Instrukcja dtr i życie jest prostsze
Technologie pędzą z zawrotną prędkością w kierunku przyszłości. Coś, co jeszcze rok temu było nazywane najnowocześniejszym wynalazkiem, w kilka miesięcy staje się nierzadko już rzeczą starszej generacji.
Firmy prześcigają się w konstruowaniu coraz to lepszych i nowocześniejszych samochodów, komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów. Technika dotyka każdego aspektu naszego życia – począwszy od budzika, który nas budzi o poranku; aż po szczoteczkę do zębów, jakiej używamy na dobranoc. Wszystko spełnia jakąś rolę i jest cały czas udoskonalane przez producentów. Wiele przedmiotów ma wymiar uniwersalny – np. nowoczesne telewizory LCD posiadają wbudowany modem, dzięki któremu możemy połączyć się z internetem. Poprzez to urządzenie posłuchamy też radia albo obejrzymy film w technologii 3D. Podobne funkcje spełniają smartphony – miniaturowe komputery za pomocą których wykonamy połączenie telefoniczne, zrobimy zdjęcie, posurfujemy w sieci i dojedziemy pod wskazane miejsce przez GPS.
Nowoczesna technologia obecna jest (co jest w pełni zrozumiałe) również w wojsku, przemyśle, czy w świecie naukowym. Bez niej dalej siedzielibyśmy w wielkich manufakturach i wykonywalibyśmy wszystkie prace ręcznie. Żołnierze broniliby kraju za pomocą mieczy tudzież muszkietów, a chemicy byliby narażeni na oddziaływanie niebezpiecznych pierwiastków.
Rzecz jasna, każdy efekt rozpatruje się pod względem pozytywnym, ale i negatywnym. To właśnie dzięki technologii i technice powstała najgroźniejsza broń na świecie – bomba atomowa. Każdego dnia jesteśmy atakowani przez hakerów, którzy są w stanie wykraść z komputera wszystkie nasze dane. My z kolei stajemy się coraz bardziej leniwi – większość czasu spędzamy przed komputerem czy telewizorem i nie mamy czasu na aktywność fizyczną. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Korzystajmy z tego, co dała nam współczesna cywilizacja, ale nie zapominajmy o otaczającym nas świecie. Wytłumaczmy to zwłaszcza naszym pociechom.
Zanim jednak zaczniemy użytkować dopiero, co kupiony drogi telewizor, komputer, telefon, itp. – musimy najpierw przeczytać instrukcję obsługi. To podstawa, dzięki której unikniemy wielu komplikacji związanych z naszym bezpieczeństwem.
Tego typu dokumenty są dołączone do każdego sprzętu, tym bardziej takiego, który wykorzystywany jest w przemyśle, np. prasie hydraulicznej, obrabiarkach, frezarkach, tokarkach i innych urządzeniach ciężkich.
Dodatkowo, każda firma musi posiadać swój regulamin zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, a nowo przyjęci pracownicy muszą odbyć specjalny kurs przygotowawczy.
Nadszedł czas, by przedstawić Wam kilka przykładów tekstów, z którymi musimy się zaznajomić przed korzystaniem z maszyny i innych urządzeń.
Dokumentacja techniczno-ruchowa (w skrócie DTR)
Dtr, nazywana jest potocznie „paszportem maszyny”.
- Dokumentacja techniczno-ruchowa jest to zbiór katalogów, pism, instrukcji, opracowań, schematów i wykazów, które w sposób bardzo dokładny i obrazowy opisują każdą maszynę lub urządzenie z osobna.
Porównując do dokumentów związanych z człowiekiem, można powiedzieć, że dtr jest czym w rodzaju dowodu osobistego, prawem jazdy, numerem konta bankowego, kartą pacjenta w jednym.
Innymi słowy mówiąc, to, co znamy jako – dtr dokumentacja – jest tu czymś niezbędnym.
Każda maszyna musi posiadać m.in.:
- podane parametry techniczne,
- dane ewidencyjne,
- schematy,
- rysunki,
- wykaz wyposażenia,
- części zamiennych i zapasowych.
Ponadto do kompletu dołożyć jeszcze trzeba schematy funkcjonowania mechanizmów, schematy elektryczne, pneumatyczne i kinematyczne. Dla każdego technika ważna jest również instrukcja dotycząca konserwacji maszyny oraz załączniki w postaci rysunków.
Każde pismo takie jak dokumentacja dtr tłumaczy budowę sprzętu od A do Z.
Im bardziej skomplikowane urządzenie, tym instrukcja dtr zwiększa swoją objętość, która niejednokrotnie urasta nawet do kilku obszernych tomów.
Kto potrzebuje dtr?
Dokumentacja techniczno-ruchowa potrzebna jest zwłaszcza:
- inżynierom,
- specjalistom od techniki,
- brygadzistom i „majstrom”, którzy czuwają nad bezpieczeństwem pracowników oraz maszyn w przedsiębiorstwie.
Mało kto zdaje sobie z nas sprawę, że my również mamy kontakt z czymś takim jak dtr dokumentacja techniczno-ruchowa. Są one oczywiście znacznie okrojone pod względem objętości, ale zostały zapisane w taki sposób, by nieść ze sobą jak najwięcej informacji.
Dokument dtr a różne formy instrukcji obsługi
Wiemy już czym jest dokumentacja dtr, teraz pora powiedzieć, kiedy my w naszym życiu możemy się z nią spotkać.
Dtr dokumentacja przybiera różne formy. Może być:
- zwykłą ulotką wielkości formatu A5,
- ale też kilkunastostronicową książką przetłumaczoną na kilka języków.
Instrukcja obsługi zawiera w gruncie rzeczy wszystko to, co znajduje się w tym, co rozumiemy pod pojęciem dokument dtr – znajdziemy w niej:
- rysunki,
- opis funkcjonowania urządzenia,
- sposoby uruchomiania licznych funkcji (np. w aparacie fotograficznym czy kamerze wideo).
Dokument ten składa się z takich działów jak:
- ostrzeżenia przed niewłaściwym użytkowaniem,
- opis, w jaki sposób obchodzić się z bateriami, akumulatorami,
- rozpiska poszczególnych elementów na rysunku,
- omówienie funkcji,
- uwagi o używaniu sprzętu,
- dane techniczne,
- zasady gwarancji.
Jeżeli cenimy sobie wartość danej rzeczy i chcemy, by służyła nam na bardzo długo – powinniśmy bezwzględnie stosować się do zasad określonych w instrukcji obsługi.
Musimy też pamiętać, że wiele firm zastrzega sobie ochronę gwarancyjną w przypadku, kiedy to my zniszczyliśmy urządzenie.
Dokument dtr a instrukcja BHP
Kolejny dokument, który tym razem obejmuje bezpieczeństwo i higienę pracy.
Wiedząc czym jest instrukcja dtr możemy teraz przyłożyć sobie to pojęcie do tego, czym tak naprawdę jest instrukcja bhp.
Inaczej mówiąc, jest to zbiór zasad – regulamin mówiący o tym, jak pracownik ma się zachowywać i działać by nie stała mu się krzywda.
Instrukcja BHP musi się znaleźć w każdym zakładzie pracy, przedsiębiorstwie i firmie – zwłaszcza takiej, gdzie występują ciężkie i potencjalnie niebezpieczne maszyny.
Dodatkowo z punktami zasad powinien zapoznać się każdy pracownik i podpisać zaświadczenie, że zrozumiał treść instrukcji BHP.
Co takiego określa ten dokument? Chodzi głównie o czynności związane z:
- rozpoczęciem pracy,
- właściwą pracą,
- zakończeniem pracy i tym, jak postępować tuż po opuszczenia miejsca wykonywanej roboty.
Każda instrukcja powinna jeszcze posiadać certyfikat bezpieczeństwa oraz omawiać zasady postępowania w niecodziennych sytuacjach, czyli takich, które zagrażają bezpieczeństwu i życiu pracowników. Dobry dokument tłumaczy od razu czytelnikom co należy robić podczas wypadku.
Instrukcja BHP (wraz z wszystkimi wymaganiami i zasadami) wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Wiele zakładów pracy posiada własnych instruktorów bezpieczeństwa higieny pracy, którzy raz na jakiś czas tłumaczą załodze firmy, w jaki sposób mają bezpiecznie pracować. Jest to o tyle ważne dla nich samych, co do szefa przedsiębiorstwa.
Wiadomo, tragedie mogą zdarzyć się wszędzie, nawet w pracy. Jednakże to właśnie szef w pierwszej kolejności będzie składał wyjaśnienia, czy aby na pewno w jego zakładzie zachowane jest bezpieczeństwo.
Najlepiej, aby każdy z nas dostosował się do instrukcji BHP.
Instrukcje, regulaminy, zasady i dokumentacje techniczno-ruchowe są niezwykle ważnymi dokumentami w naszym życiu.
- Przede wszystkim informują nas, w jaki sposób należy korzystać z maszyn oraz innych urządzeń.
- Wskazują w jaki sposób zachowamy bezpieczeństwo lub co robić w czasie zagrożenia zdrowia i życia.
Niestety, często zdarza się tak, że nie czytamy w ogóle instrukcji obsługi albo zasad BHP. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób sami sobie szkodzimy.
Może się tak zdarzyć, że będąc pracodawcami-szefami firmy przyjmiemy do pracy obcokrajowców, którzy nie zrozumieją omawianych powyżej dokumentów. To dla nich należy stworzyć odpowiednie, profesjonalne tłumaczenie w ojczystym języku.
W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z odpowiednim biurem, które zajmuje się tego typu przekładami. Nasza firma znana jest z zaangażowania oraz świetnych tłumaczeń, które pomogą Ci w potrzebie, rozwiążą Twój problem czy wesprą w budowaniu najwyższej jakości treści.
Gwarantujemy najwyższą jakość pracy oraz indywidualne podejście do każdego klienta.