Kolejnym ważnym dokumentem, który obejmuje bezpieczeństwo i higienę pracy, jest instrukcja BHP.
Inaczej mówiąc, jest to zbiór zasad, regulamin określający, jak pracownik ma się zachowywać i działać by nie stała mu się krzywda.
Instrukcja BHP musi się znaleźć w każdym zakładzie pracy, przedsiębiorstwie i firmie – zwłaszcza takiej, gdzie występują ciężkie i potencjalnie niebezpieczne maszyny.
Dodatkowo z punktami zasad powinien zapoznać się każdy pracownik i podpisać oświadczenie, że zrozumiał treść instrukcji BHP.
Instrukcja BHP określa czynności związane z:
- rozpoczęciem pracy,
- właściwą pracą,
- zakończeniem pracy i tym, jak postępować tuż po opuszczenia miejsca wykonywanej roboty.
Każda instrukcja powinna jeszcze posiadać certyfikat bezpieczeństwa oraz omawiać zasady postępowania w niecodziennych sytuacjach, czyli takich, które zagrażają bezpieczeństwu i życiu pracowników. Dobry dokument tłumaczy od razu czytelnikowi co należy robić podczas wypadku.
Instrukcja BHP (wraz z wszystkimi wymaganiami i zasadami) wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Wiele zakładów pracy posiada własnych instruktorów bezpieczeństwa higieny pracy, którzy raz na jakiś czas tłumaczą załodze firmy, w jaki sposób mają bezpiecznie pracować. Jest to o tyle ważne dla nich samych, co do szefa przedsiębiorstwa.
Wiadomo, tragedie mogą zdarzyć się wszędzie, nawet w pracy. Jednakże to właśnie szef w pierwszej kolejności będzie składał wyjaśnienia, czy aby na pewno w jego zakładzie zachowane jest bezpieczeństwo.
Instrukcje, regulaminy, zasady i dokumentacje techniczno-ruchowe są niezwykle ważnymi dokumentami w życiu codziennym.
- Przede wszystkim informują, w jaki sposób należy korzystać z maszyn oraz innych urządzeń.
- Wskazują, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo lub co robić w czasie zagrożenia zdrowia i życia.
Niestety, często zdarza się tak, że nie czytamy w ogóle instrukcji obsługi albo zasad BHP. Pamiętaj jednak, że w ten sposób sam sobie szkodzisz.
Może się tak zdarzyć, że będąc pracodawcą-szefem firmy przyjmiesz do pracy obcokrajowców, którzy nie zrozumieją omawianych powyżej dokumentów. To dla nich należy stworzyć odpowiednie, profesjonalne tłumaczenie w ojczystym języku.
W takich przypadkach niezbędne jest profesjonalne tłumaczenie tych materiałów na ich ojczysty język.
Tłumaczenie dokumentacji technicznej, takiej jak DTR i instrukcje obsługi, to zadanie dla specjalistów. To właśnie od precyzji tych tłumaczeń zależy bezpieczeństwo i efektywność pracy z nowoczesnymi urządzeniami. Specjalizujemy się w przekładach technicznych. Nasi tłumacze to eksperci, którzy doskonale znają specjalistyczną terminologię i potrafią precyzyjnie przetłumaczyć DTR oraz inne treści techniczne. Powierzając nam tłumaczenie dokumentacji technicznej, zyskujesz pewność, że wszystkie informacje będą jasne i zrozumiałe dla Twoich pracowników. Sprawdź cennik.