Komunikacji zanosisz wszystkie dokumenty, które udało Ci się zgromadzić do tej pory, załączając także tłumaczenia i kopie. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą wypełnionego wniosku o rejestrację samochodu. Na miejscu będzie trzeba zdać posiadane dokumenty, w zamian otrzymując dowód rejestracyjny, tablice i naklejkę na szybę.

Koszt rejestracji sprowadzonego samochodu to wydatek w wysokości 256 zł.

Ile łącznie mogę zapłacić za sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii?
Oto przykładowe zestawienie, które zostało podzielone na opłaty poniesione bezpo-średnio w Szwajcarii, Niemczech i Polsce.

Opłaty w Szwajcarii:

 • 80 CHF – opłata za ubezpieczenie od 16 dnia miesiąca
 • 13 CHF – podatek od 22 dnia miesiąca
 • 45 CHF – tablice
 • 70 CHF – dowód tymczasowy

Opłaty w Niemczech:

 • 19% – VAT
 • 10% – cło

Opłaty poniesione w Polsce:

 • 190 PLN – koszt badania technicznego
 • 3,1% lub 18,6% – akcyza
 • 17 PLN – opłata za wydanie zaświadczenia o opłaceniu akcyzy
 • 30 PLN – agencja celna za wypełnienie druku akcyzowego
 • 500 PLN – opłata recyclingowa
 • 250 PLN – opłaty za zarejestrowanie samochodu

Po zarejestrowaniu samochodu nie zapomnij o wizycie u ubezpieczyciela i wykupieniu ubezpieczenia OC.

Po załatwieniu wszystkich wymienionych w artykule formalności możesz w pełni cieszyć się sprowadzonym samochodem!

Specjalizacje

  Szwajcaria 3

  Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego dla nas najważniejsze jest Twoje tłumaczenie.