Tłumaczenia DTR (dokumentacji techniczno-ruchowej) i instrukcji

Z instrukcją życie jest prostsze

Technologia nieubłagalnie gna do przodu. Coś, co jeszcze rok temu było nazywane najnowocześniejszym wynalazkiem, w kilka miesięcy staje się nierzadko już rzeczą starszej generacji. Firmy prześcigają się w konstruowaniu coraz to lepszych i nowocześniejszych samochodów, komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów. Technika dotyka każdego aspektu naszego życia – począwszy od budzika, który nas budzi o poranku, po szczoteczkę do zębów jakiej używamy na dobranoc. Wszystko spełnia jakąś rolę i jest cały czas udoskonalane przez producentów. Wiele przedmiotów ma wymiar uniwersalny – np. nowoczesne telewizory LCD posiadają wbudowany modem, dzięki któremu możemy połączyć się z internetem. Poprzez to urządzenie posłuchamy też radia albo obejrzymy film w technologii 3D. Podobne funkcje spełniają smartphony – miniaturowe komputery za pomocą których wykonamy połączenie telefoniczne, zrobimy zdjęcie, posurfujemy w sieci i dojedziemy pod wskazane miejsce przez GPS.

Nowoczesna technologia obecna jest (co jest w pełni zrozumiałe) również w wojsku, przemyśle, czy w świecie naukowym. Bez niej dalej siedzielibyśmy w wielkich manufakturach i wykonywalibyśmy wszystkie prace ręcznie. Żołnierze broniliby kraju za pomocą mieczy tudzież muszkietów, a np. chemicy byliby narażeni na oddziaływanie niebezpiecznych pierwiastków.

Rzecz jasna, każdy efekt rozpatruje się pod względem pozytywnym, ale i negatywnym. To właśnie dzięki technologii i technice powstała najgroźniejsza broń na świecie – bomba atomowa. Każdego dnia jesteśmy atakowani przez hakerów, którzy są w stanie wykraść z komputera wszystkie nasze dane. My z kolei stajemy się coraz bardziej leniwi – większość czasu spędzamy przed komputerem czy telewizorem i nie mamy czasu na aktywność fizyczną. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Korzystajmy z tego, co dała nam współczesna cywilizacja, ale nie zapominajmy o otaczającym nas świecie. Wytłumaczmy to zwłaszcza naszym pociechom.

Jednakże, zanim zaczniemy użytkować dopiero co kupiony, drogi telewizor, komputer, telefon, itp. – musimy najpierw przeczytać instrukcję obsługi. To podstawa, dzięki której unikniemy wielu komplikacji związanych z naszym bezpieczeństwem. Tego typu dokumenty są dołączone do każdego sprzętu, tym bardziej takiego, który wykorzystywany jest w przemyśle, np. prasie hydraulicznej, obrabiarkach, frezarkach, tokarkach i innych urządzeniach ciężkich.Dodatkowo, każda firma musi posiadać swój regulamin zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, a nowo przyjęci pracownicy muszą odbyć specjalny kurs przygotowawczy. Nadszedł czas, by przedstawić Wam kilka przykładów tekstów, z którymi musimy się zaznajomić przed korzystaniem z maszyny i innych urządzeń.

Dokumentacja techniczno-ruchowa (w skrócie DTR)
Nazywana potocznie „paszportem maszyny”. Jest to zbiór katalogów, pism, instrukcji, opracowań, schematów i wykazów, które w sposób bardzo dokładny i obrazowy opisują każdą maszynę lub urządzenie z osobna.

Porównując do dokumentów związanych z człowiekiem, można powiedzieć, że DTR jest czym w rodzaju dowodu osobistego, prawem jazdy, numerem konta bankowego, kartą pacjenta w jednym.

Każda maszyna musi posiadać m.in.: podane parametry techniczne, dane ewidencyjne, schematy, rysunki, wykaz wyposażenia, części zamiennych i zapasowych.

Ponadto do kompletu dołożyć jeszcze trzeba schematy funkcjonowania mechanizmów, schematy elektryczne, pneumatyczne i kinematyczne. Dla każdego technika ważna jest również instrukcja co do konserwacji maszyny oraz załączniki w postaci rysunków. Każde pismo tłumaczy budowę sprzętu od A do Z.

Im bardziej skomplikowane urządzenie, tym DTR zwiększa swoją objętość, która niejednokrotnie urasta nawet do kilku obszernych tomów. Dokumenty techniczno-ruchowe potrzebne są zwłaszcza inżynierom, specjalistom od techniki, brygadzistom i „majstrom”, którzy czuwają nad bezpieczeństwem pracowników oraz maszyn w przedsiębiorstwie.

Mało kto zdaje sobie z nas sprawę, że my również mamy kontakt z DTR. Są one oczywiście znacznie okrojone pod względem objętości, ale zostały zapisane w taki sposób, by nieść ze sobą jak najwięcej informacji.

Instrukcja obsługi
Przybiera różne formy. Może być zwykłą ulotką wielkości formatu A5, ale też kilkunastostronicową książką przetłumaczoną na kilka języków.

Instrukcja obsługi zawiera w gruncie rzeczy wszystko to, co znajduje się w DTR – znajdziemy w niej rysunki, opis funkcjonowania urządzenia oraz sposoby uruchomiania licznych funkcji (np. w aparacie fotograficznym czy kamerze wideo).

Dokument ten składa się z takich działów jak:
– ostrzeżenia przed niewłaściwym użytkowaniem;
– opisem, jak obchodzić się z bateriami, akumulatorami;
– rozpiska poszczególnych elementów na rysunku;
– omówienie funkcji;
– uwagi o używaniu sprzętu;
– dane techniczne;
– zasady gwarancji.

Jeżeli cenimy sobie wartość danej rzeczy i chcemy, by służyła nam na bardzo długo – powinniśmy bezwzględnie stosować się do zasad określonych w instrukcji obsługi.

Musimy też pamiętać, że wiele firm zastrzega sobie ochronę gwarancyjną w przypadku, kiedy to my zniszczyliśmy urządzenie.

Instrukcja BHP
Kolejny dokument, który tym razem obejmuje bezpieczeństwo i higienę pracy. Inaczej mówiąc, jest to zbiór zasad – regulamin mówiący o tym, jak pracownik ma się zachowywać i działać by nie stała mu się krzywda. Instrukcja BHP musi się znaleźć w każdym zakładzie pracy, przedsiębiorstwie i firmie – zwłaszcza takiej, gdzie występują ciężkie i potencjalnie niebezpieczne maszyny.

Dodatkowo z punktami zasad powinien zapoznać się każdy pracownik i podpisać zaświadczenie, że zrozumiał treść instrukcji BHP. Co takiego określa ten dokument?

Chodzi głównie o czynności związane z:
– rozpoczęciem pracy;
– właściwą pracą;
– zakończeniem pracy i tym, jak postępować tuż po opuszczenia miejsca wykonywanej roboty.

Każda instrukcja powinna jeszcze posiadać certyfikat bezpieczeństwa oraz omawiać zasady postępowania w niecodziennych sytuacjach, czyli takich, które zagrażają bezpieczeństwu i życiu pracowników. Dobry dokument tłumaczy od razu czytelnikom co należy robić podczas wypadku.

Instrukcja BHP (wraz z wszystkimi wymaganiami i zasadami) wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. Wiele zakładów pracy posiada własnych instruktorów bezpieczeństwa higieny pracy, którzy raz na jakiś czas tłumaczą załodze firmy, w jaki sposób mają bezpiecznie pracować. Jest to o tyle ważne dla nich samych, co do szefa przedsiębiorstwa.

Wiadomo, tragedie mogą zdarzyć się wszędzie – nawet w pracy. Jednakże to właśnie szef w pierwszej kolejności będzie składał wyjaśnienia, czy aby na pewno w jego zakładzie zachowane jest bezpieczeństwo.

Najlepiej kiedy każdy z nas dostosuje się do instrukcji BHP.

Instrukcje, regulaminy, zasady i dokumentacje techniczno-ruchowe są niezwykle ważnymi dokumentami w naszym życiu. rzede wszystkim informują nas, w jaki sposób należy korzystać z maszyn oraz innych urządzeń. Wskazują w jaki sposób zachowamy bezpieczeństwo lub co robić w czasie zagrożenia zdrowia i życia.

Niestety, często zdarza się tak, że nie czytamy w ogóle instrukcji obsługi albo zasad BHP. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób sami sobie szkodzimy.

Może się tak zdarzyć, że będąc pracodawcami-szefami firmy przyjmiemy do pracy obcokrajowców, którzy ni w ząb nie zrozumieją omawianych powyżej dokumentów. Musimy dla nich stworzyć odpowiednie, profesjonalne tłumaczenie w ojczystym języku.

W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z odpowiednim biurem, które zajmuje się tego typu przekładami. Nasza firma znana jest z zaangażowania oraz świetnych tłumaczeń z języka obcego/na język obcy.

Gwarantujemy najwyższą jakość pracy oraz indywidualne podejście do każdego klienta.