Tłumaczenia samochodowe Włochy

Atrakcyjne ceny samochodów z Włoch kuszą aby je sprowadzić do Polski.

Pozostaje jednak kwestia formalności przez które musimy przebrnąć, aby móc legalnie szosować po włoskich, a później polskich drogach. Przygotowany artykuł pozwoli przeprowadzić Was po procedurze zakupu i rejestracji samochodu, krok po kroku.

Zanim wyjedziesz do Włoch, warto zrobić wcześniej odpowiedni rekonesans. Bardzo dobrym źródłem ogłoszeń z używanymi samochodami są serwisy internetowe.

Do najpopularniejszych z nich należą:

 • www.moto.it
 • www.ebay.it
 • www.bazar.it

Zakup używanego samochodu we Włoszech wiąże się ze zdecydowanie bardziej skomplikowanymi procedurami, niż w przypadku zakupu nowego pojazdu. Aby sprawnie przebrnąć przez ten proces możesz skorzystać z pomocy Przedstawicielstwa sprzedaży samochodów (Agenzie di Pratiche Auto), które pomoże Ci w skompletowaniu odpowiedniej dokumentacji.

3 najważniejsze dokumenty, które będziesz potrzebować do sprowadzenia samochodu:

 • Karta pojazdu
 • dokument wyrejestrowania auta z włoskiego wydziału komunikacyjnego
 • umowa sprzedaży

Wizyta w Automobile Club d’Italia (ACI)
Aby zakup był zgodny z prawem, musicie udać się z właścicielem samochodu do ACI. Do zadań urzędu należy sporządzenie wszystkich niezbędnych dokumentów w imieniu kupującego, które muszą być podpisane w obecności notariusza. Do urzędu dobrze się wybrać z kimś, kto dobrze posługuje się językiem włoskim. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu ze zrozumieniem treści dokumentów.
W ACI właściciel dokonuje wyrejestrowania samochodu, płacąc 170 euro. ACI oddaje dowód rejestracyjny samochodu (oryginał) z uwzględnieniem, że został on anulowany i że samochód przeznaczony jest na eksport do UE. Dostajesz również Certificato di proprieta, czyli tzw. akt własności.

Niezbędne dokumenty to :

 • akt sprzedaży – Atto di Vendita
 • dokument (karta) pojazdu – Certificato di proprieta
 • dowód rejestracyjny samochodu – Carta di Circolazione

Po zakupie jako właściciel masz 60 dni na przerejestrowanie i sprowadzenie samochodu z aktualnym świadectwem rejestracji. Jeśli rejestracja zmiany właściciela nie zostanie odnotowana przez urząd w ciągu 60 dni, były właściciel nadal będzie ponosić odpowiedzialność za samochód, m.in. niepłacenie podatków, spowodowane wypadki czy naruszenia kodeksu drogowego.

Istnieją dwa sposoby na sprowadzenie auta z Włoch:

1) Auto sprowadzasz na lawecie – ta opcja jest zdecydowanie częściej wybierana ze względu na mniejszy koszt. Do dopełnienia formalności potrzebna Ci będzie faktura na której zawarte są Twoje dane, które zostały spisane z dowodu osobistego. Będziesz potrzebować także ksero dowodu rejestracyjnego samochodu-lawety, bądź samej lawety wraz z OC. Jest to konieczne do wyrejestrowania auta z Włoch.

UWAGA! Musisz wykazać w salonie lub komisie w jaki sposób Twoje auto będzie opuszczało włoskie terytorium. Niestety we Włoszech obowiązują takie procedury i choć zapłaciłeś już za samochód, to nie zostanie on wydany bez odpowiedniego ksero.

Wyrejestrowanie samochodu to koszt 170 euro, które przeprowadza salon lub komis. Na wszystkie potrzebne dokumenty będziesz czekać maksymalnie dwa dni. Musisz też poinformować sprzedawcę, przez jaką granicę zamierzasz przejeżdżać.

Dokumenty, które otrzymasz to:

 • Świadectwo rejestracji – Carta di Circolazione
 • Akt własności – Certificato di Proprieta
 • Umowa kupna – sprzedaży – Contratto di Vendita-Acqusto

2) Wracasz samochodem – W przypadku wyjazdu samochodem procedura związana z dokumentami wygląda tak samo jak w wersji powrotu na lawecie. Różnicą są tablice zjazdowe, oraz ubezpieczenie, które musimy wykupić.

Aby wykupić nowe tablice musisz udać się do Motorizacione Civile. Koszt tablic to wydatek w wysokości około 50 euro, natomiast za ubezpieczenie na minimum 8 dni powinno Cię kosztować około 430 euro.
Tablice, którą otrzymasz to jedna, zwykła, biała kartka z wydrukowanymi numerami oraz masą pieczątek. Będziesz musiał przykleić ją na tylną szybę.
Jednak żeby nie mieć problemów na granicy, zastanów się nad skserowaniem kartki i przyklejeniem jej także z przodu. Dobrze też wsadzić kartkę do specjalnej folii, żeby nie uległa zmoczeniu, w razie ewentualnego deszczu.

Niezbędne do rejestracji samochodu w Polsce dokumenty:

 • certyfikat o wyrejestrowaniu
 • dokument własności (faktura lub umowa sprzedaży)
 • tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i certyfikatu (a także pozostałych dokumentów włoskich)
 • tablice
 • badanie techniczne

Zadbaj aby mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki czemu unikniesz ewentualnych problemów w Polsce.

Posiadane przez Ciebie dokumenty są sporządzone w języku włoskim i w świetle obowiązującego w Polsce prawa muszą zostać przetłumaczone.

Umowy kupna-sprzedaży w języku polskim nie wymagają uwierzytelnienia. Aby uzyskać takie tłumaczenie musisz skorzystać z usług tłumacza przysięgłego.

Tłumaczenie wierzytelne posiada numer repertorium, a także jest opatrzone czytelnym odciskiem okrągłej pieczęci i podpisem tłumacza przysięgłego.

We Włoszech obowiązują dwa rodzaje przeglądów:

 • Tagliando – przegląd programowy. Nie jest on obowiązkowy, ale zwyczajowo dokonuje się go raz do roku.
 • Revisione – przegląd rejestracyjny. Zgodnie z włoskim Kodeksem drogowym musi zostać wykonany po4 latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu, a następnie co 2 lata (w przypadku zwykłych samochodów osobowych).

Kupując samochód we Włoszech możesz często usłyszeć od sprzedawcy, że samochód ma ważne badanie techniczne, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić nie wykonując tego badania w Polsce. Niestety nie do końca zawsze tak jest. Jeśli termin zagranicznego badania będzie dłuższy niż przewidują polskie przepisy, to urzędnik podczas rejestracji w Polsce może go nie uznać.

We Włoszech obowiązkowy przegląd techniczny odbywa się co 2 lata, natomiast w Polsce co roku. Może się, więc zdarzyć, że zakupiony przez Ciebie samochód będzie miał termin ważności włoskiego przeglądu technicznego dłuższy niż rok. W takim przypadku konieczne będzie udanie się do diagnosty.

Posiadając włoski przegląd techniczny musisz też liczyć się tym, że samochód może zostać skierowany na stację diagnostyczną, aby ustalić dane techniczne niezbędne do rejestracji, które nie zostały zawarte w oryginalnych włoskich dokumentach.

Nawet jeśli posiadasz włoski przegląd warto, zastanowić się na dokonaniem polskiego przeglądu technicznego. Możesz go przeprowadzić w każdej Stacji Kontroli Pojazdów. Po pomyślnie przebytym przeglądzie otrzymasz zaświadczenie o odbytym badaniu technicznym, oraz Dokument Identyfikacyjny Pojazdu.

Po powrocie do Polski jednym z najważniejszych punktów związanych z rejestracją jest wizyta w Urzędzie Celnym. Formalności w Urzędzie Celnym musisz załatwić w ciągu pięciu dni od daty zakupu samochodu.

Jak wyglądają formalności w Urzędzie Celnym?
W urzędzie składasz tzw. „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego”, oznaczoną symbolem AKC-U. Konieczne jest też wpłacenie podatku akcyzowego na konto bankowe właściwej Izby Celnej.

Jaka jest wysokość akcyzy?
Wysokość akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika zakupionego pojazdu.

Jeśli, zatem Twój pojazd posiada silnik:

 • do 2000 cm3 akcyza wynosi 3.1% ceny pojazdu
 • powyżej 2000 cm3 akcyza wynosi aż 18.6% ceny pojazdu

Aby otrzymać dokument potwierdzający akcyzę przedłożyć następujące dokumenty:

 • wypełnioną deklarację AKC-U
 • wniosek do Naczelnika urzędu celnego o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego
 • dowód dokonania opłaty skarbowej (zapłacisz za niego 17 zł).

Następnym miejscem w które musisz się udać, jest Urząd Skarbowy. Odwiedzasz go, gdy już otrzymasz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Wizyta jest konieczna aby otrzymać zwolnienie z podatku VAT. W tym celu wypełniasz specjalny wniosek VAT-24 i wpłacasz na konto urzędu kwotę w wysokości 160 zł.

Do wniosku VAT -24 muszą zostać dołączone:

 • Oryginały oraz kserokopie wcześniej przetłumaczonych dokumentów pojazdu
 • Dowód wniesienia opłaty

Zanim udasz się do Wydziału Komunikacji musisz się liczyć z jeszcze innymi wydatkami. Jest to tzw. opłata recyklingowa, którą muszą uiścić wszystkie osoby, które sprowadzą do Polski pojazd z zagranicy. Opłata recyklingowa została wprowadzona w Polsce w 2005 r, jako efekt nasilonego importu samochodów z zachodu. Jest to wydatek rzędu 500 zł, który uiszczasz przelewem na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Nie zapomnij o umieszczeniu w tytule przelewu modelu i marki samochodu, a także opisu „opłata recyklingowa”, oraz nr VIN lub nr. podwozia, nadwozia, czy ram pojazdu.

Dane do przelewu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej: BGK III Oddział w Warszawie 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014.

Teraz pozostaje już tylko wybrać się do Wydziału Komunikacji, gdzie zarejestrujesz samochód.

Do Wydziału Komunikacji zabierasz wszystkie dotąd zgromadzone dokumenty, nie zapominając o ich kopiach i tłumaczeniach. Pamiętaj także o zabraniu ze sobą wypełnionego wniosku o rejestrację samochodu.

Na miejscu zdajesz dokumenty i zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu we Włoszech. W zamian otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, tablicę i naklejkę na szybę.
Teraz pozostaje jeszcze wizyta u ubezpieczyciela, gdzie zawrzesz umowę OC.

Rejestracja samochodu zakupionego w innym kraju to wydatek rzędu 256 zł.

W cenie rejestracji zawarty został koszt:

 • Tablic rejestracyjnych – 80 zł
 • Dowodu rejestracyjnego – 54 zł
 • Wystawienia karty pojazdu – 75 zł
 • Wystawienia pozwolenia czasowego – 13,5 zł

A także :

 • Nalepka legalizacyjna – 12,5 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,5 zł
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł.

Dzięki prawidłowo przebytej rejestracji możesz cieszyć samochodem. Od teraz jesteś pełnoprawnym właścicielem i użytkownikiem pojazdu!

Specjalizacje

  Włochy 3

  Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego dla nas najważniejsze jest Twoje tłumaczenie.